Jak si užít dovolenou tak, abychom se skutečně odpočinuli a načerpali novou energii? Tento problém trápí mnoho lidí, kteří se snaží během svého volna zapomenout na každodenní starosti a stres. Často však i na dovolené nadále řešíme problémy, přemýšlíme o práci nebo se snažíme naplánovat každou minutu volna. V dnešní době je stále obtížnější skutečně odpočinout a nechat svou mysl a tělo relaxovat. Proto jsme pro vás připravili několik tipů, jak si během dovolené skutečně psychicky odpočinout a užít si každý okamžik plnými doušky.

Proč je odpočinek tak důležitý?

Psychický odpočinek je klíčový pro naše zdraví a pohodu. Každodenní stres, napětí a starosti mohou mít negativní dopad na naši fyzickou a psychickou kondici. Pokud se neumíme odpočinout, hrozí nám vysoké riziko vyhoření, deprese a dalších psychických onemocnění. Během dovolené máme výjimečnou příležitost oddálit se od každodenního shonu a věnovat se pouze sobě a svým zájmům. Správně strávená dovolená nám pomůže nabrat novou energii, zlepšit náladu a zvýšit produktivitu a kreativitu při návratu do práce.

Jakými způsoby si odpočinout co nejlépe?

Každý z nás je jiný a zatímco jeden lépe odpočine při oblíbeném seriálu, jiný potřebuje aktivní dovolenou chozením v horách. Ačkoliv jsou tyto tipy pouze orientační, třeba při vyzkoušení zjistíte, že se po nich cítíte více svěží a opravdu odpočatí.

Omezte technologie na minimum

Mobilní telefon je pro nás zdroj zábavy i práce. Ovšem nadměrné používání mobilních zařízení a internetu může mít na naši psychiku a zdraví negativní vliv. Během dovolené se proto snažte co nejvíce omezit používání technologií a soustřeďte se na své okolí a přírodu kolem sebe. S tím souvisí i odpojení se od pracovních emailů a jiných notifikací, které váš psychický odpočinek mohou narušovat.

Dopřejte si dostatek spánku

Dostatečný spánek je důležitý pro naše fyzické i duševní zdraví. Pokud si neudržíte pravidelný spánek, může to mít negativní vliv na vaši náladu a výkonnost. Snažte se spát minimálně 7 hodin denně a dodržovat pravidelný režim. Obzvlášť, pokud během pracovního týdne moc nespíte. Můžete vyzkoušet armádní techniku pro rychlé usínání.

Věnujte čas sami sobě

Během dovolené je důležité si vytvořit prostor pro sebe a své vlastní potřeby. Když se oddáte aktivitám a plánům s ostatními, může se stát, že zapomenete na to, co vám skutečně pomáhá relaxovat a nabrat sílu. Trávit dovolenou společně s rodinou, přáteli a lidmi, které máte rádi, je samozřejmě důležité, ale nezapomeňte si udělat i klidnou chvilku pro sebe s novou knížkou a teplým čajem.

Skvělou dovolenou si můžete užít i v houpací síti na zahradě. Nezapomeňte se věnovat i sami sobě.

Vyzkoušejte nový sport nebo jiný koníček

Zkoušení nových aktivit během dovolené je skvělým způsobem, jak se odreagovat od každodenní rutiny a získat nové zážitky. Můžete se pustit do něčeho, co jste nikdy předtím nezkoušeli, například do horské turistiky, surfování, potápění, malování, vaření nebo tance. Nové zážitky nás dokážou nabudit energií, uvolnit nás a učinit nás šťastnějšími. Můžeme tak rozvíjet své schopnosti a dovednosti a zlepšovat se v oblastech, které nás zajímají. Nové zážitky nás také mohou inspirovat a motivovat ke změnám v našem každodenním životě.