Ocet je tradiční čisticí prostředek, který má v domácnosti mnoho využití. Potřebujete vyleštit dřez, nablýskat koupelnu nebo vydezinfikovat záchod? Ocet je ta správná volba! Nemusíte kupovat množství drahých chemických prostředků, využijte kouzlo přírody. Ocet samovolně vzniká během kvašení ovoce, je tedy 100% ekologický, šetrný i k vaší pokožce a účinně odstraňuje nečistoty, zápach nebo vodní kámen.
Výhody používání octu
- Ekologie – nezatěžuje životní prostředí
- Cena – 1 litr stojí kolem 15 Kč
- Univerzálnost – využijete jej při vaření i při úklidu
- Dostupnost – má jej v kuchyni téměř každý
- Vhodnost pro alergiky – nemusíte při jeho používání vdechovat chemické výpary jako u jiných úklidových prostředků
Co všechno k úklidu potřebujete
- Ocet
- Vodu
- Hadřík
- Kartáč
- Rozprašovač
- Jedlou sodu
Ocet si poradí v každé místnosti
Nablýskaná koupelna
Koupelna je místem čistoty. Hned ráno sem zavítáte, abyste se připravili na nový den, a večer zde smýváte všechny zážitky. S octem v ruce bude její čištění hračka!
Nejvíce na očích bývá zrcadlo. Aby se lesklo jako nové, použijte naředěný ocet s vodou v poměru 1 : 1 v rozprašovači a hadříkem vyleštěte do sucha. Stejným způsobem můžete odstranit vodní kámen a nečistoty z baterie, umyvadla i sprchového koutu. Na velmi odolné nečistoty naneste pastu, kterou smícháte z octu, sody a vody. Nechte ideálně přes noc a ráno vydrhněte kartáčem.
Pomocí naředěného octu můžete vyčistit obklady, povrchy skříněk i dveře. Ocet se dá rovněž využit při praní prádla místo aviváže, zajišťuje jemnou vůni a nadýchanost. Čas od času můžete pračku octem vyčistit. Nalejte do bubnu celou lahev a zapněte hlavní cyklus. Pračku tak zbavíte vodního kamene, usazenin a nepříjemného zápachu.
Čistý záchod
Toaleta je místem, které navštěvujete mnohokrát denně. Zároveň se zde snadno tvoří zápach a vodní kámen. Proti zápachu nastříkejte naředěný ocet na vrchní část záchodové mísy a nechte působit. Prkýnko vyleštěte z obou stran hadříkem namočeným v octovém roztoku.
Vodní kámen odstraníte tak, že nalejete do záchodu celou lahev octu a necháte působit nejlépe přes noc. Ráno jej vyčistíte štětkou a po vodním kameni nezbude ani památky.
Pokud máte malé děti, využijte ocet také na čištění nočníků. Proti nepříjemnému zápachu postříkejte vnitřek nočníku rozprašovačem a vytřete do sucha toaletním papírem.
Tip: Přečtěte si, co pomůže na kousnutí od mravence.
Voňavá kuchyň
Kuchyň je srdcem každého domova. Připravuje se zde jídlo, a tak chcete, aby působila čistě a svěže. Občas je ale obtížné odstranit mastnotu a další nečistoty nebo zápach. Vezměte si na pomoc ocet i tady.
Nerezové části jako dřez nebo baterii vyleštíte snadno naředěným octovým roztokem v rozprašovači.
Na zaschlé nečistoty a mastnotu na sporáku využijte sílu octu v kombinaci se sodou. Buďto je smíchejte a vytvořte tak pastu, kterou znečištěná místa potřete, nebo celou plochu jednoduše posypte sodou a následně zalijte octem. Nechte chvíli působit a setřete hadříkem nebo starou houbičkou na nádobí. Sporák bude zase jako nový.
Pastu z octu a sody využijete i na čištění trouby. Jednoduše naneste a vydrhněte kartáčkem nebo houbičkou.
Vodní kámen z varné konvice odstraníte rovněž octem. Nalejte jej dovnitř a nechte působit nejlépe přes noc, ráno vypláchněte. Chcete-li rychlejší způsob, ocet v konvici opatrně přiveďte k varu, počkejte než vychladne a vypláchněte vodou.
Na vyčištění mikrovlnky smíchejte v misce ocet s vodou v poměru 1 : 1, misku vložte dovnitř a zapněte na 3 minuty. Výpary uvolní všechny zaschlé nečistoty a půjdou pak snadno setřít hadříkem. Zároveň tak mikrovlnku zbavíte zápachu.
Ocet také můžete použít na čištění myčky. Nalijte dovnitř celou lahev a zapněte čistící program.
Nezapomeňte ani na ledničku, kde ocet rovněž udělá velkou službu. Především odstraní zápach, třeba pokud zapomenete, že zelenina už dávno není čerstvá a pomalu se začala rozkládat.
Ložnice a obývací pokoje bez fleků
Místa, kde trávíte většinu času, si zaslouží adekvátní péči. Naředěný ocet v rozprašovači využijte na stírání prachu nebo na mytí podlahy. Fleky z koberce odstraňte pastou z octu, sody a vody. Kartáčkem pastu vetřete na postižená místa a po zaschnutí zbylý prášek vysajte.
Fleky na gauči nebo na matracích můžete zkusit vyčistit stejným způsobem, pokud jsou však způsobené potem, močí nebo krví, budete potřebovat jiný přípravek. Osvědčený je roztok vytvořený z poloviny lžíce sody, 40 ml peroxidu vodíku a 1 kapky prostředku nádobí. Matrace zbaví zápachu a fleky vybělí.
Kde ocet raději vynechte
Pokud potřebujete vyčistit fleky biologického původu (od potu, krve, vejce nebo trávy), ocet není nejlepší volbou. Špína by se mohla do látky ještě více zažrat. V tomto případě použijte raději žlučové mýdlo.
Ocet rovněž není vhodný na kamenné obklady (především žulu a mramor). Na jejich čištění použijte spíše vodu, případně jemné mýdlo. Opatrní buďte při mytí dřevěných podlah nebo jiných dřevěných částí. Zda bude ocet vhodný, záleží na povrchové úpravě. Proto jej raději nejdříve vyzkoušejte jen na malém kousku.
Znáte další tipy, jak na úklid bez chemie? V následujících článcích zjistíte, co je to netoxická domácnost, na co všechno můžete v domácnosti využít citron nebo v čem jsou nanohoubičky lepší.