Nabitý pracovní nebo studijní rozvrh nám kolikrát brání se pravidelně stravovat, a tak není divu, že nás hlad dožene až pozdě večer. Když se to stane, můžeme si vybrat potraviny, které nejen uspokojí naše chutě, ale zároveň i podpoří klidný spánek. Co tedy dělat, když nás klasická sklenice teplého mléka nenasytí dostatečně?

Kdy jíst a kdy už raději spát?

Důvodů, proč před spaním míváme hlad, může být spousta. Někdy nás večeře dostatečně neuspokojí, vůbec jsme ji neměli, nebo se může jednat i o formu, jak se vypořádávat s pracovním stresem či úzkostmi.

Ať už je důvod jakýkoliv, možná nás přepadnou dobře míněné rady našich babiček, že je v tuto chvíli lepší jít spát hladoví a dohnat to až ráno. Ve většině případů je ale lepší své tělo poslechnout a něco malého přece jen sníst. Vyhnete se tak půlnočním nájezdům na ledničku a nezdravému večernímu přejídání. Jde jen o to, abychom k noční svačině přistupovali s rozvahou.

Mám hlad a je pozdě. Co teď?

Většina odborníků na výživu a spánek se shoduje, že některé potraviny jsou lepší než jiné. Je to díky obsahu jednotlivých mikroživin (vitamínů a minerálů), které se spánkovým cyklem výrazně pomáhají. Mluvíme konkrétně o tryptofanu, aminokyselinách a hořčíku.

Tryptofan i hořčík pomáhají produkovat a regulovat melatonin, hormon nezbytný pro správné plynutí spánkového cyklu. Jedná se v současnosti o nejlepší lék na nespavost a lze ho zakoupit i v tabletách. Aminokyselina je doplňující makroživina pomáhající regulovat nejen spánek, ale i výkyvy nálad. Naopak vitamíny skupiny B by nám dodali energii a připravili na pěkně neklidnou noc. Proto si je nechte raději na ráno pro pořádnou vzpruhu.

O jaké potraviny jde?

Pět nejlepší potravin na klidný spánek.

Třešně

Třešně, jsou přirozeným zdrojem melatoninu. Studie zjistily, že toto ovoce vám může pomoci zůstat déle spát a zlepšit kvalitu vašeho spánku. Přidejte si je klidně do teplé a uklidňující ovesné kaše s mlékem.

Banány

Banány jsou bohaté na hořčík a bylo zjištěno, že výrazně zvyšují hladinu melatoninu. Jsou také dobrým zdrojem sacharidů, které vás bezvadně zasytí. I proto je tato loupací svačinka další snadnou potravinou, kterou si můžete před spaním dopřát. Pokud chcete hubnout nebo máte problém s váhou, tak banány doporučujeme pouze v dopoledních hodinách.

Banán a jeho nutriční hodnoty na 100 g (průměrný banán má okolo 120 gramů)
Energetická hodnota97 kcal
Bílkoviny1,4 g
Sacharidy22 g
Z toho cukry19 g
Tuky0,2 g
Nasycené mastné kyseliny0,1 g
Mononenasycené0,02 g
Vláknina2 g
Vápník12 mg

Vlašské ořechy

Vlašské ořechy jsou známé jako dobrý zdroj zdravých tuků a mají také vysoký obsah melatoninu, což může vést k delšímu nepřerušovanému spánku. Zároveň snižují krevní tlak a jako bonus vyrovnávají hladinu cholesterolu v krvi. Můžete si je přidat jako krupavou a zdravou složku do již zmíněné ovesné kaše.

Něco sladkého a přesto zdravého na zub potěší před spaním každého z nás.

Krůtí maso

Jeden z nejznámějších zdrojů tryptofanu je krocan. Pokud vám nestačí porce ovoce nebo ořechů, zvažte místo toho jednoduchý krůtí sendvič. Tento druh masa je dokonce velmi dietní a pomáhá předcházet srdečním onemocněním. Vůbec se proto nemusíte bát si tuto lahůdku před spaním dopřát.

Mléko

Tradiční rada od našich babiček stále funguje. Teplé mléko s trochou medu nás nejen příjemně zahřeje, ale i díky svému vysokému obsahu vápníku a tryptofanu nám navodí klidný spánek a sladké sny. Třetí perfektní potravina do té ovesné kaše!

A čemu se naopak vyhnout?

Na těchto potravinách či jídlech není nutně nic špatného, ale mohou nás zbytečně „napumpovat“ energií, což před spaním není žádoucí. Dopřejte si je proto s klidem během dne, ale k večeru už s mírou.

Citrusové plody

Pomeranče a grapefruity jsou sice vhodnou svačinkou, ale šetřete si je na nápoje a jídla na začátku dne. Mohou být náročné na trávicí systém a vyvolat zažívací potíže, které narušují spánek.

Kořeněná jídla

Mezi nejhorší potraviny, které můžete jíst před spaním, patří kořeněná jídla. Ta mohou být těžko stravitelná a způsobit pálení žáhy, což nám ztěžuje ulehnutí a odpočinek. Pokud se před spánkem rozhodnete pro sendvič s krůtím masem, vynechejte pálivou omáčku.

Smažená jídla

Hamburger a hranolky mohou být vaší vysněnou noční objednávkou, ale těžké jídlo pouze ze složek může způsobit zažívací potíže a je lepší se mu vyhnout.

Čokoláda

Pro mnohé z nás je to oblíbený dezert, ale kvůli obsahu kofeinu není čokoláda tím nejlepším, co před spaním jíst. Hořká čokoláda obsahuje však i spoustu zdravých složek, a proto se nemusíte bát si ji pravidelně dopřávat během dne.

Čokoláda není nutně špatnou potravinou, ale kvůli kofeinu si ji dopřejte raději ráno.

Alkohol

Alkohol vám sice může zpočátku navodit pocit ospalosti, ale večerní popíjení s vámi má jiné plány. I jedna sklenka vína může narušit kvalitu vašeho spánku a rozhodit celý cyklus. Pokud vám místo neklidných nocí připadá, že naopak spíte jako dudek, nenechte se tím ošálit. Fáze lehkého a hlubokého spánu neprobíhají v pravidelných intervalech a náš stav je spíše blíž lehkému komatu. I to je jeden z důvodů velké ospalosti následujícího dne.

Pokud se chcete o spánkové hygieně dozvědět více, přečtěte si, jak zlepšit hluboký spánek.