Cvičení z pohodlí vlastního domova má mnoho výhod. Nemusíte platit za vstup to fitness centra, máte vlastní prostor i soukromí, a navíc vám k němu často stačí jen podložka, případně nějaké základní vybavení. Na druhou stranu může chybět motivace, snadno se dopustíme chyb a možná ani nevíme, co a jak dělat.

Aplikace k lepšímu zaznamenávání

Proto nám velkou pomocí mohou být různé aplikace určené právě na cvičení doma, které v posledních dvou letech kvůli pandemii zaznamenaly velký boom. Aplikace a porovnávání s přáteli či měření svých výkonů dodá vašemu cvičení doma tu pravou motivaci a chuť se dále zlepšovat.

Je prokázáno, že zaznamenávání výsledků a gamifikace vaší pohybové aktivity je pro lidi více zábavná a tak i funkčnější. Sdílení cvičení přidává zase onen sociální rozměr, který nám lidem při cvičení doma tak často chybí. Je tedy skutečně z čeho vybírat, na své si přijdou úplní začátečníci i ostřílení profíci.

Adidas Training

Adidas jsou nejen skvělé boty, ale i super online společník na běhání i na cvičení. Každý cvik má svou začátečnickou a pokročilou variaci, ke které se můžete časem vypracovat. Co je však úplně nejlepší je, že každý pohyb obsahuje své vlastní instruktážní video s radami, na co si dát pozor a čemu se vyhnout. Jste-li tedy úplný začátečník a nejste si cvičením moc jisti, tato aplikace je pro vás skvělou volbou. Placená verze vám umožňuje zapojit se i do různých programů, kde si můžete vypracovat svaly, dostat se do formy nebo shodit nějaké to přebytečné kilo.

Délka tréninku i jeho fyzická zátěž bude pouze taková, jakou si ji sami nastavíte. Aplikace obsahuje především cviky s vlastní vahou, není tedy třeba žádného náčiní než vaší podložky. Nezapomíná vždycky začít rozcvičkou a skončím pořádným protažením.

Nike Club Training

Jedna z nejoblíbenějších aplikací mezi zahraničními domácími sportovci je aplikace od známe značky bot Nike. Umožňuje vám rozdělit trénink podle dvou základních parametrů – podle počtu opakování nebo celkového času cvičení. To se pohybuje od 15 do 45 minut, pokud by vám to ale nestačilo, můžete si dát pochopitelně víc sérií za den. Stejně tak si můžete vybrat celkovou zátěž od nízké, přes střední až po vysokou, cvičení s nářadím či bez a v neposlední řadě sestavu cviků vhodné pro začátečníky, pokročilé nebo zkušené sportovce.

Co je však její hlavní výhodou je zaměření cviků. Každý z nás má totiž při cvičení trochu jiný cíl a na to programátoři při navrhování této aplikace rozhodně mysleli. Můžete si tak vybrat, zda svůj trénink budete soustředit především na mobilitu, výkonnost či sílu. V nabídce je sada cviků, které si můžete sestavit sami, nechat si pomoci samotnou aplikací nebo se třeba dálkově zúčastnit nějaké z přednahraných hodin se zkušenou lektorkou.

Krátké a relaxační lekce se zkušenou cvičitelkou jsou v aplikace velmi populární možnost – vyzkoušejte je!

Fitify

Původně česká aplikace navržená studenty ČVUT nabrala v pandemické době na celosvětové popularitě. Obsahuje perfektní ukázku každého cviku, připomene vám čas na cvičení a sestaví ideální pořadí, které začíná rozcvičkou a stejně tak končí protažením a vydýcháním. Můžete si vybrat mezi kardiem, jógou nebo posilováním, přičemž všechny cviky předvádíte s vlastní vahou, tak i s různými pomůckami podle potřeby a chuti.

Díky skutečně působivé zásobě cviků a propracovanému algoritmu vám aplikace sestaví trénink na míru. Je přeložená do 17 světových jazyků včetně češtiny, pokud tudíž bojujete s angličtinou, je pro vás tato aplikace ideální volbou.

Home workout – Domácí cvičení

Stejně jako předchozí možnost, i tato aplikace má českou podporu a je velmi intuitivní. Co je pro tuto ovšem typické, je zaměření na vzhled vašeho těla, je tedy ideální pro lidi, jejichž hlavním cílem je lépe vypadat. Hned při spuštění si vyberete jeden ze tří cílů: zhubnout, budování svalstva nebo vyrýsování postavy a na jakou svalovou skupinu se chcete nejvíce zaměřit. Pauza mezi cviky je nastavená na 25 sekund, lze ji ale libovolně zkrátit či prodloužit.

Na základě vyplněných informací je vám sestaven plán na míru, obvykle pohybující se kolem jednoho měsíce, během kterého dojde ke znatelnému zlepšení vaší fyzické kondice. V prémiové verzi si tak můžete užit cvičení bez reklam, dostat přístup k mnohem většímu arzenálu cviků zaměřující se na spalování tuku a sestavení libovolného počtu vlastních tréninkových plánů.

Heria Pro

Slavný trenér, influencer a přeborník v kalistenice Chris Heria je nejen vlastníkem velmi úspěšného fitness centra v Miami, ale zároveň autor aplikace Heria Pro, která se stane vaším skvělým společníkem, pokud se stejně jako on chcete stát profesionálem ve cvičení s vlastní váhou. Narozdíl od předešlých aplikací, tato obsahuje jen menší množství přednastavených programů, což pro vás může znamenat větší volnost a možnost experimentování při sestavování toho vlastního.

Na výběr máte přes 500 růných cviků a rozhodně se nemusíte omezovat jen na jeden druh. K dispozici jsou vám i cviky se závažím, na tyči, s činkami a mnoho dalšího. Můžete si je vytřídit podle svalové skupiny, které se chcete zrovna věnovat, nebo zacílit i na celé tělo. Ve zkratce je tato aplikace vhodná spíš na budování svalstva, jelikož se ale i při něm spalují tuky, najde uplatnění téměř u každého.

Raději běháte? Podívejte se na nejlepší běžecké aplikace!