Pokud jste se rozhodli věnovat pozornost svému zdraví a začít se více hýbat, gratulujeme! První krok máte za sebou. Možná ale tápete, který sport by pro vás byl nejvhodnější, co by vás bavilo, jaké máte predispozice a nebo kde vlastně vůbec začít.
Jaké sporty se hodí pro začátečníky?
Objevování své sportovní vášně je ale krásná součást v cestě za zdravějším tělem a rozhodně se nemusíte uvázat pouze k jednomu druhu sportu, ba právě naopak. V tomto článku vám přinášíme pár tipů na ideální začátečnické sporty, ze kterých si jistě vyberete!
Chůze
Nejpřirozenější pohyb pro naše tělo, účinný spalovač tuků a záruka dobré nálady. To všechno je chůze. Navíc je zdarma a nic speciálního k chození nepotřebujete. Proto, aby vám pomohla s hubnutím, by měla být svižná a trvat alespoň 30 minut v kuse.
Každá snaha se ale počítá. Vaše tělo jistě ocení, pokud na cestě do práce vystoupíte o zastávku dříve či zaparkujete na vzdálenějším parkovišti a zbytek dojdete. Zkušenější chodci se mohou pustit do horské turistiky, kde k zapojení celého těla stačí využít hole na Nordic walking.
Švihadlo
Skákání přes švihadlo zdaleka nemusí být jen zábava pro děti. Pokud hledáte kardio, u kterého se pořádně zadýcháte, spálíte tuky, ale zároveň zapracujete na svém svalstvu a rovném držení těla, švihadlo je přesně pro vás. Při výběru toho správného dávejte pozor na délku, mělo by vám být zhruba po ramena.
Zpočátku můžete zvolit klasické švihadlo, ve sportovních potřebách se ale prodávají i s lehkým závažím, které tak zapojí pořádně i vaše svaly na ruce, pažích, zádech a hrudníku. Skákavý pohyb pro změnu zapojí vaše stehenní, hýžďové i lýtkové svalstvo. O vytvarování celé postavy tak nebudete mít nouzi.
Jóga
Jóga rozhodněvnení jen pravidelné dýchání a protahování. Ačkoliv není tak rychlá a dynamická jako běh, plavání nebo švihadlo, jistě se u ní pěkně zadýcháte. Její největší výhodou je její všestrannost. Konkrétní cviky v józe vás nejen mohou značně posunout dál i v ostatních sportech, ale také ji můžete cvičit pro úlevu od bolesti zad, krku, ramen, boků nebo i hrudního svalsva.
Pokaždé tak zapracujete na své mobilitě a flexibilitě, což vaše tělo určitě ocení. Pokud se ve vašem okolí zrovna nekonají žádné pravidelné lekce, můžete klidně cvičit doma pomocí dostupných aplikací, např české Fitify Jóga.
Kolo
Sportovat a zároveň poznávat krásy okolní přírody je okouzlující kombinace. Na kole navíc nejen dáváte pořádně zabrat svým stehenním, hýžďovým a lýtkovým svalům, ale rozvíjíte i své VO2max, což je rozhodující faktor pro úspěšnost ve vytrvalostních sportech.
Stejně jako u chůze, každý pohyb navíc se počítá. Pokud se necítíte zpočátku na zdolávání náročných horských tras, vyměňte auto za kolo a jezděte na něm do práce. Toto rozhodnutí ocení vaše tělo, peněženka a rozhodně i matka příroda.
Běh
Pokud už jste se nachodili dost, můžete do toho šlápnout a trochu zrychlit. Ačkoliv se to nemusí na první pohled zdát, běh je od chůze velmi odlišný, při rychlejším pohybu se totiž dostáváte do anaerobní části tréninku. V té namísto hubnutí už pracujete na své výkonnosti, výdrži a rychlosti. Zlepšujete tak své VO2max a trénujete své srdce.
Můžete se rozhodnout, zda se budete více věnovat atletice, tudíž sprintu a pracovat tak na své rychlosti, či naopak běhu na dlouhé vzdálenosti, který naopak rozvíjí vaši vytrvalost. Jediné adekvátní „náčiní“, co na odlišné typy běhů budete potřebovat, jsou běžecké boty. Dejte také pozor, ať se nedopouštíte častých začátečnických chyb, jež mohou kazit vaši formu a zadělat vám na nepříjemné zranění.
Lezení
I když není lezení po skalách a lezecké stěně zrovna pro úplně začátečníky, je to tak okouzlující druh sportu, že jej nešlo vynechat. Jakmile totiž jednou začnete, už vás to jen tak nepustí. Lezením nejen doslova zdoláváte nové vrcholy a vídáte pohledy, kterým se jen málokterým poštěstí, ale zapojujete celé své tělo a všechny jeho svaly.
Narozdíl od cvičení ve fitness centru si vaše svaly nezvyknou pouze na jeden opakovaný druh pohybu, ale musí se přizpůsobit celé škále situací. Tato aktivita krom toho pracuje i na vaší bystrosti a pohotovosti, což se rozhodně nedá říct o všech sportech. Ruku v ruce jde i s kalistenikou, neboli cvičením s vlastní vahou.
Plavání
Nejsou vám-li výšky příjemné, možná oceníte vodu. Ta vás totiž nadlehčuje, čímž nenamáhá vaše klouby. Plavání je tak ideální způsob pohybu nejen pro lidi ve středním věku, jak se udržet v kondici. Pouhá hodina může spálit až 800 kalorií, což z plavání dělá jeden z nejúčinnějších sportů při hubnutí.
Venkovní koupaliště a rybníky mají svůj nepostradatelný půvab a letní atmosféru, ujistěte se ale, že máte s sebou dalšího sportovce, co na vás bude dávat pozor. Tyto prostory mají i tu nespornou výhodu, že většina není placená. Navíc při pravidelném chození můžete na podzim plynule přejít do otužování.
K aktivnímu životnímu stylu patří i zdravá strava a vyváženost vitaminů. Přečtěte si o nich!