Levandule lékařská je rostlina, která svým příjemným aroma a léčivými vlastnostmi uchvacovala lidi už po celá staletí. Tato bylina s nádhernými fialovými květy je známá svou širokou škálou účinků a využití ve farmacii, kosmetice a aromaterapii. Nejenže levandule dodává pokojům úžasnou vůni, ale také má pozitivní vliv na naše zdraví a pohodu. V tomto článku se podíváme na hlavní účinky a různé způsoby využití levandule lékařské.
Levandule lékařská, latinsky Lavandula angustifolia, je původem z oblasti Středomoří, kde ji lidé pěstují již po staletí. Nyní se hojně vyskytuje především v Chorsvatsku a Itálii. Jedná se o trvalku s úzkými listy a vonnými květy, které se sbírají a suší. Levandule obsahuje mnoho bioaktivních látek, jako jsou estery, ketony, alkoholy a fenoly. Kombinace všech těchto látek dělá z levandule nenahraditelného pomocníka, když potřebujeme např. zrelaxovat, uvolnit od stresu, napětí a lépe se uložit ke spánku.
Její charakteristická vůně pochází z oleje nacházejícího se uvnitř květu. Je to právě olej, ze kterého čerpáme hlavní léčivé účinky, ale velmi dobře nám může posloužit i samotný květ.
Zdravotní přínosy levandule
Tradiční bylinářské učebnice i výzkumné studie potvrzují roli levandule jako zdravotního pomocníka. Je to proto, že jednotlivé části rostliny obsahují různé chemické sloučeniny, které pozitivně ovlivňují váš organismus. Mezi ně patří flavonoidy, ty se svými protizánětlivými a antioxidačními účinky pomáhají posílit naší imunitu a obranyschopnost. S čím konkréně nám tedy levandule může pomoci?
Zmírňuje stres a pomáhá k lepšímu spánku
Jedním z hlavních účinků levandule je její relaxační a uklidňující efekt. Byla prokázána její schopnost snižovat úzkost a napětí, což z ní činí ideální volbu při boji s nespavostí a stresovými situacemi. Je to díky její přirozené schopnosti regulovat hladinu melatoninu v lidském těle, jak některé studie naznačují.
Mnoho lidí si proto oblíbilo levandulový olej jako prostředek k relaxaci a lepšímu spánku. Stačí přidat jen pár kapek oleje do aromalampy, koupelové vody nebo masážního oleje. Smyslná vůně fialových květů vám téměř okamžitě navodí psychickou pohodu, klid a připraví vás na pohodovou noc a kvalitní spánek.
Tip: Jaká jsou nejlepší a nejhorší jídla před spaním?
Má protizánětlivé účinky
Dalším významným účinkem levandule je její protizánětlivé a antibakteriální působení. Obsažené látky jako linalool a linalylacetát mají schopnost potlačovat záněty a inhibovat růst patogenních bakterií. Levandulový olej se proto často používá při léčbě drobných ran, popálenin, akné a ekzémů. Je také oblíbeným přírodním repelentem, který odhání hmyz a chrání před bodnutím komárů.
Pro hladkou pleť i pevné vlasy
Levandule má vynikající účinky na zdraví a krásu vlasů i pleti. Její antiseptické a protizánětlivé vlastnosti pomáhají udržovat pokožku zdravou a zbavují ji nepříjemných podráždění. Poradí si tak s lehkou hyperpygmentací i občasným začervenáním. Dále je také schopna regulovat přebytečnou produkci kožního mazu, což je prospěšné pro lidi s mastnou nebo aknózní pokožkou.
Při péči o vlasy je levandule také skvělou volbou. Nejen, že podporuje růst nových, zdravých vlasů stimulací vlasové folikuly, ale také zabraňuje jejich přílišnému vypadávání. Má také schopnost zlepšovat krevní oběh v pokožce hlavy, což zajišťuje dostatečný přísun živin a kyslíku do vlasových kořínků. Výsledkem je silnější, zdravější a lesklejší hříva.
Levandule si také hravě poradí s velkým výskytem lupů, které pomáhá eliminovat a zároveň zklidňuje i hydratuje podražděnou a citlivou vlasovou pokožku. Olej z levandule tak pomáhá vlasy vyživovat už přímo od kořínků, což příspívá ke zdravějším, pevnějším vlasům a menší lámavosti.
Pro péči o vlasy a pokožku se levandule často používá ve formě šamponů, kondicionérů, olejů a masky. Její příjemná vůně dodává vlasům i pokožce hlavy svěžest a pocit uvolnění. Levandulové výrobky lze používat pravidelně jako součást péče o vlasy a pokožku, ať už máte problémy s lupy, mastnou pokožkou nebo jen chcete posílit a oživit svoji hřívu.
Pomáhá zmírnit migrény a bolesti hlavy
Levandulový olej se často používá při léčbě bolestí hlavy a migrén. Jeho aplikace na spánkovou oblast, spánkové tepny nebo na spánkové dutiny může přinést rychlou úlevu a uvolnění. Tato rostlinka má totiž schopnost uvolňovat napětí ve svalstvu hlavy a snižovat intenzitu bolesti. Mnoho lidí také nachází levandulovou vůni relaxační a klidnou, což může pomoci zmírnit migrény spojené s citlivostí na světlo a zvuky.
Dalším způsobem, jak levandule může pomoci s bolestí hlavy a migrénou, je aromaterapie. Inhalace levandulového oleje pomocí aromalampy, difuzéru nebo přidání pár kapek do horké vody pro inhalaci páry může přinést úlevu a uklidnění. Levandulová vůně může podpořit uvolnění napětí a stresu, což může snížit frekvenci a intenzitu bolestí hlavy.
Záchrana při menstruačních bolestech
Pokud vás levandule nepřesvědčila svými účinky doteď, jistě všechny ženy potěší, že má také pozitivní vliv na něpříjemné křeče při stahování dělohy v období menstruace.
Způsobů, jak levanduli v tomto nepříjemném týdnu využít, je hned několik. Podle jedné studie ženy, které se v prvních třech dnech pravidelně vystavovaly vůni levandule na 30 minut denně, hlásily po zbylé dva měsíce mensí bolesti během dalších cyklů. Další výzkum zase potvrzuje blahodárné účinky levandulového oleje, když je jemně vmasírován během krvácení na ženský podbřišek.
Krom toho, jak již bylo zmíněno, tato trvalka má schopnost zmírňovat i migrény či jiné bolesti hlavy, jež jsou v tomto období nemilým vedlejším příznakem. Stejně pozitivní efekt může mít i na bolesti zad.
Levandule lékařská je rostlina s širokým spektrem účinků a využití. Její relaxační, protizánětlivé, antibakteriální a kosmetické vlastnosti ji činí jednou z nejoblíbenějších bylin pro péči o zdraví a krásu. Ať už si užíváte vonné koupele, používáte levandulový olej při masáži nebo si vytváříte domácí kosmetiku, levandule je skvělým společníkem na cestě k celkovému blahu. Přesto mějte na paměti, že každý z nás je zcela individuální a co funguje na jednoho, nemusí fungovat na druhého. Sami si proto ozkoušejte, zda je vám vůně levandule příjemná a zda by vám její pozitivní účinky mohly pomoct.