Každé miminko si prochází psychomotorickým vývojem svým vlastním tempem. Nenechte se vystresovat od svých kamarádek, když je jejich dítě ve vývoji napřed. Uvidíte, že od šestého měsíce se vaše miminko naučí mnoho nových dovedností. Pozorujte svého drobečka a pokud se vám cokoli na vývoji nezdá, kontaktujte odborníka.
Šestiměsíční miminko
V tomto měsíci pravděpodobně zaznamenáte mnoho vývojových skoků v psychomotorickém vývoji vašeho miminka. Dítě může být společenský živel a okouzlovat každého ve svém okolí. Miminko si užívá pozornost a kontakt ostatních a vy už začínáte mít pomalu představu o jeho osobnosti.
V tomto věku se u miminka může objevit separační úzkost. Separační úzkost je jedním z vývojových milníků. Je to známka toho, že k vám vaše dítě přilnulo a nechte bez vás trávit ani minutu svého času. Myslete na to, že kontakt s osobami, které vaše miminko důvěrně nezná, je pro jeho vývoj velmi důležitý. Miminko se díky němu lépe rozvíjí. Dejte mu tedy čas k poznávání cizích lidí, míst a situací.
Váš nadějný řečník se každý den učí nové způsoby komunikace. Používá nejrůznější zvuky, jako například ječení a pištění. Může také začít spojovat souhlásky a vytvářet nové zvuky. Všechno to experimentování je nejen roztomilé, ale díky němu se dítě učí mluvit.
Motorické schopnosti vašeho miminka se v šestém měsíci rozvíjí snad každý den. Dítě už dokáže sedět bez opory. Začíná se plazit a lézt. Ale nemějte strach pokud se to ještě neděje. Lezení můžete podpořit tak, že kousek před miminko položíte určitý předmět, aby se k němu snažilo dostat.
Zdokonaluje se také jemná motorika. Miminko dokáže prsty zvednout malé předměty nebo si určitý předmět přemístit z ruky do ruky. Je dobré dávat miminku hračky, které jeho jemnou motoriku podporují.
Sedmiměsíční miminko
V sedmém měsíci je miminko nadšené ze všeho, co se učí. Doposud mělo dítě za to, že když předměty zmizí z dohledu, jsou ztracené navždy. Sedmiměsíční miminko začíná rozumět tomu, že předměty mohou být trvalé. Tento vývojový milník je známkou toho, že miminko chápe, že když předmět není vidět stále existuje. Jestliže chápe tento koncept, můžete rozšířit množství aktivit, které se dají s miminkem dělat.
Miminko stále objevuje, jak používat svůj hlas. Zároveň začíná rozumět některým slovům. Pokud mu vy nebo partner řeknete „ne“, bude rozumět tomu, co to znamená. Jen je dost pravděpodobné, že vás neposlechne. Také dokáže rozpoznat své jméno. Miminko se zlepšuje i v neverbální komunikaci. Je schopné se usmát nebo zamračit. Možná také umí zamávat na rozloučenou, nebo dokonce fouknout.
Miminko je v sedmém měsíci často v pohybu a hledá způsoby, jak se přemisťovat. Může se plazit, lézt nebo se přetáčet. Pamatujte na to, že některé děti přeskočí lezení na rukou a nohou, a z plazení přejdou rovnou k chození. Z vývojového hlediska je pro vaše miminko lezení důležité, proto je dobré se snažit miminko k lezení motivovat. V sedmém měsíci se u miminka objevuje klešťový úchop. To znamená, že dokáže uchopit předmět palcem a ukazováčkem. Klešťový úchop je známkou, že dítě jemnou motoriku zdokonaluje.
Osmiměsíční miminko
Miminko je stále větší a silnější. Pozná rozdíl mezi známými a neznámými obličeji, což může trochu prohloubit jeho separační úzkost. V osmém měsíci umí miminko napodobit různé nálady. Pokud uvidí jiné dítě plakat nebo křičet, je velmi pravděpodobné, že začne dělat to stejné. Učí se chápat vztah mezi příčinou a následkem. To a schopnost lépe ovládnout ruce, povede vaše miminko k tomu, aby věci házelo na zem. Věci kolem sebe zkoumá nejrůznějšími způsoby. Například třepáním nebo boucháním do nich.
Komunikační schopnosti se i nadále zlepšují. Je možné, že brzy zaslechnete vytoužené „máma“ nebo „táta“. Vydává celou řadu zvuků a umí napodobit zvuky zvířat. Je dobré miminku číst knihy nebo časopisy, poslouchat společně hudbu nebo zpívat, a rozvíjet tak jeho komunikační dovednosti.
V osmém měsíci už dítě zdatně leze a pohybuje se po místnosti. Je možné, že se dokáže s oporou postavit. Možná už také chodí kolem nábytku. Nechte miminko, aby si vyzkoušelo své možnosti. Je naprosto přirozené, že se snažíte miminko chránit před pádem a odřeninami. Ale nechce mu dostatek prostoru a volnosti k objevování. Podpoříte tak jeho vývoj a samostatnost. Stále mějte na paměti, že každé dítě je jiné. Nesrovnávejte jeho vývoj s dětmi svých přátel.
Devítiměsíční miminko
V devíti měsících už má miminko silně vyvinutou osobnost. Ví, co chce, a nepřestane křičet, dokud to nedostane. Miminko stále více poznává svět kolem sebe a tak se u něho může začít objevovat strach z neznámých osob. Před několika měsíci se nechalo pochovat doslova kýmkoliv. Nyní obvykle začne plakat, když se dostane do náruče někoho, koho nezná.
