Naše vlasy kolikrát prochází pořádným zátěžovým testem. Barvení, zesvětlování, tupírování, žehlení nebo fénování je pro mnoho žen téměř na denním pořádku a není proto divu, pokud se to na kvalitě vlasů odrazí. Co jim tedy dávat, jak se o ně starat a čemu se naopak zcela vyhýbat, aby byly co nejzdravější?

Co vlasům nejvíce škodí?

Stejně jako svou pokožku, i vlasy bychom měli chránit před sluncem. Obzvláště přírodní blondýnky a lidé náchylní ke sluníčku by tak v parných letních dnech měli určitě nezapomenout na široky slamák a podívat se ve své drogerii po přípravcích chránící vlasy proti slunečnímu záření. V létě je důležité vlasy pořádně hydratovat a být k nim šetrný, obzvláště při česání, kdy se v suchých horkých dnech snadněji lámou.

Když dojde na škodlivé přípravky, je třeba se důkladně podívat na složení všech produktů, co si na vlasy denně dáváme a čemu je vystavujeme. Co se třeba šamponů týče, tak obecně platí, že bychom se měli vyhýbat třem hlavním záškodníkům: sulfátům, silikonům a parabenům. Problém bývá, že jsou názvy často uvedené v latinských názvech a my tak ztrácíme přehled. S trochou znalostí se ale i tak dá v produktech vyznat.

Silikony

O škodlivosti silikonů ve vlasové kosmetice slyšelo již hodně z nás a pravděpodobně někteří i slyšeli o tom, jak silikon vlasy zanáší, což mže být prokázáno přejetím ostré strany nůžek po délce vlasového pramínku. To ovšem doma rozhodně nedělejte. Je pravda, že silikony vlasy obalí tak, že se k nim už nedostanou ostatní léčivé přípravky, avšak bílý prášek, který bychom na nůžkách viděli, není silikon, nýbrž vnější vrstva vlasu (kutikula), jež jej má chránit před nepříznivými vlivy.

Silikony se však ve vlasech skutečně usazují a zatěžují je, což má za výsledek zplihlé a unaveně vypadající vlasy. V produktech je nejčastěji poznáme podle koncovek -siloxane, -methocine nebo -cone.

Parabeny

Parabeny se do produktů přidávají pro co nejdelší dobu trvanlivosti, mohou být označovány jako prophylparaben, methylparaben, ale i písmenkem E s dodatečným trojčíslím, např. E214. Existuje více druhů, většina z nich ale byla Evropskou unií zakázána, jelikož byl jejich nadměrný výskyt spojen s hormonální imbalancí a negativním dopadem na plodnost. To však hrozí pouze při častém a dlouhodobém užívání.

Parabeny, které u nás nebyly úplně zakázány, ale jen značně omezeny, stále mohou způsobit suchou a podrážděnou pokožku hlavy, dehydratované vlasy a vyblednutí jejich barvy. Je proto dobré se poohlédnout po přírodních produktech a těmto chemikáliím se zcela vyhnout.

Sulfáty

Často je najdeme ve složení pod zkratkou SLS (Sodium Lauryl Sulfate) nebo SLES (Sodium Laureth Sulfate). Sulfáty zapříčiňují to, že šampony na hlavě hezky pění a my tak máme pocit, že se mastnoty zbavujeme opravdu důkladně a ještě k tomu nám stačí malé množství produktu. Ve skutečnosti ale sulfáty zbavují naše vlasy mastnoty tak dobře, že je často zanechávají příliš vysušené, což vede k větší lámavosti. Nehledě na to, že mohou podráždit jemnou pokožku naší hlavy a způsobit tak výskyt lupů.

Ovšem ne všechny šampony, co pění, jsou automaticky plné sulfátů a tudíž škodlivé. V přírodní kosmetice často narazíte na produkty obsahující rostlinu mydlici lékařskou, jež, jak již název napovídá, vlasy vymydlí stejně dobře, ne-li ještě lépe než přípravky se sulfáty.

Na co si ještě dát pozor?

Do produktů na vlasy by neměly patřit ani látky typu propylene Glykol, jež fungují v přípravcích jako emulgátory, a ani přehnaná parfemace, která může podráždit nejen vlasovou pokožku, ale při lehce nedbalém mytí i oči a pleť. Navíc se v ní často skrývají další parabeny.

