Je možné, že už jste o zkratce BLW v souvislosti se zaváděním příkrmů u vašeho miminka, slyšeli. Většina dospělých si při zavádění příkrmů představí dítě, které je krmeno lžičkou s trochou jablečného nebo mrkvového pyré. Ne všechny děti však tuto metodu přijímají s nadšením. Některé jídlo odstrkují a vyplivují. Pokud je to i váš případ, možná je na čase zkusit BLW metodu a objevit spolu s vašim miminkem zcela jiné zážitky z jídla. Co nového tato metoda přináší?

Co znamená zkratka BLW?

BLW neboli Baby-led weaning v překladu znamená „Dítětem vedené odstavení.“ Jedná se o respektující přístup, při kterém dítěti umožníte řídit se instinktivní touhou napodobovat své rodiče. Učit se přirozeným a hravým způsobem. Tak jako každý den objevují svět kolem sebe, objevují i jídlo. Při BLW metodě podporujete nezávislost a svobodu dítěte, protože se řídíte jeho signály. Dítě si samo určuje kolik jídla sní a vy byste neměli do jeho stolování nijak zasahovat.

Pokud vydržíte čekat dostatečně dlouho dobu. Dítě vám samo ukáže, že je připravené na něco jiného než je jen mléko. Zkrátka popadne při společném stolování kus jídla do ruky a strčí si jej do pusy. Děti nepotřebují, aby za ně někdo rozhodoval, kdy mají začít jíst normální jídlo nebo je krmil lžičkou. I když se to může zdát nepravděpodobné, zvládnou to samy.

Ditě si při metodě BLW samo určuje, kdy je připravené jíst i něco jiného než jen mléko.
Dítě si určuje samo, kdy je připravené na normální jídlo

Při metodě BLW dítě sedí u stolu spolu s rodinou, nejlépe při každém jídle a jakmile je připravené, zapojí se do stolování. Při společném stolování dostane dítě jídlo do ruky. Nezáleží na tom, zda se dítěti podaří jídlo zkonzumovat nebo se s ním bude jen seznamovat. Při této metodě je důležité dbát na bezpečnost. Proto jídlo servírujeme v podobě kousků, aby ho dítě dokázalo vzít do ruky a především, aby nehrozilo dušení malými kousky jídla. Dítě se od samého začátku krmí samo, namísto krmení lžičkou. Rozhoduje kolik a jak rychle jídlo sní.

Přínosy BLW

Je příjemné

Jídlo by mělo být potěšením pro každého z nás a děti nejsou vyjímkou. Pokud děti dostanou dostatek prostoru při společném stolování, stane se pro ně jídlo příjemným okamžikem dne. Zanedlouho můžete pozorovat, že se vaše dítě viditelně těší až dostane své jídlo. Děti, které své odstavování řídí sami, baví poznávat různé potraviny a dělat všechno samostatně. Pokud dítě dostane dostatek prostoru k poznávání potravin v brzkém věku, je velmi pravděpodobné, že mu pozitivní vztah k jídlu vydrží celý život.

Přirozené poznávání potravin

Děti jsou naprogramované, aby poznávaly svět kolem nich. K poznávání používají především ruce a ústa. Pokud dostanou možnost jíst samy, seznamují se se vzhledem, vůní, chutí a konzistencí jídla. Objevují různé chutě a samy si určují, které jídlo jim chutná a které naopak jíst nechtějí. Vše co jim nechutná mohou jednoduše nechat a přitom nemusí odmítnout celý pokrm. Díky tomu je jednoduší plánovat jídelníček pro celou rodinu tak, aby dítě nepřišlo o svoji oblíbenou potravinu a zároveň se učilo jíst potraviny nové.

Bezpečí na prvním místě

Dítě se díky poznávání potravin učí jíst bezpečně. Díky tomu, že dostává možnost vkládat si do úst jídla nejrůznějších konzistencí a tvarů, učí se postupně, jak používat svá ústa a co se dá rozžvýkat a co naopak ne. Když dítě cítí kousek jídla ve své ruce a poté si ho dá do úst, dokáže odhadnout, jak snadno půjde jednotlivá potraviny žvýkat a posouvat jazykem. Pokud necháme dítěti dostatečný prostor ke zkoumání jídla, je menší pravděpodobnost, že dojde k dušení.

