Kojení je krásnou součástí mateřství. Může se zdát, že je to zcela přirozený pud, který má každá nastávající maminka v sobě a s kojením nebude po narození miminka žádný problém. Opak ale bývá ve většině případů pravdou a kojení dokáže ze začátku pěkně potrápit. Jak se na něj co nejlépe připravit?
Kojení novorozence
Každá nastávající maminka má asi největší obavy z toho, jak zvládne porod. Jen málokterá žena řeší to, co přijde po porodu. Období šestinedělí bývá obdobím emočních i psychických změn. Pro někoho může být šestinedělí, tím nejkrásnějším obdobím, pro někoho noční můrou. A tak je tomu i u kojení.
Kojení je ve společnosti bráno, jako něco přirozeného. Něco co po porodu přijde prostě samo. Jen málo žen se tématu kojení věnuje již před samotným porodem. Po narození miminka jsou maminky v porodnici často přehlceny protichůdnými informacemi. A novopečená maminka neví, jak nejlépe své miminko nakrmit.
Nejsnadnější cesta je poslouchat svoji intuici. Nenechat se ovlivnit zastaralými názory. Jako je kojení minimálně po třech hodinách a střídaní jednoho nebo druhého prsu. Každá zkušená laktační poradkyně vám řekne, že nejlepší způsob je kojení na požádání.
Je možné, že v období šestinedělí nebudete dělat nic jiného. Ale věřte, že kojení na požádání je ten nejlepší způsob, jak uspokojit potřeby vašeho miminka a nastartovat laktaci v prsou. Odměnou vám budou příjemně strávené chvilky při kojení s vašim miminem. Jak bude vaše miminko růst, Intervaly mezi kojením zkracují. Miminko, které je zvyklé na kojení na požádání si postupem času nastaví vlastní kojící režim. Musíte jen věřit jejich instinktům.
1. Příprava do porodnice
Před porodem je dobré se na kojení připravit. Příprava bude teoretická, ale věřte, že vás spoustu věcí spojených s kojením zaskočí. Připravte se na prvotní bolest, která kojení provází. Tato bolest je běžná a po nějakém čase odezní. Můžete si pomoci stříbrnými kloboučky, které se přikládají na bradavky mezi kojením. A opravdu fungují.
Další skvělý pomocník, který nesmí chybět v tašce do porodnice je olej nebo mast na bradavky. V kojících začátcích produkují vaše prsa veliké množství mléka. Je dobré mít připravené vložky do podprsenky. Zvolit můžete jednorázové nebo pratelné. Je na vašich preferencích, které si vyberete.
2. Nevyžádané rady
V porodnici a možná i po příchodu domů se můžete setkat s radami, které vašim kojícím začátkům moc nepomohou. Tak si zapamatujte, že vaše bradavky jsou v pořádku. Ať jsou malé, velké, ploché, krátké či vpáčené. Každá bradavka může kojit. Kojící klobouček není řešení. V případě, že vás kojení bolí, kojící klobouček tuto bolest nevyřeší. Naopak ji může ještě zhoršit, protože kojící klobouček nikdy neudržíte natolik sterilní, aby se v něm nemnožily bakterie, které se i malou prasklinkou mohou dostat do prsa a nadělat velikou neplechu v podobě zánětu nebo kvasinek.
Již po příchodu do porodnice máte dostatek mléka pro své miminko. Mléko se tvoří již během těhotenství. Někdy si musíte několik dní počkat. Než se vám začnou tvořit dostatečné zásoby, může to trvat i pět dní po porodu. Je dobré kojení podpořit například čajem pro kojící maminky nebo správně zvolenými homeopatiky.
3. Příjemné kojení
Věřte, že si kojení svého miminka můžete užívat. Pokud miminko pláče, chce pochovat, kojit nebo houpat v náručí. Miminka pláčou, protože se cítí opuštěná a chtějí cítit vaši přítomnost. Spojením mezi vámi a miminkem je prso. Prso je pokračováním pupeční šňůry. Kojením mezi sebou vytváříte nezaměnitelný vztah.
Pokud chcete, aby bylo vaše miminko spokojené, kojte ho pokaždé když začne vrtět hlavičkou, vyplazovat jazyk nebo si cumlat ručičky. Nečekejte na pláč. Ze začátku je normální kojit velmi často. Nebojte se, tato situace nebude trvat věčně. Během několika týdnů si s miminkem zavedete kojící rituály a vše bude probíhat v harmonii.
Kojení má být především pohodlné. Najděte si pozici, která je vám příjemná a dejte miminku dostatek času na přisátí k prsu a krmení. Z počátku se miminka kojí i hodinu. Nebojte se, kojící intervaly se budou postupem času zkracovat.
4. Technika kojení
Existuje správná technika kojení? Návod, jak si dítě správně přiložit k prsu? Symetrické nebo asymetrické přisátí? Zabořený nos nebo volný? Jednou rukou držet dítě a druhou prso? Přikládat dítě v určitém úhlu? Je velmi pravděpodobné, že vám většina laktačních poradkyň řekne, ať na všechny doporučení a návody zapomenete a řídíte se vlastními instinkty.
Miminka mají přirozenou schopnost přisátí k prsu a pití mléka. Potřebují k tomu jen klid, trpělivost, péči a lásku. Nucení miminka do správné techniky kojení může vést k poranění bradavek, bojkotu kojení nebo bolestivému kojení. Pokud miminko nutíte dělat něco, co samo nechce a není pro něj přirozené, nedosáhnete společně kýženého cíle.
Pokud kojení bolí, není příčinou špatná technika kojení. Je důležité zjistit proč bradavky bolí. Může to být poporodní přecitlivělostí, ucpanému mlékovodu nebo kvasince. Příčin může být samozřejmě více a je důležité je řešit. Změnit polohu při kojení, hojit prsa a především podpořit ženu. Nebojte, se vaše miminko je dokonalé a ví, co má dělat.