Milujete čokoládu, ale kvůli štíhlé linii si ji odpíráte? To děláte chybu! Kvalitní hořká čokoláda může pomoct totiž nejen s hubnutím, ale má i spoustu dalších zdravotních benefitů, proč si ji pravidelně dopřávat.
Jak se pozná kvalitní čokoláda?
Není čokoláda jako čokoláda. Nejdůležitější faktor je procento kakaa v každé tabulce. Mléčné čokolády mívají kolem 30 %, hořké od 45 % výš. Aby ale čokoláda skutečně disponovala všemi svými zdravotními výhodami, zaměřte se na tu, která obsahuje 70 % a více.
Skutečnou kvalitu poznáte i podle zvuku. Když odlomíte jeden řádek z tabulky, čokoláda by měla být na dotek tvrdší, neměla by hned tát pod rukama a především by v okamžiku zlomu měla vydat jasný lámavý zvuk. Pokud se však výrobek drobí, ochotně taje a zvuk je při lámání spíš dutý a hluboký, obsahuje více cukru než kakaa. Takovým čokoládám se chceme vyhnout.
Jaké množství můžu sníst?
Všeho moc škodí a čokoláda bohužel není výjimkou. Ačkoliv obsahuje mnoho tělu prospěšných látek, jedna tabulka o 100 gramech má energetickou hodnotu 600 kalorií, což dělá třetinu denního příjmu energie průměrného člověka. U mléčných to bývá ještě mnohem více. Dovolit si ji tak můžeme zcela výjimečně, nebo po velmi intenzivní fyzické aktivitě.
Optimální denní množství 70% hořké čokolády vychází na 30 gramů, což je zhruba třetina jedné tabulky. Pokud hořké čokoládě holdujete už nějaký ten pátek, nebojte se sáhnout i po vyšším procentu kakaa. Nad 90 % je skutečně znát pravá chuť kakaových bobů a vy tak můžete experimentovat, které vám chutnají nejvíce.
Proč jíst čokoládu pravidelně?
A proč tedy čokoládu vůbec jíst? Podle nejnovějších studií je důvodů skutečně mnoho!
Zlepšuje prokrvení a snižuje krevní tlak
Díky svým flavonoidům čokoláda podporuje tvorbu tzv. endotelu v těle, což je výstélka v krevních i lymfatických cévách srdce. Oxid dusnatý, který se z těchto výstelek uvolňuje, nepřímo ovlivňuje krevní tlak a zlepšuje tak prokrvení celého těla. I když je v tomto směru potřeba ještě více bádání, vysokoprocentní čokoláda má dle všeho skutečně pozitivní vliv na náš krevní oběh.
Podporuje koncentraci a správnou mozkovou činnost
Jelikož čokoláda podporuje krevní oběh, nepřímo tak ovlivňuje i lepší koncentraci a může pomoci předcházet stařeckým chorobám v pokročilejším věku, jako je např. Alzheimerova choroba nebo demence.
Čokoláda navíc obsahuje kofein a theobromin, látky podporující soustředění a koncentraci. Jde tedy o ideální doplněk stravy pro pilné studenty či vášnivé workoholiky.
Může být prospěšná pro vaši pleť
Flavonoidy v této dobrotě obsažené mohou mít i velmi pozitivní dopad na vaši pokožku a pleť. Tyto látky totiž podporují přirozenou hydrataci kůže a její pružnost. Pravidelná konzumace čokolády může také pokožce pomoci účinněji bojovat proti škodlivému UVB záření ze slunce, takže ji ze svého letního jídelníčku určitě vyřazovat nemusíte!
Zlepšuje náladu a snižuje hladinu kortizolu v krvi
Jídlo má obecně uklidňující účinek na naše tělo. Při konzumaci se uvolňuje dopamin, hormon štěstí, což snižuje hladiny kortisolu, hormon stresu. Proto se vždy cítíme tak spokojeni, když jíme. Čokoláda navíc obsahuje ještě hormon fenyletylamin, který v kombinaci s dopaminem vytváří stejnou reakci jako při orgasmu. Tato pochoutka tedy funguje i jako přírodní afrodiziakum.
Obsahuje vlákninu a další důležité živiny
Pochutnávání si na čokoládě potěší i naše střeva a celý jejich mikrobiom právě díky nezanedbatelnému podílu vlákniny a dalších prospěšných živin. V jedné 100gramové tabulce nalezneme:
- 11 g vlákniny
- téměř 100 % doporučené denní dávky manganu
- 90 % doporučené denní dávky mědi
- 67 % doporučené denní dávky železa
- 58 % doporučené denní dávky hořčíku
- zinek, selen, potassium, fosfor…
Může vám pomoci zhubnout
Hořkou čokoládu si nejen nemusíte odpírat, ale dokonce si ji můžete vysloveně nařídit. Pokud máte nezadržitelnou chuť na sladké a sáhnete po 70% čokoládě, uspokojíte tak své touhy a zároveň nesníte tak velké množství cukru, jako kdybyste si dopřáli celý zákusek. Kakaové boby podle nejnovějších studií pomáhají k tvorbě hormonu leptin, ten tělu dodává pocit sytosti. A právě díky tomu sníme méně jídla.
Dlouhodobější konzumace hořké čokolády navíc zvyšuje citlivost na inzulin, což může výrazně snížit riziko cukrovky. Nebojte se tedy ji do svého jídelníčku zařadit a pravidelně se s ní rozmazlovat.