Běh je jeden z těch nejlepších a nepřirozenějších způsobů, jak se udržet ve formě, případně shodit nějaká ta nadbytečná kila. Pro běžecké začátečníky může ale konstantní běh představovat problém. Jak tedy zrychlit a déle vydržet, aniž bychom se zbytečně unavili?
Indiánský běh
Metoda střídání chůze a běhu je zpočátku ideální volbou, ať už jste úplný novic, nebo se ke sportu vracíte po dlouhé pauze třeba kvůli zranění. Je zcela na vás, zda většinu cesty půjdete, nebo poběžíte. Zkuste ale mít na paměti, že i chůze by měla být svižná a se zapojením celého těla.
S postupem času můžete chodící pasáže stále zmenšovat a nahrazovat je pomalejším během. Sami zjistíte, že díky této metodě se nejen pomaleji unavíte, ale zároveň urazíte větší vzdálenost. Jakmile se budete cítit pohodlně při běhání celé trasy, můžete si pro rozvoj tempa hrát s rychlostí a praktikovat tzv. fartlek.
Nepřepalte začátek
Spousta čerstvých sportovců oplývá neskromnými ambicemi a nemalou motivací. A ačkoliv není nic špatného na tom mít velké cíle, často bohužel vedou k tomu, že se nováčci vrhají do neznámého teritoria až příliš po hlavě, a následně rychle vyhoří nebo si přihodí nějaký úraz. Pokud se chcete z chůze rychleji rozběhnout, začněte s menšími vzdálenostmi – klidně postačí 3 svižné kilometry, od kterých se můžete odrazit a postupně navyšovat.
Řádně odpočívejte
Ruku v ruce s předchozí radou je i doporučení řádného odpočinku. Je skvělou zprávou, pokud jste si váš běh užili a těšíte se na další, ideální ale bude, když si své běžecké boty nazujete alespoň denním rozestupem. Vaše tělo bude mít šanci v den odpočinku dostatečně zregenerovat a skvěle se připraví na další trénink.
Rozcvička před a protáhnutí po
I když je běh jeden z nejpřirozenějších pohybů pro naše tělo, na samém začátku může představovat zátěž, na kterou nejsme zvyklí. Je tedy přinejmenším vhodné každý výběh začít adekvátním rozehřátím a protažením všech svalů a šlach, obzvláště pak v nohách. Stejně tak je na místě plynule přejít z vysoké zátěže do menší a běh zakončit pomalejším tempem nebo rychlejší chůzí a dalším protažením. Předejdete tak nepříjemným zraněním a přílišnému vyčerpání.
Správné dýchání
Mnoho sportovních příruček nám sice radí, že bychom se měli nadechovat nosem a vydechovat pusou, ale v praxi je toto reálné u menší zátěže, třeba na lekcích jógy. Při běhu stoupá celková spotřeba kyslíku, kterým naše tělo musíme dostatečně zásobit, a to jde nejlépe právě pusou. Neznamená to však, že na dýchání skrz nos zcela zapomeneme. K užitku přijde například při finálním protahování a zklidnění srdečního tepu.
Kvalitní technika
Nekvalitní forma a technika je pravděpodobně ten největší zabiják kvalitního výkonu. Při špatném držení těla snáze dojde k rychlejšímu unavení, přetížení některých svalů a v nejhorším případě i ke zbytečným úrazům. Přitom to není žádná věda. Krk a ramena udržujte uvolněná a rukama si pomáhejte v pohybu. Záda mějte narovnaná a mírně předkloněná. Snažte se dělat spíše menší kroky a dopadat na střed chodidla. Hlava je vztyčená a zrak spočívá zhruba 20 metrů před vámi.
Jídelníček
Slyšíme to stále dokola, ale nedílnou součástí zdravého životního stylu je i vyvážená strava. Nejen, že pomůže shodit přebytečná kila, co nás na dráze mohou zpomalovat, ale také nás udrží v kondici. Dostatečný přísun ovoce a zeleniny zajistí vyváženost vitamínů i minerálů důležité nejen pro sportovce. Nezapomínejte i na dostatečný pitný režim, a to hlavně v létě.