Sport je určitě pro lidské zdraví prospěšný. Jsou různé druhy sportů. Jsou takové, které jsou velmi zajímavé a zábavné, ale vyžadují velké investice peněz. Týká se to například lyžování, golfu, Formule 1 a celé řady dalších sportů. Jiné sporty jsou zase vyžadují investici času, abyste se je naučili (volejbal nebo hokej).

Mnoho lidí se jistě shodne v tom, že dobrý sport je takový, který přináší svobodu. A právě tady přichází na řadu běh. Běh je přirozený, přináší nám svobodu a umíme ho každý přirozeně (zde si můžete přečíst o nejčastějších chybách při běhu). Pokud nevydržíte dlouho běžet, tak nevadí. Můžete v pohodě začít s během indiánským.

Proč běhat?

Lze ho provozovat kdekoli a nevyžaduje mimořádné investice. V tomto ohledu jsou úžasné míčové sporty jako například fotbal, volejbal nebo házená.

Pokud jste spíše introverti a individualisti, tak Vás ovšem míčové hry budou odpuzovat. V tomto případě pro Vás může být rozhodně úžasným tipem běh. Stačí si nasadit boty a prostě vyrazit. Je to maximálně individuální sport, kde jste jen vy a fyzický výkon

Pozor. Pokud mluvíme o sportu, který nevyžaduje vysoké investice, neznamená to, že nevyžaduje žádné investice. Pokud chcete začít běhat, určitě si nevystačíte s obyčejnými vycházkovými botaskami. Měli byste přinejmenším investovat do kvalitních běžeckých treter. Zde si můžete přečíst, jak vybrat boty na běhání.

Určitě se hodí investovat také do speciálního oblečení jako různé termoprádlo, softshellové a sportovní bundy a podobně. Běh ale již není jen o účelnosti, ale také o vzhledu a určité prestiži, takže mnozí lidé velmi dají na to, jak v daném oblečení vypadají. Módní oblečení nebo drahé luxusní doplňky již patří také k běhání a tomuto fenoménu.

Běh společně s otužováním patří k nejpřirozenějším lidským aktivitám.

Dalších 6 důvodů, proč začít běhat?

Lepší kardiovaskulární zdraví. Běh nebo jogging je jedním z nejlepších kardio cvičení. Běhání po dobu alespoň 10 minut denně může výrazně snížit riziko kardiovaskulárních onemocnění. Běžci snižují pravděpodobnost úmrtí na srdeční onemocnění na polovinu, což je úžasné zjištění.

Snižujete také klidovou tepovou frekvenci, tedy počet úderů srdce za minutu, když jste v klidu. To je důležitý ukazatel vašeho celkového zdraví a kondice. Čím je tato frekvence nižší, tím je váš srdeční tep efektivnější a vy jste v lepší kondici.

Lepší spánek. Kvalitní spánek je pro vaše zdraví zásadní. Vaše tělo se během spánku samo obnovuje, a proto se probouzíte svěží. Snažte se však vyvarovat běhání příliš pozdě během dne. To může narušit to, jak dobře spíte v noci. Aerobní cvičení vyvolává uvolňování endorfinů, chemických látek, které pomáhají zmírnit bolest nebo stres. Ty aktivují mozek a mohou vás udržet vzhůru. Musíte si vyzkoušet sami, jak na vás běhání večer působí, ale obecně se to příliš nedoporučuje.

Zlepšení stavu kolen a zad. Studie provedená na 700 maratonských a vytrvalostních běžcích zjistila, že mají nižší výskyt artritidy než ostatní lidé. Pozitivní vliv to mělo na kolena i záda běžců. To je poměrně překvapující poznatek. Čím více běháte, tím nižší je pravděpodobnost problémů se zády ve vyšším věku.

Zlepšení paměti. Pokud zjistíte, že máte problémy s pamětí, začněte běhat. Působí na váš mozek krátkodobě i dlouhodobě. Aerobní cvičení vám zvýší tepovou frekvenci a zapotíte se. To může zvýšit velikost vašeho hipokampu, části mozku zodpovědné za paměť a učení. Běh v půlce pracovního dne jednoznačně pomůže vašemu výkonu i pocitu z práce.

Méně nachlazení. Pokud se začnete cítit trochu mimo, tak vás 20 minutový běh může nastartovat a probudit váš imunitní systém i pomoci vám cítit se lépe. Pokud se věnujete aerobním cvičením, jako je běh, alespoň 5 dní v týdnu, snižujete pravděpodobnost infekcí horních cest dýchacích o 40 %.

Lepší nálada a energie. Mnoho lidí běhá, protože se chtějí cítit lépe. Cvičení pomáhá zlepšit vaši náladu, koncentraci a celkovou kvalitu života. Běžecké opojení je skutečné.

Zkuste si také přečíst o tom, jak přejít z chůze na běh nebo o skvělých aplikacích na běhání.

Naprosto úžasný sport pro všechny

Pojďme se nyní podívat na běh samotný. Jedná se o sport, který je vhodný pro všechny věkové kategorie. Je velmi prospěšný. Posiluje plíce, srdce, pohybový aparát, posiluje svaly a v neposlední řadě je to skvělá relaxace. Úžasným způsobem si pročistíte hlavu.

Tento sport je sice vhodný pro každého, ale začínejte pomalu a pomalu přidávejte jak vzdálenost, tak i rychlost. Velmi příjemné je, když si sebou berete MP3 přehrávač a posloucháte svou oblíbenou hudbu. Hned Vám to jde lépe.

Kde začít? V současné době naštěstí existuje celá řada běžeckých drah. Pokud zrovna vy nemáte žádnou takovou k dispozici, můžete běhat v podstatě kdekoli. Třeba i v ulicích. Na běžce jsou lidé natolik zvyklí, že to nebudí pražádnou pozornost.