Po dlouhých zimních měsících se konečně můžeme těšit na slunce, teplé počasí a krásnou přírodu. A co by bylo lepšího, než prozkoumávat nádherná místa v Čechách a na Moravě, která vám nabídnou jedinečný pohled na probouzející se krajinu? Připravte se na romantické západy slunce na rozhlednách, výlety do opuštěných zřícenin a procházky po malebných parcích. Máme pro vás tipy na nejkrásnější místa, která v tomto jarním rozpuku rozhodně stojí za návštěvu!
Kobylí vrch na jižní Moravě
Tato malá vesnička nás překvapí nejen svou malebností, ale především nad ní tyčí unikátní rozhledna, která je svým charakteristickým výstupem vhodná i pro vozíčkáře. Je vysoká 7, 5 metrů a stojí na nejvyšším kopci v okolí (334 m. n. m.), jemuž místní říkají Homole. Jako na dlani se vám ukáže ona vesnice Kobylí vrch, ale i Pálava a za dobrého počasí dokonce i rakouské Alpy!
Průhonický park
Jen pár kilometrů od hlavního města se nachází doslova pohádkové místo. Průhonický park se totiž stal místem pro natáčení mnoha českých pohádek, jako byla například legendární Arabela, nezapomenutelná Popelka nebo veselý muzikál Ať žijí duchové! Krásu místního zámku podtrhují právě čerstvé rozkvětlé zahrady a především rododendrony, proto se park vyplatí navštívit právě na jaře. Se svými 240 hektary se řadí mezi ty největší parky v Evropě. Má svůj význam nejen z kulturního hlediska, ale zároveň poskytuje útočistě i bohaté fauně a floře.
Zřícenina Radyně na Plzeňsku
První zmínky tohoto hradu sahají až do 14. století, když byl vybudován na příkaz Karla IV. Původní název byl Karlskrone, ale místní mu říkali Radyně podle kopce na němž byl postaven, a to mu zůstalo až dodnes. Podle pověsti však hrad postavil zlý muž jménem Radouš, který měl od narození oslí uši. Bohužel ty zdědil i jeho syn. Radouš ze vzteku zabil dítě i jeho překrásnou ženu a to celé se opakovalo hned sedmkrát. Jednoho dne na hrad přišly blesky, a ty ukrutného Radouše pohřbily v sutinách hradu. Jeho duch tam údajně dodnes hlídá ukrytý poklad.
Vy si ale můžete užít okouzlující výhledy do krajiny, oběd ve Starém Plzenci a celý den zakončit i krátkou procházkou na místní románskou rotundu sv. Petra a Pavla.
Okouzlující Pálava
Tento moravský poklad je krásný i na podzim, na jaře vás ale jistě osloví lány žlutých petrklíčů cestou na zříceniny Sirotčího hrádku či křížová cesta lemovaná modrofialovou záplavou kosatců směrem na Svatý Kopeček nad Mikulovem. Tam se navíc každoročně konají jarní vinné slavnosti, které byste si rozhodně neměli nechat ujít. Za hranicemi města na vás dále čekají zříceniny strážního hradu Děvičky, naučná stezka Děvín nebo kotelík sv. Linharta na ostrůvku v Novomlýnské nádrži.
Malebná Vysočina
Vysočina je charakteristická svou malebnou krajinou a překrásnými památkami. Za návštěvu stojí v každém ročním období, ale její přednosti vynikají právě s postupně tajícím sněhem a probouzejícími se pupencemi na stromech. Pro milovníky skal se tu nachází geopark Vysočina, jeden z osmi u nás v Česku. Nachází se od Telče až po Javořici – nejvyšší vysočinský vrchol. Jeho dominantou jsou dvě skalní věže vysoké zhruba 13 metrů.
Pokud holdujete spíše památkám, na své si jistě přijdete v Telči, která se může pyšnit titulem světového dědictví UNESCO. Zhruba 7 km od krásného historického centra si můžete udělat i výlet na hrad Štamberk do stejnojmenné přírodní rezervace.