V dnešním rychlém tempu života je spánek jedním z nejdůležitějších faktorů pro udržení zdraví a duševní pohody, avšak mnoho lidí se potýká s nespavostí a problémy s usínáním, což může mít vliv na jejich celkové zdraví. Někomu nejde spát z přílišného stresu v pracovním životě, jiní například cítí těžkost z nevhodného jídla k večeři. Existuje však způsob, o kterém se říká, že pomůže 95 % lidí usnout do dvou minut. Tato armádní metoda, známá také jako 4-7-8 dýchání, se stala novým hitem a mnoho bývalých insomniaků na ni nedá dopustit. Co je zač?

Tento způsob byl původně vyvinut pro vojáky, aby mohli rychle a efektivně usnout v náročných podmínkách, stresových situacích nebo nepříznivém počasí. Armádní metoda se zakládá na meditačních technikách, které pomáhají uklidnit mysl a uvolnit tělo. Podle jejího tvůrce Dr. Andrewa Weila, je pro dosažení úspěšného výsledku nutné se soustředit na správný způsob dýchání a pozornost přenést od myšlenek na dech.

Jak tedy tuto metodu aplikovat?

Krok 1

Lehněte si v posteli na záda s rukama volně položenýma na boku. Ujistěte se, že ležíte pohodlně, v příjemném a čerstvě vyvětraném prostředí při lehce chladnější teplotě.

Pohodlná poloha je klíčová pro úspěšné usínání. Pohodlné lůžko s dobrou podporou těla může pomoci uvolnit napětí v těle a umožnit rychlejší usínání.

Krok 2

Zavřete oči a uvolněte všechny svaly ve vašem obličeji. Začněte nejdřív na vašem čele. Představte si, jak vám odshora dolů putuje vodorovná čára a postupně vypíná každý mimický sval.

Krok 3

Poté zacilte na své končetiny, nejdříve ruce. Jemně s jednou pohněte, v mysli se soustřeďte na každý prst zvlášť a postupně je uvolňujte. to samé poté udělejte s druhou rukou.

Krok 4

Po rukách přijde uvolnění zbylých končetin tím samým způsobem. Pociťte, jak vám nohy těžknou a noří se víc a víc do měkké postele. Promněte prsty na nohou a nechte je volně odpočinout, stejně jako celá chodidla, lýtka i stehna.

Uvolnění svalů těla pomáhá snížit úroveň stresu a napětí. Nejvíce lidem pomáhá si představit laserovou čáru, která jim postupně sjíždí po těle dolů a postupně vypíná všechny jednotlivé svaly. Rozhodně tento krok nezanedbejte. Může vám pomoci předejít i nepříjemným přeleženínám a ztuhlým svalům.

Krok 5

Nyní začněte dýchat pomalu a hluboce skrze nos. Zatímco dýcháte, soustřeďte se na pocit chladného vzduchu, který vstupuje do vašich nozder.

Pomalu a hluboké dýchání uvolňuje napětí v těle a uklidňuje mysl. Soustředění se na pocit chladného vzduchu, který vstupuje do vašich nozder slouží k odvedení pozornosti od mysli a zaměření se na vlastní tělo. Přílišné přemýšlení nebo dokonce obávání se z následujícího dne často bývá důvodem, proč se mnoha lidem nedaří klidně usnout.

Krok 6

Po nadechnutí zadržte dech a počítejte do čtyř. Poté vydechněte pomalu a napočítejte do sedmi. Tento krok opakujte několikrát, dokud nezačnete pociťovat uvolnění.

Krok 7

Tento krok spočívá v opakování kroku 4 (4-7-8 dýchání) několikrát za sebou, dokud se tělo dostatečně neuvolní a nezačnete pociťovat únavu. Postupně se uvolňujte a na tento pocit se soustřeďte při každém vydechnutí. Může vám pomoci vizuální představa, jak se s každým výdechem ze sebe zároveň vydechujete všechen stres nashromažděný během dne azůstává ve vás jen pocit klidu a ticha.

Přečtěte si doplňkový článek Jak navodit hluboký spánek nebo 7 Tipů: Jak zlepšit spánek.