Jak pracovat s úzkostí a depresemi by chtělo vědět mnoho lidí. Často vyzkoušeli různé techniky a přesto dále trpí. V dnešní době snad neexistuje člověk, který by jeden z těchto stavů nezažil. Pracovat se s nimi ale opravdu dá. Chce to dávku důvěry, trpělivosti a práce.

Jaké má příznaky deprese a úzkost

Často se začnou projevovat obyčejnou špatnou náladou, kterou začínají. Nálada může přejít z pár hodin na dny. Zažijete pár po sobě jdoucích dnů, které stojí absolutně za bačkoru a už se klube deprese.

  • Máte pocit, že se vám nic nedaří.
  • Nevěříte sami sobě ani okolí.
  • Nespíte.
  • Cítíte chuť se na celý svět vykašlat.
  • V extrémních případech deprese má člověk někdy chuť sáhnout si na vlastní život nebo něco sám sobě udělat.
  • Při depresi může mít člověk pocit, že se propadá do jakési temnoty nebo jakoby viděl život za oponou.
  • Nevidí nic pozitivního na událostech běžného dne. Vše je pro něj negativní.
  • Deprese a úzkosti se mohou projevit i na fyzické stránce těla.
  • Často je provází nevolnosti, průjem, zrychlený tep, zvýšený tlak.
  • Někteří lidé mohou trpět také halucinacemi. Je pro ně pak velmi těžké rozeznat realitu od představy.
  • Častým projevem může být také paranoia a přehnaný strach z různých věcí.
  • Pocit, že už nemůžete dál.

Při takových stavech je vhodné požádat o pomoc

Ne každá pomoc je ale ta správná. Ten, komu se budete se svými problémy svěřovat by vám měl sednout. Můžete tak vystřídat klidně pět terapeutů, než naleznete toho pravého. Musíte cítit, že se danému člověku můžete plně otevřít.

nejlepší antidepresiva na úzkost

Někdy postačí psycholog, ale nejlepší volbou je dle mého názoru psychoterapeut, který nejenže naslouchá, ale také se zajímá o okolnosti, ptá se, vidí věci v hlubším a širším rozsahu, donutí vás hledat souvislosti s minulými událostmi, dětstvím a nakonec vás dovede k tomu, že vy sami naleznete řešení vaší situace.

Další možností je psychiatr, který téměř vždy předepíše antidepresiva. To slovo je velmi oblíbené, bohužel lidi nevědí, jak moc tato kouzelná pomůcka škodí.

Antidepresiva tlumí nejen negativní, špatné myšlenky a emoce. Tlumí také radost, libido, pocit štěstí. Lidé, kteří je užívají často nedokážou cítit ani radost, neumějí prožít to, co by chtěli, mohou být apatičtí.

Nejlepší antidepresiva bez předpisu jsou ta přírodní. Existuje mnoho cest. Na deprese seženete homeopatika, různé bylinné produkty, meditace a další.

Zkuste rozvíjet svoji osobnost a lépe se poznejte

Na vyřešení depresí či úzkosti velmi pomáhá zjištění příčin. Proč se tyto stavy člověku dějí, kde je jejich počátek, co je spouští. K těmto zjištěním pomáhá osobní rozvoj. Ať už se vydáte cestou spirituální či skrze nějaký koučink, můžete si velmi ulevit a rozvíjet svoji osobnost. Naučíte se pracovat s vašimi myšlenkami, s emocemi a také to, jak přistupovat sami k sobě.

Nejlepší antidepresiva na úzkost jsou ta, která vám chutnají

Vážně, zkuste to. Jako první pomoc na úzkost u sebe vždy mějte něco, co vám opravdu chutná a milujete to.

Výborným přírodním antidepresivem jsou blachovy esence. Jsou to výtažky z rostlin a květů, které umí pracovat s lidským organismem. Dokážou v těle nastolit harmonii a pomoci s mnoha záležitostmi. I chuťově vás příjemně překvapí.

Podávají se v podobě kapek nebo sprejů. Existují také takzvané krizové esence, které si můžete vzít ve chvíli, kdy cítíte, že na vás jde jakákoli úzkostná ataka či stres.

úzkosti

Zvířata jsou bezvadnými společníky, pokud vás celý svět štve

Dokážou z vás vycítit vnitřní rozpoložení a dobře se vám přizpůsobit. Pokud to budete potřebovat, bude s vámi váš pes či kočka určitě velmi rád spát. Nebo si vám lehne do klína, bude vás vyzývat ke hře.

Už jen samotná péče o živého tvora odvádí myšlenky na pozitivní činnost. Musíte ho nakrmit, případně vyvenčit. Procházka na čerstvém vzduchu vaší psychice uleví a možná potkáte nové zajímavé lidi. Psi mají opravdu talent na odvádění pozornosti od starostí a také na seznamování. A věřte tomu, že oni si vybírají, kdo se jim líbí a kdo ne.

Jak se zbavit stresu, který je často prvopočátkem těchto problémů?

Život bez stresu, to je krásná představa. Stres je ale v dnešní době na denním pořádku. Lidstvo je na něm pravděpodobně už závislé. Je proto těžké změnit přístup k žití, udělat změnu samotnou a být šťastný. Lidé si rádi ztěžují a zůstávají ve starých programech, je to totiž jednodušší, než na sobě začít makat a něco měnit.

Jak to tedy překonat a zbavit se stresu jednou provždy, na to asi není jednoznačná odpověď. Na stres stejně jako na úzkosti či deprese existuje mnoho berliček. Nejjemnějším ale zároveň myslím i nejúčinnějším pomocníkem jsou byliny.

Třezalka, máta, meduňka, ty všechny můžete mít dokonce pěstované doma v květináči. Čaje z těchto bylin mají uklidňující účinky jak na mysl, tak tělo. Můžete také vyhledat homeopatické přípravky.

Pomoc proti stresu je ukotvení sám sebe v přítomném čase

Je to takzvaná technika mindfulness. Když na vás přijde vlna stresu, uvědomte si ten okamžik, pozorujte, co se ve vašem těle děje a emoci vyventilujte. Ideálně tak, aby neublížila vám ani okolí. Ve svých článcích to píši velmi často a ráda, protože žití v přítomném okamžiku je lék téměř na všechno a měl by o něm vědět každý.

deprese příznaky

Můžete si takto zvědomovat jakoukoli aktivitu. Když jíte, čtete si, vaříte atd… Postupně si takto budete uvědomovat víc a víc aktivit, začnete žít vědomě a snížíte tak hladinu stresu ve svém těle, jelikož nebudete najednou žít v iluzi – obavách z něčeho co neexistuje.

Jakmile si stres v těle uvědomíte, můžete ho vědomě přeměnit na hezký pocit. Třeba jen tím, že se přemůžete a začnete se usmívat.

Život s depresemi, úzkostmi a stresem není jednoduchý

V dnešním světě je ale bohužel běžný. Lidi si to ale začínají uvědomovat a snaží se to změnit. Žijeme v materiální a konzumní době, zapomněli jsme na svoji přirozenost a přírodu, díky které tu všichni jsme. Když se k ní začneme znovu vracet, začneme naslouchat sami sobě a přestaneme k sobě pouštět názory a nastavení okolí, velmi se nám uleví.