Únava nám může velmi znepříjemnit pracovní den i volný víkend. Pokud ale přetrvává, zanechává následky na našem fyzickém i duševním zdraví. Ne vždy je však na vině nedostatek spánku. Jaké jsou další nejčastější příčiny dlouhodobé únavy a jak k nim přistupovat?
Nekvalitní spánek
Nedostatek spánku je to první, co nás napadne, když se cítíme příliš unavení. Není ale spánek jako spánek. Je dost možné, že si třeba na spánek vyhradíte dostatek času, ale několik hodin se před usnutím jen převalujete a nemůžete usnout. Můžee například vyzkoušet armádní metodu usínání, která slibuje usnutí do 2 minut.
Dalším problémem se spánekm bývá jeho kvalita. Na to, abychom se cítili opravdu odpočatí, musíme mít dostatečné množství hlubokého spánku i tzv. REM fází, kdy se nám zdají sny. Pro lepší přehled vaší spánkové analýzy si můžete pořídit chytré hodinky, které na základě vaší tepové frekvence měří jednotlivé fáze spánku.
Nedostatek vitamínů
Chronická únava může mít původ i v nedostatku nějakého základního minerálu, které naše tělo potřebuje pro správné fungování. S nedostatkem energie souvisí nízké hladiny železa, hořčíku a vitamínů skupiny B, C i D. Jejich nedostatek je poměrně častý a projevuje se anémií (nedostatek hemoglobinu v krvi). Až 50 % veškeré anémie ve světové populaci je způsobena nedostatkem železa, což má právě za následek přetrvávající pocit únavy. Ta však po doplnění rychle mizí. Železo nalezneme především v jehněčím a hovězím masi či luštěninách, Doplnit ho ale můžete i ve formě tablet, stejně jako všechny ostatní vitamíny.
Nezdravá strava
Ne nadarmo se říká, že jste to, co jíte. Strava ovlivňuje to, jak se cítíme do takové míry, že si to spousta z nás ani pořádně neuvědomuje. Na vině může být hned několik přístupů k našemu stravování. Nejčastějším problémem bývá nekvalitní strava z fastfoodů s nedostatečným množstvím kvalitních živin, ale vysokým množstvím kalorií. Kvůli tomu se za chvíli může opět dostavit pocit hladu, ačkoliv jste před chvílí jedli. S tím jde ruku v ruce již zmíněný bod o nedostatečném přísunu vitaminů a minerálů. Zkuste alespoň na týden věnovat pozornost tomu, co jíte a ideálně si připravujte své vlastní jídlo doma.
Dalším problém týkající se chronické únavy a špatného jídelníčku může vznkat u lidí, kteří se snaží zhubnout a až příliš omezili denní přísun kalorií. Jedná se o poměrně častou začátečnickou chybu, která ale rychle vede k celkové demotivací. Proto se ji raději vyhněte.
Málo pohybu
Ačkoliv se to může zdát jako paradox, nedostatečný pohyb a sedavý způsob živta má negativní dopad na naši fyzičku i psychiku. Když se pohybujeme, zlepšuje se krevní oběh a zvyšuje se hladina kyslíku v těle, což nám dodává energii. Pravidelný pohyb také podporuje tvorbu endorfinů, což jsou hormony, které zvyšují naši pohodu, azovují pocit štěstí a snižují stres. Zabijete tak hned dvě mouchy jednou ranou. Ať už je váš oblíbený druh pohybu běh, plavání nebo jízda na kole, důležité je se mu věnovat pravidelně raději než jednorázově. Pokud jste svůj oblíbený sport ještě nenašli, můžete kliknout sem pro inspiraci.
Stres
Obavy z práce či studií má občas každý z nás a určitá míra stresu je v našem těle normální. Dlouhodobě psychické vyčerpání se ale může projevovat chronickou únavou, výkyvy na váze nebo i dlouhodobou nespavostí či velmi nekvalitním spánkem. I když se možná nevyhnete stresovým situacím, zejména těm, které souvisejí s pracovními nebo rodinnými povinnostmi, zvládání stresu vám může pomoci zabránit úplnému vyčerpání.
Možností, jak si psychicky odpočinout je spousta, možná vám bude stačit jen chvíle o samotě v horké vaně nebo procházka na slunci. Někdy toho ale na nás může být opravdu moc, v takových situacích není žádnou ostudou vyhledat odbornou pomoc.
Jedná se o příznak nemoci
Dlouhotrvající únava nemusí mít v ojedinělých případech původ z nadměrného stresu, nedostatku spánku či jiných vnějších faktorů. Může se jednat i o projev závažnějšího psychického či fyzického onemocnění, jako třeba deprese, chronická úzkost, roztroušená skleróza či spánková apnoe. Pokud máte jakékoliv podezření na závažnejší zdravoní problém, neodkládejte návštěvu svého lékaře.