Sociálními sítěmi opět začíná kolovat výzva s názvem „suchý leden“, kdy se účastníci dobrovolně vzdávají na celý měsíc alkoholických nápojů. Doufají v celkovou detoxikaci organismu a mnoho dalších zdravotních benefitů. Je ale pouhý měsíc dostatečný pro viditelné změny, nebo se jedná pouze o módní záležitost?

Proč se na měsíc vzdát alkoholu?

Nadměrná konzumace alkoholu našemu tělu nesvědčí, to není žádná novinka. Kromě nekvalitního spánku, mozkové mlhy či sklonu k nadváze může při dlouhodobém užívání zapříčinit i vážnější problémy, jako je kardiovaskulární onemocnění, mrtvice, cukrovka druhého typu, rakovina jícnu, jater, prsu, tlustého střeva či žaludku. Může také nenávratně poškodit naše orgány, především játra a ledviny.

Důvodů vyzkoušet tak tuto výzvu a vykročit do nového roku střízlivý, je skutečně mnoho. Zda ale bude mít jeden měsíc abstinence na vaše zdraví skutečně nějaký vliv je především ovlivněno tím, v jakém množství jste alkohol konzumovali doposud.

Zajít s přáteli na drink nebo si dát sklenku vína po dobré večeři je v pořádku. Problém nastává, pokud konzumujete několik drinků každý den

Aktuální výživové směrnice doporučují konzumovat alkohol s mírou – nanejvýš dva alkoholické drinky pro muže a ne víc jak jeden alkoholický drink pro ženy denně. Lidé, kteří konzumují méně, na sobě výsledky této abstinenční výzvy nebudou tolik pociťovat, přesto mohou mít dobrý pocit z dosaženého cíle a ze správnému kroku k uchopení vlastního zdraví.

Pokud však patříte do skupiny, která užívá více alkoholu, než je doporučeno, přínosy této výzvy na sobě určitě pocítíte. Krom příjemného pocitu detoxikace, se s abstinencí dostaví i kvalitnější spánek, lepší soustředění, duševní jasnost nebo i úbytek hmotnosti. Příznivý vliv zaznamenají i vaše orgány, jako jsou játra, ledviny nebo srdce.

Výhody měsíční abstinence

Jaké všechny výhody může suchý leden přinést?

1. Úleva pro játra

U těch, kteří nadměrně pijí, může časem dojít k cirhóze jater. Nestane se to během jednoho dne, ale u každého, kdo pije nadměrně, což je opět více než dva nápoje denně u mužů a jeden denně u žen, dochází k tukovým změnám v játrech, takže když přestanete pít, jsou tyto změny vratné a játra se mohou opět normalizovat.

Mohou se tak soustředit na svou práci, jako je odbourávání dalších toxinů produkovaných v našem těle a zbavovat metabolismus nadbytečných hormonů. Pozitivní změny se tak mohou projevit již během několika týdnů.

2. Snížení rizika kardiovaskulárních onemocnění

Alkohol je metabolizován játry a enzymem zvaným dehydrogenáza. Při nadměrném pití se však tento enzym nasytí a je metabolizován jiným enzymem.Když je však metabolizován touto jinou cestou, produkuje spoustu volných radikálů, o kterých je známo, že oxidují špatný cholesterol (LDL), a když je LDL oxidován, usazuje se na krčních tepnách a vytváří ucpávky.

Na druhou stranu, pokud pijete s mírou, alkohol nemá na LDL žádný vliv a naopak zvyšuje hladinu dobrého cholesterolu (HDL).Pití jedné nebo dvou skleniček vína jednou nebo dvakrát týdně má určité zdravotní výhody, zejména pro muže po 40. roce věku; snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění. Ženy mají výhodu v tom, že tyto benefity mohou pozorovat kdykoliv, bez ohledu na věk.

Pro co nejoptimálnější zdraví srdce je vhodné jíst vyváženou stravu a především přidat i pravidelný pohyb.

3. Nižší riziko rakoviny

Podle studií je nadměrná konzumace alkoholu spojená s těmito typy rokovin:

  • hlavy a krku
  • jícnu
  • jater
  • prsu
  • tlustého střeva a konečníku

Menší konzumací alkoholu tak nejen pomáháme svému duševnímu zdraví, ale předcházíme tak zhoubným nádorům v našem těle, na které každý rok umírá po celém světě statisíce lidí. Jen v České republice umírá na následky spojené s nadměrnou konzumací alkoholu až 6,5 tisíc lidí ročně.

4. Ztráta hmotnosti

Víno, pivo i veškeré míchané nápoje obsahují mnoho cukru, proto není žádným překvapením, pokud jejich pravidelní konzumenti začnou ztrácet na váze při jejich vyřazení. Krom úbytku hmotnosti se může zlepšit i tělesná stavba, sníží se množství tuku v žaludku a my se tak můžeme cítit více energičtí a spokojenější.

Cukr přijímaný v alkoholu nám často může sabotovat jinak perfektní jídelníček a aktivní životní styl, obzvlášť u žen po menopauze je nabírání hmotnosti z alkoholu obzvláště snadné, podle odborníků.

Měsíc bez alkoholu vám k hubnutí rozhodně může napomoct, pokud chcete ubrat na své hmotnosti, dodržování suchého ledna vám stačit nebude. Opět je ideální kombinací zdravý životní styl a častý pohyb.

6. Lepší soustředění

Praktikování měsíční abstinence rozhodně není nijak omezeno věkem. Nadměrná konzumace alkoholu může právě naopak nejvíce ublížit dospívajícím lidem, kdy se mozek stále nachází ve vývinu. Snadno tak dojde k poruchám jako je ztráta paměti, poškozená koncentrace a dalším negativním vlivům na celkový vývoj. Pro středoškoláky i vysokoškoláky je ak nejlepší omezit konzumaci alkoholu na minimum.

Totéž platí pro osoby s poruchou užívání alkoholu nebo pro osoby s rodinnou anamnézou.

Nemusíte čekat do ledna, až bude tato výzva opět v kurzu. Začněte klidně hned zítra a zjistěte, zda vám je bez alkoholu skutečně lépe.