Každý z nás chce mít dostatek energie, aby mohl žít kvalitní život. Abychom se cítili vitální, spokojení a měli dobrou kondici s sebou nese nezbytné kroky. Mnoho lidí však neví, jak se změnou zdravého životního stylu začít. Proto jsme pro vás připravili sedm jednoduchých kroků, podle kterých snadno a lehce začnete se změnou ke svému lepšímu já.
1. Strava je základem zdravého životního stylu
Zdravá střeva znamenají výrazně nižší riziko onemocnění a nepříjemných pocitů. Věděli jste, že vaše střeva a především to, co musí zpracovávat přímo ovlivňuje i vaši mysl? Růžová kobliha plná cukru vykoupaná v litrech tuku bohužel vaše střeva nepotěší, a tím ani vaši duševní a často i fyzickou pohodu.
Ne každý ale ví, jak správně jíst. Níže uvádíme naprosto základní principy, kterými byste se měli v případě stravování řídit:
- jezte do polo syta a rozhodně se nepřejídejte
- zařazujte dostatečné množství ovoce a zeleniny
- konzumujte vlákninu, která vaše střeva potěší
- vyhýbejte se ultra zpracovaným jídlům
- nezapomínejte na dostatečný pitný režim
Tento článek je o skutečných základech přechodu na zdravý životní styl. Strava je sama o sobě poměrně komplikované téma, pro osvojení základů to však není žádná raketová věda.
S tím souvisí, že je naprostý nesmysl se pouštět do striktních výživových směrů pokud jste naprostým zelenáčem. V opačném případě by vám některá výrazná omezení určitých druhů potravin nebo makroživin mohla spíše uškodit.
U stravy pamatujte na Paretovo pravidlo 80/20. Z 80 % se stravujte zdravými potravinami, především pak těmi, co nemuseli projít dlouhými procesy než se dostali na pulty vašeho supermarketu. 20 % znamená, že se ve svém životě nemusíte vzdát dezertu ke kávě na dobro. Pro zdravou mysl je totiž naopak takový dezert jednou za čas přínosný.
2. Cvičení vás udrží fit!
Pravidelně cvičit je dalším z pilířů při cestě k lepšímu životu. Nemusíte se hned pustit do nějakého extrémního sportu. Když trávíte všechen svůj pracovní čas sezením, je důležité tělu dodat trochu pohybu.
Cvičením se váš organismus uvolní a celkově se budete cítit lépe. Ideální je cvičit alespoň třikrát týdně po dobu 30 minut. Takové pravidlo platí především pro začátečníky. Lidské tělo je stvořené pro pohyb. Každodenní pohyb je naprosto ideálním prostředkem, jak se udržovat fit.
I zde platí nic se nemá přehánět. Nekupujte si permanentku do fitka, pokud nemáte rádi cvičení na strojích. A nemusíte nutně běhat, pokud je pro vás běh trestem. Ideální je vybrat si něco, co vás baví.
Jste-li kreativní duše zapište se raději na hodiny tance. Jste v zaměstnání neustále pod tlakem? Lekce jógy mohou být propojení jak sportu, tak chvilku klidu v jednu činnost. Výhodou je, že cvičit jógu můžete i u sebe doma v obývacím pokoji.
3. Spánek: Jedině do růžova
S pravidelným pohybem a zdravou stravou je spojen i dostatečně kvalitní spánek. V noci se vaše tělo regeneruje, dochází u vás ke klíčovým procesům. Vaše tělo je schopné zpracovat potravu, zbavit se toxinů a naopak do organismu doplnit vitamíny, minerály a další látky nezbytné pro zdravý život.
I proto je spánek tak důležitý. Spěte alespoň sedm hodin denně. Spíte-li méně než 7 hodin, nebudete se cítit dobře a vaše tělo bude oslabené. Takové tělo má sníženou imunitu je náchylnějším k nemocem. Navíc se budete cítit podráždění.
Při spánku však myslete i na jeho kvalitu. Obecnou poučkou, jak kvalitního a vydatného spánku dosáhnout, je spánková rutina. Odložte telefon a nesledujte obrazovky alespoň 60-90 minut před spánkem. Usínejte v chladnější místnosti ve tmě a tichu.
