Akné je jeden z nejčastějších kožních problémů, který nejvíc postihuje mladé dospívající. Nepříjemné pupínky, citlivé začervenání a černé i bílé tečky ale dokáží potrápit všechny věkové kategorie. Obzvlášť, když pokud trvá dlouho, celý proces je bolestivý a ještě po něm zůstávají malé jizvičky. Nepříjemných projevů je mnoho a bude se podle jejich závažnosti odvíjet i zvolená léčba. Kde tedy vůbec začít?

Jaké máme druhy akné?

Abychom aknózní pleti lépe porozuměli, je třeba si jednotlivé druhy projevů představit, jelikož při léčbě bude nejvíce záviset na jejich typu a závažnosti.

Černé tečky

Vznikají ucpáním póru kožním mazem, vlivem oxidace pak akné nabere typickou černou barvu. Nejčastěji se vyskytují na obličeji, zádech či ramenou. Často je také najdeme pod názvem otevřené komedony.

Bílé tečky

Naopak tyto uzavřené komedony, lidově „beďary vznikají tím samým způsobem, ovšem s tím rozdílem, že jejich vyústění je tak malé, až se k nim nedostane žádný vzduch.

Papuly

Malé zanícené červené pupínky, které ačkoliv dokáží potrápit, neukrývají uvnitř žádný hnis.

Pustuly

Na první pohled se jeví jako bílé tečky, jsou ale větší a jsou podlité bílým hnisavým obsahem.

Noduly

Tato už poněkud závažnější forma akné už přestává být pouze estetickou nedokonalostí, ale i bolestivou překážkou. Noduly se projevují jako hrbolaté červené podkožní akné, které se může skupit i do rozsáhlejších oblastí. Po jejich zahojení mohou vznikat malé jizvičky a hyperpigmentace.

Cysty

Tento nejzávažnější typ akné je uložen hluboko pod kůží a stejně jako to předchozí, i u tohoto je velká pravděpodobnost trvalé pigmentace kůže a ponechání malých jizviček. Navíc ale po sobě zanechává pozánětlivou citlivou pokožku, kde snadno dojde k dalšímu rozšíření. Vzniká prasknutím folikuly v pozdější fázi zánětu.

Proč vůbec akné vzniká?

Akné vzniká v okamžiku, když jsou póry na pokožce zanesené nečistotou, odumřelými kožními buňkami nebo nadbytečným kožním mazem. Největší sklony k akné mají zpravidla lidé s problematickou a mastnou pletí.

Póry se přitom dokáží zanést velmi jednoduše. Vše začíná u olejové žlázy v naší pokožce, která tlačí maz po vlasu či chloupku ven na povrch. Tento proces je pro naši pokožku naprosto přirozený a nezbytný, jinak by nemohla být dostatečně hydratována.

K akné dochází tehdy, když se ve vyústění póru akumulují odumřelé kožní buňky, pór je zanesen bakteriemi nebo folikula produkuje příliš kožního mazu. V některým případech může jít i o kombinaci těchto problémů.

Zatímco čistotu naší pokožky můžeme ovlivňovat my sami dostatečnou péčí o pleť, produkci kožního mazu už regulovat neumíme. Příčiny mohou být různé, k nejčastějším patří:

  • hormonální změny způsobené těhotenstvím nebo pubertou
  • nekvalitní spánek
  • stres
  • kouření tabáku a cigaret
  • nevhodné kosmetické produkty obsahující velké množství oleje
  • genetika
  • vybrané druhy léků, jako hormonální antikoncepce či steroidy

Jak ho tedy léčit?

Jak již bylo zmíněno, při léčbě akné nejvíce záleží na jeho závažnosti, jelikož průběh vzniku akné je zpočátku stejný. Někomu pomůže se o pleť více starat a dbát na dostatečné čistění a hygienu. To je naprosto zásadní krok, kterým by měli začít všichni, ale o něco závažnějším případům nemusí stačit. Co tedy na jednotlivé projevy zvolit?

Mírná forma akné (acne comedonica)

Do mírné formy akné se nejčastěji řadí černé a bílé tečky. S těmi můžeme snadno bojovat kvalitními produkty na aknózní pleť, na které není potřeba lékařského předpisu. Pravděpodobně se nejčastěji bude jednat o séra, krémy a různé chladivé gely, které problematické pleti uleví.

Léčba pleti, ať už jakéhokoliv projevu, je však běh na dlouhou trať, proto hned nezoufejte, pokud neuvidíte výsledky následující den nebo týden. Dejte své pokožce alespoň měsíc, ideálně dva, aby na zvolený přípravek mohla zareagovat.

Pokud neuvidíte žádné změny ani po této době, můžete vyzkoušet jiný produkt. Pamatujte také na to, že klíčovým faktorem k úspěšné léčbě je pravidelnosti užívání přípravků. Bohužel nestačí se namazat jednou za týden, ale zkuste opravdu pravidelně dodržovat denní i noční rutinu pro vaši pleť.

Jaké ingredience v jednotlivých produktech hledat:

Benzoylperoxid

Tato organická sloučenina se prodává v různých koncentracích, začínající od 2, 5 %. Pokud jste benzoylperoxid předtím nikdy nepoužívali, je vhodné začít nižší koncentrací a postupně jí případně zvyšovat. Tento přípravek pokožku lehce vysuší, čímž zredukuje existující pupínky a pomůže předejít dalším. Zároveň zabíjí bakterie a jiné nečistoty na povrchu pleti.

