Přepadají vás v noci neodolatelné chutě a máte nutkání vybílit ledničku? Rozhodně to nepatří ke zdravým návykům. Co za tím je? Důvodů může být několik. Pojďme zjistit, jaký je ten váš.
Co za tím je?
Nejdůležitější je rozklíčovat příčinu. Jde jen o zvyk, nebo jíte z nudy? Může jít také o některou z poruch příjmů potravy, jako je záchvatovité přejídání nebo syndrom nočního přejídání. Poruchy příjmu potravy souvisí s emocemi, psychikou a frustrací. Velmi často jde o emoční přejídání. Lidé, kteří toto praktikují, se často dostávají do začarovaného kruhu. Přejídají se, což vede k obezitě, a ta pak napáchá další škody na psychice. A tak pořád dokola. Další variantou, proč nejíte, může být nedostatek jídla přes den.
Jak rozeznat záchvatovité přejídání od občasného?
Záchvatovité přejídání má několik znaků, díky kterým ho snadno rozeznáte od občasného běžného přejídání. Pokud se v těchto bodech poznáváte, měli byste zbystřit.
- V přítomnosti ostatních si jídlo odpíráte, pojídáte jen v soukromí
- Sníte velké množství jídla během krátké doby
- Pokračujete v konzumaci i přesto, že se cítíte sytí
- Jídlo snižuje vaši úzkost
- Přejídáte se nejméně jednou týdně po dobu tří měsíců
- Ztrácíte kontrolu nad tím, co jíte
Řešení? Rutina!
Rozložte si příjem potravy na celý den. Určete si dobu snídaně, oběda i večeře, případně svačin. Rutinu si vytvořte i na spánek – uléhejte a vstávejte ve stejnou dobu. Tělo spánek potřebuje. Jde o první krok, jak se efektivně zbavit večerního přejídání.
Jak se zbavit přejídání
U záchvatovitého přejídání je důležitý jídelníček. Než se naučíte jíst instinktivně správně, vše plánujte. Vytvořte si jídelníček a řiďte se jím. Zařaďte do něj všechny potřebné živiny a vitamíny. Měl by obsahovat sacharidy, bílkoviny i tuky. Můžete se odrazit i od některého z výživových směrů, který vám pomůže se zdravým životním stylem.
Nepodceňujte psychiku
Důležitá je i psychika. Neváhejte se s poruchou příjmu potravy obrátit na odborníka. Možná budete potřebovat nejen dietologa, ale i psychologa. Spadá to do jejich kompetence, a v situaci, kdy už nejste schopní problémy sami zvládnout, jde o vítanou pomoc. Úzkost a stres bývají časté spouštěče záchvatovitého přejídání. Pomoci vám mohou i různé relaxační techniky, dechová cvičení, koupele a jóga.
Vytvořte si seznam povolených potravin
Když máte večer opravdu neodolatelnou chuť na něco malého, mějte svůj pomyslný seznam povolených potravin. Vhodné je si také hlídat množství. Mezi nejvhodnější potraviny, díky kterým můžete zahnat noční chutě, se řadí zelenina. Vyrobte si zeleninové chipsy, například z mrkve nebo řepy. Můžete ji doplnit menším množstvím bílkovin, například kouskem sýra.
Záchvatovité přejídání je nebezpečné
Nadbytek kalorií vede k obezitě a rozvoji chronických onemocnění jako je například cukrovka 2. typu. Dále může vést k potížím s pálením žáhy, bolestem žaludku, přetěžováním kloubů a také k depresím. Nemusí se vám vyhnout ani vysoký krevní tlak, vyšší cholesterol nebo hormonální poruchy. Tento problém je potřeba včas řešit, ať už se rozhodnete do toho jít sami, nebo s odborníkem.