Pokud máte problém narazit na produkty, které by odpovídaly vašim požadavkům, můžete si zkusit vyrobit vlastní pečující kosmetiku. Vlasy nejsou narozdíl od pleti tak náročnou disciplínou a při troše praxe jistě brzy zjistíte, co vám nejvíc vyhovuje. Budete tak mít plně pod kontrolou, co svým vlasům dopřáváte a z čeho se produkty skládají.

Co jim naopak pomůže?

Když jsme si teď vyjasnili, co vlasům škodí, je dobré se také podívat, jak je co nejlépe vyživit, rozmazlit a chránit před rizikovými faktory.

Pauza od tepelného stylingu

Časté fénování, žehlení a kulmování vlasům rozhodně neprospívá. Vysokou teplotou se tak snadno oslabuje jejich kutikula, která je má chránit. Může se tedy po nějaké době zdát, že vám styling lépe drží, to jen ale proto, že vrchní vrstva vlasů je natolik spálená, že už se nemají jak bránit. Zkuste vaše vlasy vystavovat teplu nanejvýš jednou týdně a nezapomeňtě přitom použít ochranný sprej proti vysokým teplotám.

Dejte si pauzu od fěnů a nechte své vlasy uschnout přirozeně.

Správná rutina při mytí

Pokud už jste našla váš ideální přípravek, máte za sebou první krok. Teď je třeba si ještě najít rutinu, která vaším vlasům bude vyhovovat nejvíce. Zkuste říct ne příliš horkým sprchám, ty jen vlasy zbytečně zbavují přírodních olejů a ponechají je jemné, lámavé a vaši pokožku podrážděnou.

Vhodným postupem je střídat vlažnou vodu se studenou, což vlasům pomůže stimulovat jejich cibulky a podpořit tak jejich růst. Přípravku nenanášejte příliš, kolikrát stačí jen malé množství. aby produkt ve vlasech nezůstával a nezatěžoval je. Při sušení z nich jen jemně vymačkejte vodu a nedrhněte vlasy ručníkem příliš hrubě. Vlasy si nemyjte příliš často, ideálně 1-2x týdně.

Masáže hlavy

Při mytí rozhodně nic nezkazíte, když budete pokožku své hlavy jemně masírovat. Krom toho, že je to extrémně příjemná činnost, tím i podpoříte vlasový růst a jejich odolnost. Můžete si buďto koupit masážní kartáč do koupele, nebo použít vlastní ruce. Netlačte však příliš a dejte pozor, pokud máte dlouhé nehty.

Častá hydratace

Pokud si vlasy často barvíte nebo zesvětlujete, může to mít za následek vysušené, lámavé a nezdravé vlasy. Obzvlášť, pokud k zesvětlování používáte peroxid. V ideálním případě je vhodné se těmto praktikám zcela vyhnout, jestliže se ale k takto radikálnímu řešení uchylovat nechcete, dopřejte alespoň jednou týdně svým vlasům masku z přírodních olejů jako je arganový jojoba, kokosový nebo mandlový.

Pravidelný zástřih

Pravidelné stříhání konečků sice růst nijak nepodpoří, to snad pouze v případě, kdy máte vlasy opravdu velmi dlouhé a vlasové cibulky jsou tak jejich vahou příliš namáhány. Častým zastřižením se ale vyhnete rozstřepeným konečkům a váš účes tak bude působit mnohem zdravěji a svěžeji.

Rozstřepené konečky jsou velmi častým problémem, nejlépe na nej ale fungují staré dobré nůžky.

Doplňky stravy

Na vlasech se bezesporu odrazí i vaše jídelní návyky. Jinými slovy, vyváženým jídelníčkem a zdravým životním stylem prospějete nejen svému tělu, ale i pokožce, nehtům a vlasům. Těm především nejvíce prospívají vitamíny z borůvek, zdravé oleje ze semínek, oříšků, ryb nebo z avokáda. Na trhu existují i různé doplňky stravy se zinkem, hořčíkem, vápníkem a kofeinem, které podpoří vlasový růst a jejich odolnost vůči vnějším vlivům.

Přečtěte si také o cvičení tabata nebo o nehormonální antikoncepci.