Připravte se na to, že vaše pleť bude v prvním týdnu používání produktu s touto sloučeninou lehce vysušena. To je zcela normální prvotní reakce, jež ale brzy odejde a vaše pokožka si zvykne. Jen velmi malé procento lidí popisuje nepříjemné reakce jako pálení a svědění, pro jistotu si ale den před použitím krém vyzkoušejte na místě s jemnou kůží (ideálně za uchem) a pozorujte, jak na něj vaše tělo následujících 24 hodin bude reagovat.

Kyselina salycilová

Kyselin je na trhu v péči o pleť mnoho a každá má trochu jiné účinky, tím pádem se hodí pro jiný druh pleti. Pro mastnou a aknózní pleť ale bude skvělou volbou kyselina salycilová. Ta pomáhá odstranit odumřelé kožní buňky, které se na povrchu pleti hromadí a mohou způsobovat znečistění pórů. Je dokonce natolik účinná, že ve vyšších koncentracích se používá i k léčbě těžkých bradavic a lupénky. Na mírné projevy akné ale budou bohatě stačit produkty k tomu určené, jejichž koncentrace se pohybuje okolo 2 %.

Střední forma akné (acne papulopostulosa)

Ve střední formě akné se k černým a bílým tečkám přidávají i papuly, případně i postulózní projevy akné. Prvotní postup bude stejný, jako u mírných projevů akné, pokud ale po již zmíněném čase dvou měsíců neuvidíte žádné změny, nejlepší řešení bude zajít na konzultaci k dermatologovi, který vám udělá přesné vyšetření vašeho problému a pomůže vám najít produkty účinně bojující s projevy vaší pleti. Pravděpodobně se bude jednat o koncentráty těch samých složek (benzoylperoxid či kyselina salycilová), akorát s vyšším procentem, jež není běžně k sehnání.

Retinoidy

Pokud jste připraveni vlastní boj s akné ještě nevzdat, retinoidy jsou přípravky, po kterých určitě sáhnout nejne v případě, kdy bojujete s akné. Jedná se o derivát vitamínu A, jež velmi dobře bojuje jak proti nepříjemným a bolestivým projevům akné, tak proti předčasným vráskám a příznakům stárnutí pleti. Snižují totiž nadbytečnou produkci kožního mazu a odstraňují odumřelé kožní buňky, podobně jako kyselina salycilová. Zároveň ale podporují v pokožce tvorbu kolagenu a elastinu, čímž vyhlazuje vrásky a dodává pleti pevný, mladistvý vzhled. Stejně tak pomůže zahojit a zmírnit zjizvenou pokožku po předchozím akné.

Retinoidů je celá řada, nejslabší počínaje u esterů retinolu, jejichž účinek je nejpomalejší, ale zároveň nejmíň dráždivý, až po kyselinu retinovou, která se do pleti absorbuje okamžitě a ihned se pouští do práce. Ta je však k dostání pouze na lékařský předpis, jelikož míra podráždění pleti je u ní značně vysoká.

Retinoidy totiž pronikají hluboko do kůže, odkud urychlují proces i těch pupínků, jež se ještě nedostaly na povrch kůže. Může se tedy na první pohled zdát, že retinody naopak akné způsobují, ačkoliv jen urychlují jejich celkový proces. Stejně jako u předchozích produtků, i u retinoidů bude trvat přibližně měsíc až dva, než uvidíte známky zlepšení. Používejte jej proto pravidelně, zpočátku s nižší koncentrací a výhradně večer. Jelikož se ale jedná o silnou koncentraci vitamínu A, měly by se jim vyhnout těhotné a kojící ženy.

Těžké projevy akné (acne conglobata)

U těžkých a bolestivých projevů akné už by měla být vaše návštěva dermatologa neodkladná. Krom černých, bílých teček, papul i postul se v této formě kombinují i noduly a cysty. Ty už mohou přispívat k dlouhodobým a bolestivým vnitřním zánětům. Lékař vám může doporučit jednu z následujících možností:

  • perorální antibiotika
  • benzoylperoxid
  • lokální antibiotika
  • lokální retinoidy
  • hormonální antikoncepci
  • perorální izotretinoin dostupný pod značkou Accutane (pro ty nejzávažnější případy)

Důležitá prevence do budoucna

Velká část léčby by se měla soustředit nejen na boj s již existujícím akné, ale zároveň i na prevenci podobných problémů do budoucna. Když budete tedy vybírat vhodnou pečující kosmetiku pro vaši pleť, ujistěte se, že:

  • pokožku příliš nedráždí ani nevysušuje
  • reguluje začervenání a pleť zklidňuje
  • působí antibakteriálně
  • pomáhá regulovat přílišnou tvorbu kožního mazu
  • neucpává póry

K důležitým návykům patří i dostatečná čistota vaší pleti, tu byste měli pravidelně čistit každé ráno a večer nebo i po sportu či nadměrném pocení. Dále v boji proti akné hraje významnou roli i vyvážený jídelníček, dostatečná hydratace či méně stresu. Pomůže také, pokud vám do obličeje nebudou příliš létat vlasy a na obličej si budete sahat co nejméně. Dotykem dodiž můžete roznášet bakterie do mikroranek po celé tváři a tím si tak zadělat na budoucí problémy.

Boj s akné by měl být motivován především vámi samotnými. Nejedná se o žádnou vadu na kráse a i když se o svou pleť budete starat ukázkově, sem tam se vždycky nějaký pupínek vyrojí. Není třeba z toho dělaž žádnou paniku. Starejte se o pleť tak, jak se staráte i o zbytek těla – ciťte se v ní dobře.