Dopamin se řadí do skupiny „hormonů štěstí“, a jako takový má velký vliv na naše vnímání a pocity, které souvisejí s odměňováním. Je pro nás velmi důležitý i proto, že má v důsledku vliv na pozornost, paměť, schopnost učit se nové věci, ale třeba i na spánek.

Hormon štěstí

Díky dopaminu se cítíte dobře. Lidský mozek uvolňuje dopamin ve chvíli, kdy se nám něco povede, nebo když si určitou aktivitu spojíme s potěšením. Může jít o chutné jídlo, dobré pití, sex nebo třeba pracovní úspěch. Problém nastává ve chvíli, kdy ho mozek produkuje málo, ale i když ho je moc.

Jak poznáme nízkou hladinu dopaminu?

Nedostatečné uvolňování dopaminu poznáme snadno. Jsme unavení, demotivovaní, nešťastní. Nereagujeme na věci spojené s potěšením tak, jako většina lidí. Nízká hladina dopaminu se podílí i na vzniku onemocnění jako je Alzheimerova choroba, a může mít vliv na vznik deprese nebo závislosti.

Vysoká hladina dopaminu je také nebezpečná

Lidé, kteří mají vyšší hladinu dopaminu, jsou na tom na první pohled dobře. Jsou euforičtí, plní energie, mají vysokou sexuální touhu. Bohužel ale bývají agresivnější, mohou mít problémy se spánkem nebo nutkavé sexuální chování.

Jak přirozeně zvýšit hladinu dopaminu?

Máme několik možností, jak přirozeně zvýšit hladinu dopaminu. Které to jsou?

Pravidelné cvičení

Již po 10 minutách aerobní aktivity je znatelné zlepšení nálady. Největšího efektu dosáhneme, pokud budeme cvičit 20 minut. Hodina jógy 6 dní v týdnu také významně zvýší hladiny dopaminu.

Dostatek spánku

Spánek je velmi důležitý pro mnoho pochodů v těle. Jeho nedostatek může snížit v mozku citlivost na dopamin. Dodržování správné spánkové hygieny pomáhá udržet hladinu dopaminu v rovnováze.

Poslech hudby

Poslech hudby zvyšuje aktivitu v oblasti potěšení v mozku. Kormě toho prospívá i osobám s Parkinsonovou chorobou.

Meditace

Meditace pomáhá zvyšovat hladinu dopaminu u osob, které ji provádí pravidelně. Největšího efektu dosahují zkušení meditující, kteří se jí věnují často a umí se skutečně odreagovat.

Bílkoviny a probiotika

Strava má na stav mozku velký vliv. Některé aminokyseliny se vyskytují v potravě bohaté na bílkoviny. Tyrosin a fenylalanin patří mezi nejdůležitější aminokyseliny v lidském těle, jde o stavební jednotky bílkovin. Pokud jich budete přijímat dostatek, hladina dopaminu se zvýší. Na náladu má vliv i příjem probiotik. Jejich konzumace v dostatečném množství dokáže snížit příznaky deprese.

Co dělat, když máte dopaminu příliš?

V tomto případě přichází na řadu dopaminový půst. Zřekněte se na chvíli činností, u kterých dochází k vyplavování dopaminu. K těmto činnostem patří například rekreační drogy, porno, hazardní hry nebo přejídání.

Všeho moc škodí

Závěr si snadno uděláte sami. Vy víte nejlépe, jak na tom jste, a zda máte dopaminu tak akorát, nebo je potřeba někde přidat či ubrat. Zdravý životní styl spojený s dobrým psychickým zdravím je nejlepší lék na udržení dopaminu v rovnováze. Vyhýbejte se závislostem a hazardnímu chování. Pak je velmi pravděpodobné, že budete mít vyrovnanou hladinu dopaminu a jeho nedostatek ani přebytek vás nebude trápit.