Běhání může být skvělou formou cvičení a způsobem, jak udržet tělo v kondici. I přes jeho zdravotní a psychické benefity ale na něj spousta lidí nahlíží jako na povinnost, kterou si musí odškrtnout ze seznamu denních úkolů a často tak může dojít k demotivaci. K tomuto krásnému sportu se ale přitom dá vypěstovat velmi pozitivní vztah či dokonce závislost. Jak se ale do tohoto bodu dostat a zamilovat se tak do běhání až po uši?
Možná už jste někdy zaslechli anglický pojem runner’s high (volně přeloženo jako běžecké opojení). Jedná se o krátký stav, který přichází po 30 až 60 minutách konstantního běhu a vyznačuje se extrémním návalem uvolnění a pocitu štěstí. Nohy najednou utíkají samy, bolest i únava pomine, dech se stabilizuje a vy máte pocit, že jste se ocitli na obláčku. Mohou za to endorfiny, kterými nás naše tělo za dlouhotrvající aktivitu odměňuje. Pokud ale běh vnímáme jako úkol a jsme z něj už předem otrávení, je dost možné, že nás tahle „droga“ úplně mine. Jak tedy tomuto kouzelnému pocitu jít naproti, ale hlavně užít si běh po celou dobu?
Naplánujte si to!
Přiznejme si to: dobrý běh je často plánovaný běh. Připravte se na váš pravidelný výklus zhodocením počasí. Špatné počasí totiž neexistuje, jen špatně oblečený běžec. 🙂 Ujistěte se, že máte např. do zimy to správné vybavení, že jste dostatečně hydratovaní a nevyrážíte hned po jídle. Je zcela na vás, zda vyrazíte běhat ráno nebo večer, ale zkuste se vyhnout stresu z toho, že nestíháte vaše pracovní či studijní povinnosti. Žádný cíl nebyl nikdy dosažen bez plánu!
Přihlaste se na závod
Zavázat se k nějaké výzvě – a pak o ní mluvit s rodinou, přáteli nebo dokonce na sociálních sítích – to jsou dvě strategie, které běžcům prokazatelně pomáhají dosáhnout jejich cílů. Když si vytisknete potvrzení o závodě spolu s tréninkovým plánem a umístíte je na místo, kde je budete mít každý den na očích, bude vás tlačit svědomí (a čas!) a jen tak si nedovolíte polevit. A pokud se chystáte běžet, ať je to Běh s velkým B!
Vytvořte si nový playlist
Spoustu počátečních běžků bojuje s pravidelným během proto, že jim tento druh pohybu přijde jako velmi nudná aktivita, při které se toho moc neděje. Pořádně nabité songy plné svěží energie vám ale pomohou rozproudit mysl, napumpovat nohy a vykouzlit úsměv na tváři. Pokud nejste zrovna hudební fanoušek, můžete si do sluchátek pustit také zajímavou audioknihu nebo naučný podcast. Dbejte ale zároveň na své vlastní zdraví a nepouštějte hudbu příliš nahlas. Ocení to vaše uši, ale hlavně zůstanete více v kontaktu se svým okolím.
Překvapte sebe i své tělo
Běháte vždycky venku? Zkuste běžecký pás. Obvykle se držíte stálého tempa? Možná přidejte nějaký intervalový trénink. Pokud běháte týden co týden stejné trasy, zkuste něco jiného: Vyhledejte si na Googlu nejkrásnější běhy ve svém okolí nebo se vydejte na pobřeží městských řek či do lesů za vesnicemi a ponořte se do přírody. Změna je totiž stejně dobrá jako odpočinek a vy se tak vyhnete častému vyhoření z běhání té samé trasy!
Rozmazlujte se
Běhání je dost náročné i bez příliš těsného, pytlovitého nebo prostě nepohodlného vybavení. Klíčem k úspešnému běhu je nejen pohodlí, ale obzvlášť pro ženy i radost z nového, funkčního a hezkého oblečení. Dopřejte si nové legíny se zajímavým vzorem, sportovní podprsenku s dostatečnou podporou a rozhodně nezapomeňte zkontrolovat, jak jsou na tom vaše boty – pokud se blížíte k hranici 600 naběhaných kilometrů, možná je čas na nový pár, a to obzvlášť, pokud běháte po tvrdém povrchu jako kamení nebo asfalt. Pohodlné a hezké věci vám při běhu budou dělat radost a vy budete mít k lásce ke sportu zase o krok blíže!
Berte běhání jako čas pro sebe sama
Místo toho, abyste se na běh dívali jako na úkol, který je třeba odškrtnout ze seznamu , zkuste o něm přemýšlet jako o možnosti věnovat se sami sobě. Čas na přemýšlení, chvilku oddychu i odpočinku od každodenního chaosu v práci i v rodině. Nebo pokud je to příliš náročné (běh je přece výzva!), možná si po něm dopřejte nějakou odměnu. Potřebujete záminku pro dlouhou koupel v horké vaně? Máte ji mít.
Nenechte se vyřadit špatnými dny
Běhání není o dokonalosti – budeme mít dobré i špatné dny. Špatný běh však můžeme pociťovat jako selhání, a to může ohrozit naši lásku k němu. Nedovolte to. Připomeňte si, že těžké běhy mají důležitou lekci, která nás učí vytrvalosti a budování fyzické i psychické odolnosti. Využijte těchto znalostí k tomu, abyste běželi dál, rychleji a vytrvali, když se vám to bude zdát opravdu jako boj. Po takovém tréninku se pochvalte a řekněte si, že přístě to bude lepší. Každý den není posvícení a v běhu to platí dvojnásob. Zkuste se na to dívat jako na možnost o to více ocenit dny, kdy vám jde běh „od ruky“. 🙂
Běhejte společně
Běhání nemusí být sólovým sportem a lásku k němu můžete sdílet, když budete běhat s přáteli, partnerem, rodinou, nebo se budete účastnit závodů a společně sdílet vaše úspěchy. Vkaždém krajském městě funguje skupina Mattoni Freerun, která se skládá z nadšených běžců a vždy k sobě rádi přivítají někoho nového. Každý svůj běh zaznamenaný na sportovních hodinkách můžete také sdílet na aplikaci Strava. Ta funguje jako sportovní sociální síť, kde vás lajky a komentáři mohou motivovat ostatní uživatelé, třeba právě vaši přátelé!