Výroba vlastní domácí kosmetiky je lákavá pro mnoho lidí hned z několika důvodů. Je to zábava, můžete si produkt přizpůsobit sobě na míru, není to drahá záležitost a navíc budete mít perfektní přehled o veškerém složení a vyhnete se tak škodlivé chemii, která se v produktech z drogerie často nachází. Rozhodně se nejedná o nic složitého. Tak co? Jdeme na to?

Šampon pro suché a lámavé vlasy

Co budete potřebovat:

  • 1 šálek kokosového oleje
  • 1 šálek gelu z aloe vera
  • 3-4 lžíce medu
  • 1 lžíce olivového oleje
  • pár kapek esenciálního oleje (nepovinné)

Před smícháním všech ingrediencí si v pánvi rozehřejte malé množství vody, ve které na mírném plameni rozpustíte med. Poté můžete přidat všechny ostatní přísady, směs řádně promíchat, uzavřít ve sklenici a dát přes noc do lednice. Kokosový i olivový olej poskytne vašim vlasům potřebnou hydrataci do hloubky, zatímco med se postará o celkovou hebkost. Aloe vera dodá vlasům vitamíny A, B12, C a E podporující pružnost vlasů a bojující tak proti jejich lámavosti. Esenciální olej pak celý šampon krásně provoní.

Při výrobě domácí kosmetiky pamatujte na to, že kvůli absenci emulgátorů produkty nebudou mít tak dlouhou trvanlivost, jako od velkovýrobců. Je tak vhodné dělat menší množství, nebo v okamžiku, kdy je již šampon studený, přimíchat nějakou přírodní složku prodlužující dobu spotřeby. Tou mohou být citrusové oleje, výtažek z rozmarýnu nebo benzylalkohol.

Tip: Blahodárné účinky na lámovst vlasů a eliminaci lupů má i levandule lékařská.

Kávový peeling eliminující celulitidu

Co budete potřebovat:

  • 1/2 šálku namleté kávy
  • 1/2 šálku hnědého cukru
  • 1/2 šálku kokosového oleje

Prvně smíchejte kávu s cukrem. Až budete mít suché směsi rovnoměrně promíchané, můžete přidat kokosový olej. Peeling uchovávejte ve vzduchotěsné nádobě, ideálně v tmavém prostředí. Tento peeling má díky svým složkám nejen skvělé exfoliační účinky, ale kofein z rozdrcených kákových zrn pomáhá bojovat i proti celulitidě. Nanášejte jej krouživými pohyby ideálně dvakrát za týden. Příliš časté drhnutí kůže by ji mohlo podráždit, proto není třeba víckrát.

Balzám na rty s vitamínem E

Co budete potřebovat:

  • 1 lžíce kokosového oleje
  • 1 lžíce včelího vosku
  • vitamín E
  • kousek rtěnky na obarvení (nepovinné)

Ve vodní lázni nejprve rozpusťte kokosový olej, poté k němu přidejte ve stejném poměru i včelí vosk. Jakmile bude vše rozpuštěné, můžete přidat pár kapek vitamínu E a kousek rtěnky pokud chcete, aby byl balzám na rtech vidět. Celou směs pomocí lžíce přelijte do malé nádobky, ideálně z kovu, tlustého skla nebo odolnějšího plastu, aby se neroztavila. Nechte alespoň 10 zaschnout a vychladnout.

Díky kokosovému oleji je výrobek nejen velmi dobře hydratuje jemnou pokožku na rtech, ale i krásně voní. Včelí vosk chrání ústa před suchým větrem nebo vodou. Vitamín E v neposlední řadě zaručuje delší trvanlivost produktu a bojuje proti prvním známkám stárnutí.

Parfém podle svého gusta

Co budete potřebovat:

  • destilovaná voda
  • vysokoprocentní alkohol/olej bez vůně
  • tři esenciální oleje dle vlastního výběru

Ještě, než začneme s výrobou, povězme si něco o složení parfému. Každý parfém lze rozdělit do tří základních vůní: hlava, srdce a základ. Hlava, nebli svrchní tóny jsou po aplikaci cítit okamžitě. Většinou se jedná o svěží citrusové vůně, tea tree, eukalyptus nebo máta. Ty však zhruba po půl hodině vyprchají a na řadu přichází srdce parfému, střední tóny. Sem se řadí například levandule, růže, heřmánek nebo břečťan. Ty jsou cítit po většinu dne. Ty nejtěžší vůně, základ, můžeme obdivovat až po několika hodinách. Těmi jsou cedrové, růžové a santalové dřevo, borovice, modřín, jedle a obecně dřevitě, pižmové a pryskyřičné vůně.

Když budete míchat svůj vlastní parfém, vyberte z každé složky ideálně jeden esenciální olej. Do rozprašovací sklenice o objemu 100 ml přijde 8 kapek svrchních tónů, 12 kapek těch středních a nakonec 10 kapek ze základu. Poté přilijte 70 ml alkoholu nebo neparfémovaného oleje a 30 ml destilované vody. Nádobku dobře uzavřete a nechte parfém uležet alespoň týden na chladném a tmavém místě, aby se vůně propojily a měly šanci zintenzivnět.

Pokud se rozhodnete pro parfém na bázi oleje, lepším aplikátorem pro vás bude rollon. V obou případech se snažte vyhýbat kontaktu se světlejším obleřením, některé oleje mohou být lehce barevné.

Sérum pro pevné a zdravé nehty

Co budete potřebovat:

  • 1/2 lžíce vitamínu E
  • 1/2 lžíce mandlového oleje
  • 1/2 lžíce ricinového, kokosového, lněného nebo jojobového oleje

V tomto případě je postup velice jednoduchý. Včechny tři olejové složky smícháme dohromady a přemístíme do nádoby, ve které budeme produkt uchovávat. Vhodná bude malá rollon tyčinka nebo prázdná a vyčištěná lahvička od laku na nehty, kde nám jako aplikátor poslouží štěteček.

Všechny tři složky rovnoměrně bojují proti slabým a lámavým nehtům a posilují nehtové lůžko. Pomáhají také zjemnit kůžičku kolem nehtů, která jde potom snadněji odstranit.

O nehty je ale třeba se starat i více. Nepoužívejte je jako nástroje k otvírání konzerv, lahví nebo tvrdých igelitů. Při pilování pohybujte pilníkem pouze v jednom směru a nůžkám se raději úplně vyhněte. Abyste si nehet (nebo i sebe) nepoškrábali, kůžičku raději zatlačujte do nehtového lůžka a neodstraňujte ostrými nástroji. Při lakování vždy používejte podkladový lak. Nejenže funguje jako ochranná vrstva, ale některé obsahují i další živiny vhodné pro vaše drápky.

Výroba vlastní domácí kosmetiky je nejen způsob, jak ušetřit peníze, lépe porozumět složení produtů a využívat přírodní ingredience. Může se to stát vaším koníčkem. Zapojte do výroby i vaše děti a užijte si kvalitně strávené odpoledne při kreativní činnosti.