I přes zlepšující se schopnosti dítěte v polykání potravin je bezpečnost vždy na prvním místě. Nikdy nenechávejte své dítě bez dozoru, neodcházejte od něho a kontrolujte, zda danou potravinu dokáže svými dásněmi rozmělnit nebo ne. Každý kousek jídla musí být dostatečně veliký a měkký, aby si s ním dítě dokázalo poradit. Pokud si nebude jistí, existují skvělé aplikace, které vám pomůžou v začátcích a vy získáte jistotu v aplikování metody BLW.

Společné stolování

Dítě se o d samého začátku účastní rodinného stolování. Učí se používat příbor, jak se při jídle chovat, přijímá kulturu stolování své rodiny. Vidí, že jídlo je zábava a stává se součástí společného dění. Společné stolování má pozitivní vliv na vztahy v rodině, rozvoj řeči a zdravého stravování. Dítě se naučí, že je třeba se o jídlo podělit, vyčkat až vám jídlo donesou a společně konverzovat. Je to ideální způsob pro tmelení celé rodiny a navazování harmonických vztahů.

Společné stolování je velmi důležité pro budování pozitivních vztahů v rodině.
Společné stolování utužuje vztahy v rodině.

Zdravé stravování

Pokud se rodina stravuje zdravě a dává přednost lokálním, čerstvým a BIO potravinám, je to ideální cesta k tomu, aby i dítě v budoucnu jedlo podle zdravých zásad stravování. Pokud dítě od útlého věku vidí, že celá rodina preferuje lokální a čerstvé potraviny, je velká pravděpodobnost, že se na této cestě bude držet i v pozdějším věku. Děti bývají odvážnějšími jedlíky a jen zřídka se stává, že by nějaké jídlo odmítaly nebo se bály vyzkoušet.

Klidné stolování bez boje, her a triků

Dítě, které je zvyklé si vybírat jaké jídlo a v jakém množství jídlo sní, nebude třeba balamutit nejrůznějšími triky a oklikami, aby vůbec něco snědlo. Ze společného stolování se nestane bitva, ale příjemné posezení bez stresu. Bude spokojené dítě i rodič. A to je u této metody to nejdůležitější. Stačí dát dítěti dostatek důvěry a užívat si společné chvíle strávené u každodenního stolování.

Nevýhody metody BLW

Existuje několik důvodů, které by vás mohly od této metody odradit. Přesněji řečeno, existují důvody dva. Ten první je nepořádek. Asi si dokážete představit, co se stane, když dostane vaše batole svůj talířek s jídlem a začne se věnovat svému pokrmu.

Z počátku bude jídlo úplně všude, jen ne v břiše vašeho potomka. Nenechte se krušnými začátky odradit. Nepořádek nebude trvat dlouho. Vaše dítě se postupně naučí, jak s jídlem zacházet a samo si bude jídlo raději dávat do úst než aby končilo na zemi nebo po celém stole.

V začátcích se na nepořádek můžete připravit. Například sundejte ze stolu ubrus, prostírání a vše co by dítě mohlo zamazat. Vždy je lepší, když můžete stůl jednoduše utřít, než po každém stolování vše prát. Když dítě sedí ve své jídelní stoličce je dobré dát pod stoličku například igelit, který poté jen vezmete a vyklepete. Vždy se dají najít cesty, které vám usnadní úklid počátečního nepořádku.

Druhým důvodem bude starost vašeho okolí, zda je tato metoda bezpečná a zda bude mít vaše dítě dostatek živin. Je možné, že se setkáte s nepochopením a skepsí, ale věřte, že jen do doby, než vaši příbuzní uvidí, že metoda BLW opravdu funguje a vy máte šťastné, spokojené a najedené miminko.