Péče o pleť v těhotenství může být někdy oříšek. Některé ženy mají citlivější pokožku než kdy dřív, nebo je dokonce trápí akné. To vše následkem velkých hormonálních změn, ke kterým v těle budoucí maminky dochází. Jak správně pečovat o pleť v těhotenství a čeho se vyvarovat?

Co se děje s pletí během těhotenství?

Pleť, podobně jako zbytek těla, prochází během těhotenství značnými změnami. Některé budoucí maminky ani nepocítí, že jejich tělo prochází zatěžkávací zkouškou, jiným se zhorší pleť hned v prvním trimestru. Na vině jsou těhotenské hormony, které se propisují do fungování celého organismu. Proto se může na pokožce objevit akné, atopický ekzém, hyperpigmentace nebo rozšířené žilky. Trpíte-li na suchou pleť, během těhotenství může být ještě sušší. Stejný princip platí pro mastnou či citlivou pokožku. O to více musíte dbát na ranní a večerní kosmetickou rutinu.

Jak upravit denní kosmetickou rutinu?

Jedním z kroků, které vás během těhotenství možná čekají, je změna zajeté pečovací rutiny. Abyste ale dokázala své pleti maximálně pomoct, musíte nejprve zjistit, co přesně se s ní děje. S tím vám pomůže dermatoložka nebo kosmetička, která se zabývá profesionální diagnostikou pleti. Společně pak odhalíte, zdali je potíž ve ztrátě hydratace, zvýšené produkci kožního mazu či v rozšířených pórech. Následně vám doporučí vhodný postup i produkty, které byste měla používat. Pravděpodobně budete měnit krém na obličej, séra nebo také některé pleťové masky.

Na co si dát pozor?

Nejspíš pro vás nebude překvapením, že si budete muset dát na některé produkty či postupy pozor. V prvé řadě se vyhněte zbytečnému nadužívání kosmetických přípravků. Méně totiž někdy opravdu znamená více a v oblasti péče o pleť v těhotenství to platí dvojnásob.  Zbystřete, pokud vaše oblíbená kosmetika obsahuje ftaláty. Ty běžně najdete v deodorantech či lacích na vlasy. Výzkumy sice v tomto ohledu nehovoří zcela jednoznačně, ale často v nich zaznívá, že by mohly být škodlivé.

Stejně tak vynechte některé kosmetické procedury, jako je například ozónová terapie nebo aplikace permanentního make-upu.

Pokud vás zajímá péče o pleť, tak můžete zkusit také článek o kyselině hyaluronové nebo o kurkumě.