Ať už jste pouhý amatérský nadšenec nebo vrcholový sportovec, jídelníček bude hrát ve vašem výkonu velkou roli. Správné rozložení důležitých živin vám může velmi pomoci k poražení vašich soupeřů, ale i sebe sama. Naopak nevhodná strava vám nejen neprospěje, ale klidně vám i zkazí hodiny tvrdého tréninku. Na co si tedy dát pozor a jaké chyby už neopakovat?
Jednoduchý recept neexistuje
Rady ohledně zdravého stravování se na nás valí ze všech stran. Problém ale je, že často bývají vytržené z kontextu, nebo jsou relevantní jen pro určitou skupinu lidí. Spousta z nás si jistě přečetla, že při hubnutí je třeba omezit tuky. Když ale budeme vnímat všechny tuky jako velkého strašáka, budeme se nechtěně vyhýbat i zdravým tukům jako jsou například omega-3 kyseliny, nezbytné pro zdravé kosti, regeneraci a celkovou imunitu.
Zajímavé produkty pro sportovce:
Záleží na sportu
Velmi také záleží, jakému sportu se věnujete, jak často, a jaký si kladete celkový cíl. Značně se bude lišit jídelníček maratonského běžce, který váží 60 kg a jeho cíl bude zůstat štíhlý a hbitý, od jídelníčku profesionálního kulturisty, co se snaží nabrat na váze a vybudovat svalovou hmotu. Stejně nejednoznačná odpověď bude bohužel i na velmi častou otázku „co a jak jíst před tréninkem“. Proměnné faktory jako je délka tréninku, váš věk, pohlaví, celková výkonnost nebo třeba i to, zda je léto nebo zima, hrajou velkou roli.
Co mít rozhodně na paměti
Jaká obecná doporučení vám tedy pomohou ke správné orientaci v potravinách, jak je zařadit do svého sportovního jídelníčku a kde vlastně vůbec začít?
Hlídejte si bílkoviny a jejich původ
Bílkoviny jsou jednou ze základních složek, která nesmí chybět v žádném jídelníčku. Obzvlášť přijde k duhu těm, co se snaží zapracovat na svých svalech. Najdeme je v mléčných výrobcích, vejcích, mase, luštěninách, obilovinách oříšcích nebo i v zelenině. Tady ovšem platí, že není bílkovina jako bílkovina. Některé druhy je naše tělo schopno strávit lépe než jiné.
V tomto případě značně vedou bílkoviny živočišného původu, obsahují totiž větší množství aminokyselin a naše tělo s nimi umí lépe naložit. Pro lepší orientaci v kvalitě bílkovin vám pomůže metoda DIAAS (Digestible Indispensable Amino Acid Score). Denní minimum pro dospělého člověka se pohybuje kolem 80 g.
Dodržujte dostatečný pitný režim
Kvalitní hydratace značně usnadní celkový proces hubnutí, je ale zejména důležitá pro hormonální rovnováhu, rychlejší regeneraci a obecné zdravé fungování našeho těla. Zapomeňte však na slazené nápoje a alkohol. Nejlepší hydrataci zajistí stará dobrá voda. Po intenzivním tréninku je však vhodné sáhnout po iontovém nápoji, ty totiž navíc obsahují minerály a ionty, kterých se tělo zbavuje během tréninku. Předcházíte tak celkovému kolapsu organismu a nepříjemným křečím.
Dávejte si pozor na hladinu cukrů v krvi
Jednoduché sacharidy jsou jedním z velkých problémů ve stravování. Opakované výkyvy krevního cukru mohou mít za následek zhoršení kvality pleti, časté bolesti hlavy, nesprávné fungování nervové soustavy, nadváhu a v horším případě budou mít i negativní dopad na tzv. inzulínovou rezistenci, odkud už je to jen krůček k cukrovce. Rozšiřte své povědomí v jednotlivých sacharidech (fruktóza, laktóza, škrob…) a pohrávejte si s nimi ve vašem jídelníčku podle doby jejich vstřebávání pro optimální sportovní výkon.
Naučte se rozumět střevní mikroflóře
Střevní mikroflóra má na starosti především celkovou tělesnou imunitu. Spoléháme se tak na její fungování každý den. Mezi prospěšné potraviny na podporu imunity řadíme zakysané mléčné výrobky, cizrnu, celozrnné výrobky nebo i některé druhy ovoce jako například maliny a borůvky. Pro podporu zdraví prospěšných bifidobakterií , které se střevech přirozeně vyskytují, je vhodné užívání probiotik. Ty lze zakoupit v lékárnách. Vyhněte se naopak nepřiměřené konzumaci alkoholu, cigaretám, umělým sladidlům a velkému stresu.
Nevyhýbejte se zdravým tukům
Velké množství lidí se ve snaze o zdravý životní styl snaží tukům vyhýbat kompletně. to ale má negativní dopad na hormonální rovnováhu a tím pádem i celkovou psychickou pohodu. To může mít dokonce za následek i vznik jednotlivých zánětů. Důležité nejen pro naše tělo, ale i náš mozek jsou především již zmíněné „omega trojky“. Tyto zdravé lipidy nalezneme v tučnějších rybách, mořských plodech, vlašských ořeších nebo v lněném, řepkovém a sójovém oleji.