Snažíte se zhubnout, vybudovat svaly, nebo prostě jen chcete zůstat ve formě a jíst zdravě? Tyto potraviny jsou plné zdraví. Nezapomeňte se po nich při vašem dalším nákupu poohlédnout.

Arašídové máslo

Se svým vysokým obsahem zdravých tuků a nenasycených mastných kyselin se arašídové máslo řadí mezi velmi zdravé potraviny. Můžete s ním nahradit klasické máslo nebo jí formy margarínů. Na pultech najdeme jemná, s kousky, 100% arašídová, ale i ta slazená. Pokud si svůj jídelníček hlídáte, vyberte tu neslazenou variantu a i tak konzumujte s mírou. Může posloužit jako výborná snídaně nebo zdravá svačinka.

Zelenina s humusem

výbornou svačinou s nízkým obsahem sacharidů představuje i zelenina s humusem. Mrkev, celer, okurka či kedlubna je k odpolednímu křoupání jako dělaná a humus si také můžete umíchat zcela podle sebe. Základ tvoří cizrna, trocha sezamové pasty tahini, olivový olej a voda. Přimíchat si můžete čerstvé bylinky, rozmixovanou grilovanou zeleninu nebo karamelizovanou cibulku. Mrkněte na více receptů zde.

Vejce

Tato malá balení proteinu jsou ideální možností pro ty, kteří se snaží nabrat svalovou hmotu, nemohou či nechtějí jíst maso nebo jsou třeba příznivcem keto diety. Neobsahují téměř žádné sacharidy a mohou být skvělou snídaní, svačinou či večeří.

Řecký jogurt

Díky vysokému obsahu vápníku je řecký jogurt vhodný pro všechny věkové skupiny. Dětem pomáhá se správnou tvorbou a růstem kostí, zatímco u starších jedintů podlě některých studií pomáhá předejít osteoporóze a celkově zlepšuje hustotu kostní tkáně. Oblíbený je však mezi sportovci i díky svému vysokému obsahu bílkovin. Při výběru volte raději obyčejné, čisté varianty bez přidaných sladidel.

Borůvky

Právem řazeny mezi superpotraviny, borůvky obsahují mnoho antioxidantů pomáhající s přirozenou obranyschopností organismu. Jsou doslova plné vitamínů i minerálů, jako je železo, hořčík, fosfor, síra a vitamíny A, B a C. Krom toho pomáhají i s regulací krevního tlaku a své uplatnění najdou i v boji proti předčasnému stárnutí.

Ať už si je dáte jako lehkou svačinku před či po tréninku, představují v obou případech svkělou volbu díky fruktóze v nich obsažené. Před fyzickou aktivitou vám dodají dostatek energie a po ní mohou být společně s ostatním ovocem vyšlehány v osvěžující ledové smoothie.

Kompot, marmeláda nebo smoothie. Borůvky jsou skvělé v jakékoliv formě.

Oříšky

Že jsou oříšky plné zdravých tuků a vitamínů ví snad každý. Pokud byste se ale měli na nějaké opravdu zaměřit, měly by to být mandle a para ořechy.

Mandle skvěle chutnají, pomáhají s hubnutím a bojují proti obezitě. Výborně se hodí do již zmíněného řeckého jogurtu společně s ovocem nebo například chia semínky.

Para ořechy jsou známé svým vysokým obsahem tuku, až 70 %. Nemusíte se jich ale kvůli tomu bát, přesně tyto zdravé tuky vám totiž pomou nabrat svalovou hmotu a vyrýsovat si tak svou vysněnou postavu. Krom toho obsahují i vysoké množství selenu, nezbyný pro fungování štítné žlázy.

Celozrnné pečivo a cereálie

Celozrnné pečivo zabírá v supermarketech čím dál tím víc polic a ačkoliv je o pár korun dražší, většinou to jsou peníze investované do našeho zdraví. Celozrnné pečivo musí být alespoň z 80 % vyrobeno z celozrné mouky, ať už je to žitná, pšeničná, či směs obou dohromady. V zrnech se vyskytují výživné a zdraví prospěšné složky, jako je extra porce bílkovin, vitamínů, vlákniny nebo nenasycené mastné kyseliny.

Narozdíl od bílého pečiva, které obsahuje více jednoduchých sacharidů, se energie z toho hnědého uvolňuje postupně v řádu několika hodin. Pro nás to znamená, že se cítíme více plní a pocit hladu přijde až za delší dobu. Pokud přijdete celozrnným produktům na chuť, ohlédněte se i po hnědých těstovinách, rýži natural nebo sušenkách.