Možná jste ji sami zažili. Spánková paralýza je opravdu nepříjemným nočním zážitkem. Jak se projevuje? Co za ní stojí a jak se jí vyhnout? Pojďme si vysvětlit v článku.
Co je to spánková paralýza?
Obecně se tímto slovním spojením nazývá stav, kdy se člověk nachází na hranici mezi bděním a spánkem. Mozek si již částečně uvědomuje realitu, není však stále úplně probuzen a tak není schopen odlišit realitu od snů. Tento jev se řadí mezi spánkové poruchy. Častěji se objevuje mladších lidí. Může však postihnout i člověka v kterémkoli věku.
Jak spánkovou paralýzu poznat?
Typickým znakem spánkové paralýzy je strnulost a nemožnost se pohnout. Proč k tomu dochází? Člověk během spánku prochází několika fázemi. A právě ve fázi REM, kdy sníme, jsou do těla uvolňovány látky tlumící funkci některých svalů. Když se v této fázi probudíme, dochází k ochrnutí těla. Paralýzu doprovází také sluchové nebo zrakové halucinace a nemožnost mluvit či křičet. Někteří lidé pociťují tlak na hrudi. Člověk prožívá intenzivní pocit strachu před kterým nemůže uniknout. Spánková paralýza je tak nepříjemná, že ji spící díky nemožnosti se bránit přirovnávají ke smrti.

Jaké jsou příčiny spánkové paralýzy?
Příčin může být hned několik. Za tu nejvýznamnější se považuje nedostatek spánku, dlouhodobý stres a s tím související vyčerpanost. V takovém případě má člověk zpravidla horší kvalitu spánku, která se může projevit právě paralýzou. Také v případě požití alkoholu či jiných návykových látek před spaním pravděpodobnost výskytu paralýzy stoupá.
Spánková paralýza může mít mnoho podob
Spánková paralýza nemá jednotnou podobu, u každého člověka může být trochu jiná. Zatímco u někoho se spánková paralýza projevuje v podobě démona, jiný člověk může vidět například obří pavouky, duchy, příšery nebo černé postavy stojící ve dveřích a zírající na něj. Zpravidla lidé vidí to, z čeho mají největší strach. Někdy může být podoba paralýzy ovlivněna také nepříjemným zážitkem z poslední doby (např. úmrtí). Halucinace jsou velmi věrohodné. Ne každý však musí prožívat ty zrakové, někteří lidé slyší „pouze“ děsivé zvuky.
Co dělat v případě, že se u vás paralýza objeví?
V situaci, kdy se nemůžete hýbat ani mluvit toho sice moc nezmůžete, ale lze alespoň zmírnit její průběh. Nejdůležitější je snažit se zachovat klid a nepanikařit. Čím více budete panikařit, tím bude situace horší. Snažte se v duchu si opakovat, že to, co se vám nyní děje, není skutečné. Nemá smysl snažit se hýbat končetinami. Raději se zkuste zaměřit na pohyb očí. Paralýza obvykle netrvá déle než 2 minuty. Ale i za takto krátkou dobu dokáže člověka velmi vyděsit.

Spánková paralýza a její léčba
Přibližně 30 % lidí spánkovou paralýzu zažije pouze párkrát v životě. Není tak třeba řešit její léčbu. Pokud se však objevuje opakovaně, pak je vhodné vyhledat lékaře. Paralýza sama o sobě sice člověku neublíží, spícímu ale působí velké úzkosti, díky kterým se může bát usnout. Neexistuje jednoznačná rada, jak paralýze předejít. Můžete však zkusit dodržovat několik pravidel, která by jí měla zamezit:
- Snažte se dodržovat pravidelný spánek 6-8 hodin denně.
- Nechoďte spát vystresovaní, zkuste se před spaním uklidnit.
- Nepoužívejte bezprostředně před spaním mobilní telefon.
- Také se nedoporučuje usínat v poloze na zádech s vysoko vystlanými polštáři.
- Před spaním nekonzumujte alkohol, kofein ani jiné návykové látky. Tyto látky výrazně zvyšují pravděpodobnost výskytu spánkové paralýzy.
- Nechoďte spát s plným žaludkem a před usnutím nekonzumujte těžká a tučná jídla.
- Místnost před spaním pořádně vyvětrejte. Dbejte na klidné a tiché prostředí v místnosti. Případně můžete místnost i zatemnit.
- Pokud se vám na konkrétním místě špatně spí, zkuste postel přestěhovat na jiné místo či do jiné místnosti.
Zaujal vás tento článek? Přečtěte si také 7 Tipů: Jak zlepšit spánek nebo Jak funguje lucidní snění?