Banán je ovoce, které vyvolává řadu otazníků. Na jedné straně zdravá potravina, která dodá velké množství energie, na druhé straně kalorická bomba. Jak je to ve skutečnosti, jsou banány zdravé, nebo díky jejich konzumaci přibereme?

Banány jsou zdravé

Pokud to s jejich konzumací nepřeháníme, nemusíme se obávat, že si zničíme zdraví. Banány skvěle zapadnou do zdravého jídelníčku. Poskytují mnoho benefitů. Čeho dosáhneme, pokud je zařadíme do jídelníčku?  

  • Stabilizace hladiny cukru v krvi
  • Lepší trávení a peristaltika
  • Stabilizace krevního tlaku
  • Lepší regenerace po cvičení
  • Nižší riziko srdečních onemocnění
  • Zlepšení nálady

Kolik má banán kalorií?

Kolik má banán kcal? 1 banán má na 100 g zhruba 94 kcal. Nepatří ani k nejdietnějším potravinám, ani k nejkaloričtějším. Je někde uprostřed. Můžete si ho dopřát i při hubnutí, mimo jiné i proto, že má skvělé nutriční hodnoty.

Banán – nutriční hodnoty

Co obsahuje banán? Na 100 g má 22 g sacharidů a 2 g vlákniny, 1 g bílkovin, a 0,2 g tuku. Strach, že bychom po něm přibraly, není na místě. Obsahuje sice dost sacharidů, ale v této formě cukry slouží jako potrava pro mozek. Pokud nesníte víc než 2 banány denně, pak už mohou mít vliv na hmotnost.

Banán – vitamíny

Banán obsahuje celou řadu vitamínů a antioxidantů. Mezi nejvýznamnější de řadí vitamín B12, B6, C, D, E, železo, draslík, vápník, měď, zinek a mangan.  

Smažený banán

Banán nemusíte jíst pouze syrový. Připravte si ho netradičně, smažený na másle. Základem jsou dvě surovin, banán a máslo. Zbytek je již na vás, volitelně můžete použít med, strouhanou čokoládu, zmrzlinu nebo oříšky. Banány oloupejte a rozřízněte podélně na poloviny. Na pánvi rozehřejte máslo a banán krátce opečte z obou stran. Můžete ho potřít medem, posypat strouhanými oříšky nebo čokoládou, a podávat buď samotný, nebo se zmrzlinou.

Banán a cukrovka

Banánů se nemusejí zříkat ani lidé, kteří drží diabetickou dietu. Ani v tomto případě není nezbytné je vyloučit ze stravy. Neměli byste jíst přezrálé banány, a rozhodně ne denně – ideálně dvakrát v týdnu ke svačině. Zkuste si přidat banán do jogurtu, ten jeho trávení mírně zpomalí a svačina se pro vás stane ještě stravitelnější.

Je lepší žlutý, nebo s tečkami?

A to nejdůležitější, když si chceme na banánu pochutnat. Je lepší jíst ten sytě žlutý, sotva dozrálý, nebo tne, na kterém najdeme tmavé tečky? Jednoznačně zvolte ten s hnědými tečkami. Je plně zralý, stravitelnější a má vyšší nutriční hodnotu. Snězte ho ale rychle, protože proces zrání postupuje rychle, a do dvou dnů by ho mohla napadnout plíseň.