Naše pleť je každý den vystavená nečistotám i nepříznivým vlivům počasí, a proto bychom se o ní měli pravidelně starat. Předejdeme tak nejen nelíbivému vzhledu, ale především můžeme včas podchytit závažnější zdravotní problémy, jako jsou záněty nebo dokonce rakovina kůže.

Jaké jsou typy pleti a který je ten váš?

Existuje šest základních typů pleti dané genetikou: suchá, mastná, citlivá, problematická, normální a smíšená. Znát svůj typ pleti je zásadní faktor pro výběr adekvátních produktů, které vám pomůžou se o pleť náležitě starat. Jak se tedy jednotlivé typy poznají?

Suchá

Suchý typ pleti je hrubší na dotyk, tvoří se viditelné šupiny a na obličeji vytváří suché, nepříjemné pnutí. Častěji se loupe, obzvlášť v zimě, a je náchylnější k tvorbě vrásek a předčasnému stárnutí. Tento typ pleti snese hydrataci i 2x denně a nejlépe mu uděláte, když ho budete odličovat a čistit vyživujícím mlékem nebo olejem.

Mastná

Mastná pleť je typická svým lesklým povrchem a rozšířenými či ucpanými póry. Nejproblémovější partie je typická T zóna (čelo, nos, brada). Make-up na ní drží jen velmi neochotně. Právě kvůli nadměrnému mazu a ucpaným pórům tento typ pleti vyžaduje důkladné čištění. K tomu vám pomohou opět čistící pěny, gely a krémy s lehkou a svěží texturou. Mastného lesku vás zbaví zmatňující přípravky a kvalitní pudr.

Citlivá

Tento typ je velmi náchylný k vnějším faktorům jako je prudké slunce, silný vítr nebo štiplavý mráz. Snadno se podráždí či začervená a více trpí na akné. Vzhledem k její citlivosti bychom při jakékoliv péči měli být velice opatrní. K čištění jsou ideální pěny nebo mléka a poté je vhodně aplikovat tonikum na sjednocení. Vyhněte se agresivním peelingům, výrazné parfemaci či alkoholu v přípravcích.

Normální

Není ani vysušená, ani se příliš nemastí. Ve tvářích ani na čele není cítit žádné nepříjemné pnutí a ani netrpí na akné, začervenání nebo jiné problémy. Co se genetické výbavy týče, jedná se o nejjednodušší typ pleti na údržbu. Přesto je třeba se o ní pravidelně starat, aby předčasně nezestárla.

Smíšená

Smíšený typ pleti může být pro mnohé velmi matoucím, jelikož se v něm kombinují typické znaky mastné T zóny a vysušené tváře a zbytek obličeje. V tomto případě je třeba produkty kombinovat a mastné části pleti šetřit jinak než ty suché. Rozhodně pleti pomůže ji dvakrát denně čistit, večer sjednotit tonikem a aplikovat lehký hydratační krém.

Problematická

Trpí na akné, ucpané póry či černé tečky a její tón i struktura jsou nejednotné. Nejvíce jí pomůže časté čištění jemnými pěnami či gely a lokální péče daného problému. Chybu určitě neuděláte ani s kvalitním tonikem pro sjednocení a dostatečnou hydratací.

Stále si nejste jisti, který typ pleti je ten váš? Navštivte nejbližší kosmetické studio, kde vám rádi udělají kompletní analýzu.

Správná a konzistentní péče o pleť vám přinese svěží a zářivý vzhled.

Tři základní pravidla v péči o pleť

Každá pleť sice potřebuje svůj individuální přístup, i tak je ale dobré dodržovat tři základní pravidla, ať už je váš typ jakýkoliv.

1. Čištění

Důkladně čistá pleť je základ všeho, proto byste ji měli čistit alespoň jednou, ideálně dvakrát denně, každé ráno a večer. Během dne se totiž na kůži usadí mnohé nečistoty, přes které nemůže volně dýchat. Ráno je zas třeba odstranit bakterie, které na povrchu pokožky mohly vzniknout během spánku, a také zbytky nočního krému aplikovaného před usnutím.

2. Hydratace

Po čištění přichází na řadu hydratace. Ta by se měla dodržovat bez ohledu na typ pleti a ideálně na lehce vlhký obličej. Výběr toho správného krému však není jednoduchá práce a opět vám pomůže, když budete znát svoji pokožku. Pro suchou pleť je vhodný hustější a těžší krém, pro mastnou se naopak hodí něco lehčího a svěžího. Pokud svou pleť chcete skutečně rozmazlovat, můžete používat denní i noční krém. Ten zpravidla nebývá tak lehký, zato vyživuje skutečně do hloubky.