Pokud nedokážete spát v naprostém tichu, místo seriálů volte uklidňující relaxační hudbu, která vaše tělo navodí do příjemného režimu. Veškeré regenerační procesy, pak mohou být mnohem efektivnější.
4. Aktivní život každý den
Nebojte, neopakujeme se. Zdravý životní styl neznamená sedět 12 hodin v kanceláři, pak se zničit hodinovou lekcí na boxu a mluvit o sobě, že děláte to nejlepší pro své zdraví.
Vaše tělo chce pravidelný pohyb během dne. Nejpřirozenějším pohyb je chůze. Volte chůzi jako primární zdroj svého přesouvání z bodu A do bodu B. Z autobusu nebo tramvaje můžete vždy vystoupit o stanici dřív.
Procházka je i vhodným doplňkem při telefonování. Takové dvě aktivity najednou zvládne každý. Hodinový hovor s kamarádkou, tak může znamenat i o 2 km chůze navíc za celý den. Podle doporučení WHO byste měli nachodit mezi 8000-10 000 kroky denně, což odpovídá 5-7 km v závislosti na délce kroku.
TIP: Pokud navíc bojujete s nadbytečnými kily, jsou procházky ideálním zdrojem pro to, jak zvýšit svůj celodenní výdej.
5. Jste spokojení sami ze sebou?
Naše duševní stránka, která je tak často opomíjená. Pokud se cítíme dobře sami se sebou, jsme spokojenější a šťastnější. To ovlivňuje i naše zdraví. Proto je tak důležité zaměřit se i na osobní rozvoj a najít si čas pro sebe.
Vyhledejte koníčky, které vás baví. Zkuste nové věci, poznejte nové lidi a především občas zpomalte. Někdy raději volte den volna, nakonec se to může ukázat jako efektivnější cesta v dlouhodobém kontextu než pracovat 7 dní v týdnu od rána do večera.
Jak je výše zmíněno, naše tělo je jako stroj a navíc velmi výkonný. Fyzická stránka těla je natolik odolná, že je schopna jet i přesto, že ta duševní už by si dávno dala pauzu. Poslouchejte své tělo. Nemusíte jezdit na doraz. Je v pořádku odpočívat a urovnat si myšlenky i když se cítíte, že byste mohli kácet lesy.
6. Udělejte si pořádek jak ve skříni…
Nepořádek dokáže zhoršovat náladu i lidem, kteří nejsou pořádkumilovní. Pokud nemáte uklizeno, může se stát, že je vaše nálada na bodu mrazu a vy se tak dostáváte pod stres.
Pokud nevíte jak začít udržovat vaši domácnost uklizenou, přečtete si tento článek. Doplňujícím tipem pro lepší prostředí kolem vás může být i každodenní rutina. Každý den udělejte jednu malou věc, která bude znamenat o trochu více uklizeno.
V pondělí utřete prach z nočního stolku, v úterý vyleštíte zrcadlo v koupelně a třetí den srovnejte knížky na poličce. Drobné úkoly trvající několik vteřin vám v celkovém součtu zařídí mnohem příjemnější prostředí ve vlastním bytě.
Uklizeno však mějte i ve vašich vztazích. Máte-li pocit, že je něco v nepořádku, zkuste to napravit. Často dokážou problémy ve vztazích zlepšit jen malé a jednoduché kroky. Ty totiž dovedou urovnat i ty nejhorší situace.
Pokud malé kroky nestačí, zamyslete se, zda všechny vztahy, které udržujete vám přináší dostatečně pozitivního. Vztah je vždy mezi dvěma lidmi a měl by být oboustranně prospěšný. Neudržujte blízké vztahy s lidmi, kteří jsou pro vás toxičtí.
7. Nebuďte na sebe tvrdí za každou cenu
Zpomalte. Jak jsme již psali výše. Některé věci potřebují jen čas a trpělivost. Snažíte se změnit životní styl, ale nedaří se vám to? Je možné, že jste na sebe až přehnaně tvrdí.
I malé kroky jsou posunem vpřed. Za každý povedený krůček se pochvalte a buďte hrdí. Jste o mnoho dál než ti, který na cestu za zdravým životním stylem ani nevyrazili. Každým dnem jste blíž pomyslnému cíli.