Problémy se spánkem trápí čím dál více lidí. Možná se s nimi potýkáte i vy a už si nevíte rady, jak usnout, a hlavně jak se dobře a dostatečně vyspat. K tomu je v první řadě potřeba dodržovat základní pravidla spánkové hygieny. Pojďme se tedy na tato pravidla podívat blíže a povědět si, čím je doplnit, abyste dosáhli vytouženého odpočinku co nejdříve.

1.   Vyhněte se návykovým látkám

Alkohol, nikotin, kofein a další návykové látky negativně ovlivňují mozkovou činnost. Výsledkem je to, že mozek nemusí správně přecházet z jedné spánkové fáze do druhé, nebo je některá z fází nedostatečně dlouhá. V případě alkoholu musí tělo celou noc věnovat veškerou energii jeho odbourání, a proto se po propitém večeru probudíte vyčerpaní i přesto, že jste spali dostatečně dlouho.

2.   Vyzkoušejte sílu bylinek 

Nejlepší čaje na spánek obsahují celou řadu sušených bylinek, které jsou staletími prověřené a tělu prospívají i v jiných ohledech. Mezi rostliny navozující klidný spánek patří například meduňka, mučenka, heřmánek, levandule, třezalka, chmel nebo kozlík lékařský.

3.   Dodržujte denní režim

Lidské tělo funguje v určitém rytmu, kterému se také říká biorytmus nebo „vnitřní hodiny“. Pro dobrý spánek je stěžejní si tyto „hodiny“ správně nastavit. Toho dosáhneme jednoduše tím, že budeme chodit spát každý den ve stejnou dobu. Podobně učiníme i ráno, a to bez víkendových výjimek. To, že váš biorytmus již funguje správně, poznáte mimo jiné podle toho, že se budete každé ráno budit ve stejnou dobu i bez budíku.

4.   Uklidnění, meditace a jóga

Večer se snažte nezabývat věcmi, které vás stresují. Nepřemýšlejte o práci ani o problémech v osobním životě. To se ale lehce říká a hůře provádí. Pokud máte se stresem a psychickým vytížením problémy, vyzkoušejte meditaci nebo cvičení jógy. Při správném provedení bude vaše mysl klidná a pořádnému spánku již negativní myšlenky bránit nebudou.

5.   Vytvořte si ideální podmínky ke spánku

Pokud usínáte v nevyhovujících podmínkách, můžete se kvůli rušivým elementům v noci i několikrát vzbudit. Je tedy důležité si před spaním vytvořit v ložnici ideální podmínky. Spát bychom měli v úplné tmě, nejlépe se zataženými závěsy, aby do pokoje nepronikalo světlo pouličních lamp. Odstraňte také všechny rušivé zvuky, i kdyby to bylo pouhé tikání hodin. Spánek ovlivňuje také teplota okolí. Ta by během noci neměla přesahovat 19 °C.

6.   Žádné monitory a obrazovky před spaním

Veškeré monitory, ať už je to televize, počítač, tablet nebo smartphone, vydávají takzvané modré světlo. To je běžně zahrnuto ve světelném spektru denního světla, nicméně večer už bychom se mu vystavovat neměli. „Zmate“ totiž mozek, který si myslí, že je stále den. Výsledkem je nedostatečná produkce melatoninu (spánkového hormonu), který je důležitý jak pro usínání, tak pro kvalitní spánek.

7.   Populární CBD

S dostatečným odpočinkem by vám mohlo pomoci také CBD. Jedná se o zcela bezpečnou a legální látku přirozeně se vyskytující v konopí, která nepůsobí psychoaktivně. Má mnoho pozitivních účinků na lidský organismus, mezi které patří i podpora spánku. Vyzkoušejte CBD olej na nespavost a výsledky na sebe nenechají dlouho čekat.

Přečtěte si také o tom, jak vyčistit plíce nebo o otužování ve sprše.