Komunikační schopnosti vašeho miminka se zlepšují každý den. Pokud jste ještě neslyšeli tolik vytoužené slovo „máma“ nebo „táta“, je velmi pravděpodobné, že ho brzy uslyšíte. Miminko začíná rozumět jednotlivým slovům a reaguje na určité otázky a příkazy. Je možné, že reaguje na své jméno a začíná ukazovat prstíkem.
V devátém měsíci se děti často dokáží vytáhnout do stoje. Možná pro vás bude velkým překvapením, až jednoho dne vstoupíte do dětského pokoje a miminko bude stát ve své postýlce. Většina miminek tohoto věku už dost zdatně leze. Dokáží lézt i po schodech. Proto buďte velmi obezřetní a po očku své miminko stále pozorujte. Bude se snažit překonávat stále více své hranice a pouštět se do neznáma.
Kromě hrubé motoriky se v devíti měsících zlepšuje i motorika jemná. Dítě dokáže lépe uchopit malé předměty. Dokáže hodit hračkou nebo jiným předmětem, který dostane do ruky a dělá to vědomě. Dokáže lépe koordinovat pohyb rukou, což se mu bude hodit přu samostatném jedení.
Desetiměsíční miminko
Miminko je stále větší a silnější. Pozná rozdíl mezi známými a neznámými tvářemi. Ve všech oblastech vývoje dělá dítě obrovské pokroky. Už se zdaleka nepodobá tomu malému miminku. Stává se z něho velký slídil. Zajímá ho vše ve vaší domácnosti i venku. Zlepšuje se mu paměť. Pozná známe tváře, i když dotyčného několik měsíců nevidělo. Může se stát, že začne mít strach z věcí a hlasitých zvuků, kterých se předtím nebálo.
Miminko i nadále vydává zvuky, které se čím dál více podobají slovům. Některé děti dokáží říci pár slov. I když se v komunikace stále mají co učit, v té neverbální bývají mistři. Dokáží zakroutit hlavou a říci tak „ne“ nebo „ano“. Zamávat na rozloučenu, ukazovat na předměty a dělat paci paci. Rozvíjejte v děťátku řeč tím, že mu budete číst, mluvit na něho a zpívat mu.
V tomto věku se dítě může pohybovat několika způsoby. Může lézt, stát a dokonce se pokusit o první krůčky. Nebude to trvat dlouho a vaše miminko může začít chodit. Nechce ho co nejvíce prozkoumávat váš dům a jeho okolí. Připravte pro dítě bezpečný prostor, který bude moc zkoumat a hrát si.
Jedenáctiměsíční miminko
V tomto období dítě již přesně ví, co se mu libí, a co nelíbí. Nebuďte překvapeni, když začne brečet a ječet pokud nebude po jeho. Také nebude vždy plně spolupracovat. Ale nebojte se, snaha prosadit se je součástí normálního emočního vývoje. Chce to jen se obrnit dávkou trpělivosti a nechat dítě v určité míře rozvíjet svoji osobnost. To neznamená, že není na čase začít vštěpovat miminku hranice a zásady slušného chování.
Dítě už udrží pozornost delší dobu. Vydrží si samo déle hrát a můžete si všimnout, že začíná napodobovat věci, které vidí u ostatních. Například česání nebo telefonování. Po několik měsíců dítě mluvilo pomocí žvatlání a nejrůznějších zvuků. Nyní začíná používat opravdová slova. Tatínci by měli maminky upozornit, že je velmi pravděpodobné, že dítě řekne jako první slovo „táta“. Hláska „t“ je jednoduší na výslovnost než „m“. Proto si nikdo nemusí brát nic osobně.
V jedenácti měsících už dítě nechce trávit čas v nosítku nebo kočárku. Jeho motorické dovednosti se zlepšují každý den. Proto chce stále někde běhat a objevovat okolní svět. Pokud se přidržují nábytku nebo vaší ruky, mohou se pohybovat velmi rychle. Rychlejší jedinci už mohou chodit sami, bez pomoci.
Dvanáctiměsíční miminko
Vaše dítě ušlo velmi dlouho cestu. Z bezbranného miminka se proměnilo v nezávislou malou bytost s naprosto jedinečnou osobností. Dokáže chápat, že věci jsou trvalé. Umí hledat skryté předměty a osoby, včetně toho, když maminka nebo tatínek opustí místnost.
V dvanáctém měsíci se dítě stává stále více samostatné. Dokáže se samo nakrmit, otočit stránku v knížce nebo se pokusí o oblékání. Ve společnosti jiných dětí se bude cítit dobře. Zkuste s dítětem navštěvovat nějaký hrací kroužek. Prospějete tím jeho socializaci.
Počet slov, kterým rozumí se rozšiřuje. Pečlivě pozoruje všemožná gesta a snaží se napodobovat slova, která používáte. Dítěti s rozvojem řeči nejlépe pomůžete, když budete ukazovat na jednotlivé předměty a ptát se ho, jak se nazývají. Většina dětí tohoto věku se pohybuje lezením, přidržováním se nábytku a chůzí. Pokud vaše dítě ještě neudělalo první krok, nebojte se. Některé děti začínají chodit až několik měsíců po prvních narozeninách.