3. Ochrana před sluncem

Snad nejdůležitější krok v celé péči je chránit naši pokožku proti škodlivému slunečnímu záření. Rakovina kůže je jednou z nejčastějších rakovin po celém světě, a to i přes to, že se jí dá předejít. Poohlédněte se proto po opalovacím krému přímo na obličej s minimálním SPF faktorem 30. Ujistěte se, že ochrání vaši pokožku jak proti UVB, tak i UVA záření a aplikujte ho na vyčištěnou pokožku každé ráno bez ohledu na počasí či roční období.

Co do své rutiny rozhodně zařadit

Při výběru produktů pro vaši každodenní péči se koukejte na složení a vybírejte si přípravky nejen podle vašeho typu pleti, ale zároveň podle konkrétního problému, se kterým se vaše pokožka potýká. Koukněte se na následující seznam prospěšných látek a zařaďte je dle potřeby do vaší rutiny.

Kyselina hyaluronová

Tato kyselina se přirozeně nachází v našem těle, avšak s postupem času ubývá a my si ji neumíme sami vytvořit. Při jejím nedostatku se pleť zdá unavená a vysušená, vlasy jsou bez lesku a nehty mají sklony k lámavosti. Můžete se podívat buďto po sérech či krémech, co kyselinu hyaluronovou obsahují, nebo ji dodávat celému tělu ve formě tabletek.

Retinol

Tento kouzelný přípravek je forma vitamínu A, která pleti napomůže k rychlé regeneraci, bojuje proti vzniku akné, zmírňuje projevy stárnutí, a dokonce pomůže i s nejednotnou pigmentací a texturou. Pokud jste produkty s obsahem retinolu ještě nikdy nepoužívali, poohlédněte se po přípravcích s koncentrací 0.25-1 % a používejte jej zpočátku 2x až 3x týdně.

Nevyděste se, pokud se vám v prvním měsíci vyrojí větší akné než normálně, retinoly pronikají hluboko do pokožky a léčí i vznikající pupínky, které by se projevily až o několik dní později. Není vhodné ho kombinovat s jinými přípravky obsahující různé druhy kyselin. Není vhodný pro těhotné a kojící ženy.

Kolagen

Kolagen je druh bílkoviny nezbytný pro zdraví našich kostí, kloubů, nehtů, vlasů a právě i pokožky. Funguje jako nepostradatelné pojivo buněk a všech našich tkání. Bohužel stejně jako v případě kyseliny hyaluronové, i kolagenu v těle postupem času ubývá. Můžeme ho doplnit v jídle, jedním z nejbohatších zdrojů je kvalitní kuřecí vývar z kostí, ale i ve formě tabletek a krémů.

Ceramidy

Jedná se o druh lipidových molekul zodpovědný za hydrataci, pružnost a obnovu celé naší pokožky. Při nedostatku ceramidů v těle je kožní bariéra vysušená, svědivá nebo dokonce pálí. Jelikož tvoří 50 % celé naší kůže, měli bychom je tělu pravidelně dopřávat, a to nejen v oblasti obličeje. Až budete hledat kvalitní hydratační krém na každodenní užití, ujistěte se, že ceramidy obsahuje. oblíbenými produkty jsou hydratační krémy od značky CeraVe.

Niacinamid

Niacinamid je často nazývaný vitamínem krásy. Vyhlazuje totiž jemné vrásky, hydratuje, pomáhá pokožce k rychlé regeneraci, zmenšuje rozšířené póry a má na pokožku celkově zklidňující účinek. Tato forma vitamínu B3 se opět přirozeně vyskytuje v našich svalech, nervech i DNA, proto se ho nebojte ani ve formě tablet.

Ricinový olej

K jednotné struktuře, vyblednutým jizvám, hustějším řasám a lesklejším vlasům vám pomůže ricinový olej. Tento za studena lisovaný přírodní zázrak je plný nasycených mastných kyselin, což potěší obzvlášť majitele suché a citlivé pokožky. Pomáhá v pokožce udržovat vlhkost a bojuje proti předčasnému stárnutí. Uchovávejte jej na chladném a tmavém místě.

Kyselina salicylová

Pokud vás trápí černé tečky a rozšířené póry, tedy typické příznaky mastné pleti, kyselina salicylová by vám mohla pomoci. Zároveň kůži rozjasňuje a navrací ji přirozený mladistvý vzhled. Nejčastěji se vyskytuje ve formé různých exfoliačních sér, které je nejvhodnější užívat na večer jednou až dvakrát týdně. Ještě předtím, než si kyselinu dáte na obličej, měli byste otestovat, zda na ni vaše kůže negativně nezareaguje. Stačí si namazat loketní jamku nebo slabou kůži za uchem alespoň 2 dny před použitím přípravku na obličej a pozorovat projevy.