Spánek má na naše životy větší vliv, než si někteří z nás umí připustit. Není důležité jen to, jak dlouho celkem spíme, ale především to, jak dlouho trvá hluboký spánek. Důvodů, proč vám chybí hluboký spánek, může být víc.

Jaký je vliv spánku na zdraví a kvalitu života?

Spánek je pro náš organismus zásadní. Nejen že nám dodává sílu na další den, ale také pomáhá v boji proti různým zdravotním problémům. Během spánku mozek odplavuje toxiny, které vznikly během dne.

Kromě toho, že nám spánek dodává fyzickou a psychickou sílu, pomáhá také v prevenci proti mnoha onemocněním. Dlouhodobý nedostatek spánku může vést k vysokému krevnímu tlaku, depresi a obezitě. Na druhou stranu dostatečný spánek podporuje paměť, imunitu, hormonální a metabolické pochody. Konkrétně hluboký spánek je pro lidské tělo nenahraditelný.

Připravte ložnici

Věnujte velkou péči už přípravě na spaní. Prostředí má významný vliv na to, jak se vám bude spát. Od materiálu povlečení, dobře vyvětranou místnost s optimální teplotou, až k adekvátnímu zatemnění. Pokojová teplota by se měla pohybovat mezi 17 a 20 stupni Celsia. Také zkuste eliminovat nežádoucí hluk z ulice a světelné zdroje.

Pravidelnost a spánková rutina

Pokud je to možné, choďte si lehnout přibližně ve stejnou dobu. Věnujte pozornost vašim rituálům – pře spaním není dobré hrát hry na mobilním telefonu, raději si vyčleňte čas na čtení, nebo poslech hudby. K tomu můžete popíjet bylinný čaj s uklidňujícími účinky. Stačí jeden hrnek, aby vás pak ze spánku nerušila potřeba častěji navštěvovat toaletu.

Do svých rituálů můžete zařadit i pravidelnou meditaci, nebo poslech bílého či růžového šumu. Zatímco bílý šum překryje nežádoucí zvuky, růžový šum představuje zvuky přírody, které spánek prohloubí.

Hluboký spánek
Kvalitní spánková rutina se vám vrátí.

Necvičte těsně před spaním

Přesto, že pravidelné cvičení je součást zdravého životního stylu, nepraktikujte ho těsně před spaním. Cvičení několikrát v týdnu je v pořádku, ale zkuste ho zařadit nejpozději několik hodin před spaním. V opačném případě vás nabudí a pak může být problém usnout.

Kofein a alkohol spánku nesvědčí

Pokud máte problémy se spánkem, vyhněte se kofeinu ideálně 7 hodin před spaním. Dejte přednost vodě nebo čaji, případně zkuste před spaním vypít sklenici teplého mléka. Sklenka alkoholu před psaním také není to pravé. Když už si chcete odpočinout u skleničky, směřujte to na odpoledne.

Pozor na dlouhou teplou sprchu

Možná, že dlouhá sprcha patří k vašim rituálům před spaním. Bohužel pokud preferujete horkou sprchu, zvyšuje se tělesná teplota a tělu to s usnutím nepomáhá. Lepším řešením je krátká, vlažná sprcha.

Vliv stravy na hluboký spánek

Strava má vliv na všechny pochody v lidském těle. V případě spánku pak především večeře. Tento problém řeší jednoduchá, dobře stravitelná jídla. Vyhněte se těžkým a tučným pokrmům, které tělo hůř tráví. Dejte si pozor na to, co jíte před spaním.

Buďte trpěliví

I když se vám podaří postupně začlenit zdravé návky a stabilizovat spánkovou rutinu, buďte trpěliví. Zdravý a hluboký spánek není otázkou několika nocí. Investice do spánku se vám ale bohatě vrátí ve formě zdraví, lepší nálady a produktivity.

Jak dlouho trvá hluboký spánek?

Hluboký spánek trvá obvykle 1 až 2 hodiny (při spánku okolo osmi hodin), a nastává během prvního až druhého cyklu spánku. Během hlubokého spánku se produkují důležité biologické funkce, jako například obnova a uzdravování těla. Délka hlubokého spánku se může lišit u jednotlivých lidí v závislosti na řadě faktorů, jako jsou věk, zdravotní stav a životní styl.