Stres – kdo by ho neznal? Asi každý z nás se s ním v životě setkal. A možná častěji, než bychom chtěli. Jaké jsou hlavní příznaky stresu a jak si s ním poradit?

Co je to stres?

Stres lze definovat jako stav duševního a fyzického napětí. Takzvaný eustres je pro život potřebný, motivuje nás a pomáhá k dosahování cílů. Oproti tomu distres není pro naše tělo vůbec zdravý, jedná se o nadměrnou zátěž organismu. Stres má různou intenzitu a občas se objevuje u každého člověka bez ohledu na věk. Může mít různé příčiny, které se dělí do tří skupin:

  • psychologické (nedostatek peněz, zkoušky ve škole, problémy v zaměstnání…)
  • sociální (konflikty v mezilidských vztazích, nevěra…)
  • fyzikální (nadměrný hluk, nevyhovující teplota…)

Jak se stres projevuje?

Projevy stresu mohou být různé a probíhat několika různými způsoby. Výrazně ovlivňuje jak náš psychický, tak posléze i fyzický stav. Z psychických příznaků je to například vnitřní neklid, podrážděnost, poruchy spánku a další. Fyzické příznaky stresu jsou následující:

  • svalové napětí
  • bolest hlavy
  • bolest břicha
  • problémy s vylučováním (zácpa, průjem)
  • zrychlená srdeční činnost
  • dušnost
  • nadměrné pocení
  • zvýšený krevní tlak

Kdy už se jedná o chronický stres?

Občasný stres (tzv. akutní) je normální a zažívá ho každý z nás. Většinou je způsoben konkrétní situací a poté sám odezní. Jak ale poznat, kdy už se jedná o stres chronický? Odpověď je jednoduchá – v případě, kdy stres trvá už delší dobu a výrazně narušuje kvalitu života. Příznaky chronického stresu jsou podobné jako u stresu akutního. Kromě toho se mohou přidat problémy se spánkem, podrážděnost, úzkostné stavy nebo například nechutenství či naopak přejídání se.

Jak vyzrát na stres?

Jak lze zmírnit příznaky stresu a úzkosti? Níže jsem sepsala pár tipů, které mohou v boji proti stresu pomoci.

1) Nemějte přehnaná očekávání

Každý máme o sobě představu, co vše bychom měli zvládat a jací bychom měli být. Často se to ale nedaří podle našich představ a my jsme pak zklamaní a ve stresu. Uvolněte se a věci, co jdou odložit nebo nejsou tak důležité, prostě udělejte jindy. Nemusíte mít ze sebe špatný pocit, když nesplníte všechna očekávání.

2) Navštivte masážní salón

Není nic lepšího než pořádná masáž. Nejen že při ní zapomenete na starosti všedních dní ale navíc se uvolní stresem ztuhlé svaly. Zvolit si můžete z různých druhů, takže si na své přijde opravdu každý.

Masáž
Masáž vám pomůže zapomenout na všechny starosti a zároveň uvolní ztuhlé svaly

3) Dopřejte si chvilku pro sebe

V každodenním shonu často zapomínáme pečovat sami o sebe. To je ale velká chyba. Každodenní chvilka pro sebe by měla být pravidelnou součástí našeho života. Dopřejte si koupel, procházku nebo díl oblíbeného seriálu a prostě na chvíli vypněte a hoďte starosti za hlavu. I když se zdá, že vás starosti a problémy pohlcují, chvilka pro sebe vám pomůže se na ně podívat z jiné perspektivy a možná nakonec zjistíte, že nejsou tak děsivé, jak se zdají.

4) Vyzkoušejte fyzickou aktivitu

Nejlepším způsobem, jak zmírnit stres, je pohyb. Při fyzické aktivitě se totiž uvolňují endorfiny, které přináší pocit uspokojení, radosti a euforie. Nemusíte nutně chodit cvičit do posilovny. Postačí i dlouhé procházky nebo kratší domácí cvičení. Pomůže také jakýkoliv jiný sport či pohybová aktivita klidně spojená i s nějakou sociální skupinou. Jaké to bude, to už záleží na vašich osobních preferencích a časových možnostech.

5) Pomůže bylinkový čaj

Nebojte se vyzkoušet bylinkové čaje z meduňky, třezalky, levandule či kozlíku. Čaje navíc můžete užívat dlouhodobě a kromě toho pomohou zlepšit váš spánek. Při stresu je častý také nedostatek hořčíku, nezapomeňte ho tedy doplňovat – ať už přidáním do stravy či ve formě tablet.

Tip: Přečtěte si také jak udělat domácí šípkový čaj k podpoře imunity.

6) Dechová cvičení dělají divy

Ne nadarmo se říká před důležitým okamžikem: „Zhluboka se nadechni.“ Dech dokáže doslova divy. Existují různé druhy technik, které vám pomohou zmírnit příznaky stresu a deprese. Pro začátek stačí se na dýchání zaměřit a zhluboka se nadechnout a poté vydechnout. Několikrát zopakujte. Ve stresové situaci je tělo sevřené a člověk má tak tendence dýchat rychleji a mělce, což může způsobovat nepříjemný tlak na hrudi nebo pocit nedostatku vzduchu.

7) Vyražte za zvířátky

Je známé, že kontakt se zvířaty pomáhá snižovat stres. Nejčastěji se jedná o koně, psy, kočky a králíky ale i jiná zvířata. Pokud žádného domácího mazlíčka nemáte, navštívit můžete třeba kočičí kavárnu nebo pomoci s venčením psů z útulku.

Mazlení s kočkou
Kontakt se zvířaty pomáhá snižovat míru stresu

Pár slov na závěr

Nezapomínejte, že občasný stres je přirozenou součástí života každého z nás. Nesmí však překročit určitou míru. Snažte se brát věci s chladnou hlavou a nestresovat se více, než je nutné. Často se totiž zbytečně stresujeme kvůli věcem, které se nakonec ani nestanou. A to našemu zdraví rozhodně neprospívá.

Přečtěte si také jak vyčistit a nastartovat lymfatický systém? nebo 12 tipů, jak pracovat se strachem a úzkostí.