Stárnutí je přirozený proces, který nezastavíme, ba ani nezvrátíme. Je součástí našich životů a bohužel neexistuje žádný lék ani přípravek, který by nám vrátil mládí. V péči o pleť by tak naším cílem nemělo být zvrátit přirozené plynutí času, ale starat se o ni tak, aby stárla zdravě a s grácií. Mnohým předčasným projevům stárnutí se dá totiž předejít správnou péčí. Jak se tedy o naši pleť starat a co jí dodat, aby opět získala svou vitalitu a mladistvou svěžest?

Změna začíná na talíři

Je to pravda omílaná stále a pořád dokola natolik, že už ji mnozí ani neberou vážně, přesto tomu tak je. Ani ten nejluxusnější krém, procedura nebo sérum nevynahradí naši pleti škody, které napáchá nezdravá strava a občerstvení z fastfoodu. Přesmažený olej a nadbytek cukru, který se dnes ve společnosti běžně konzumuje vede podle nejnovějších výzkumů ke ztrátě kolagenu v pokožce. ten se stará o její pružnost. Bez něj naše pleť začne podléhat předčasnému stárnutí v podobě jemných vrásek, povislé kůže a celkové ztrátě svěžesti.

Co naší pleti naopak velmi prospěje, jsou zdravé tuky, které najdeme v rybách jako je losos, makrela nebo sleď. Na omega 3 kyseliny jsou velmi bohaté vlašské ořechy a mandle, či avokáda. Tím nejlepším zdrojem kolagenu je kuřecí vývar, což ocení i vaše vlasy, nehty, klouby, a dokonce i zuby. Dále ho v menším množství najdeme v pistáciích a dýňových semínkách.

Slunce – pomocník i nepřítel

Kam nechodí slunce, chodí lékař“ traduje známé české přísloví a rozhodně je na něm škopek pravdy. I malé množství slunečních paprsků UVB záření našemu tělu pomáhá produkovat velmi důležitý vitamín D, jehož nedostatkem trpí až polovina veškeré světové populace. Jeho vliv má přitom závažné důsledky na naše kosti i svaly. Při nedostatku může docházet k nepříjemným záškubům, oslabení našich kostí a tím pádem náchylnosti ke zlomeninám a u dětí může dokonce dojít k růstovým vadám. Vitamín D je zkrátka k životu důležitý a sluneční záření je jeho největším přírodním zdrojem.

Všeho ale moc škodí a když dojde na sluneční záření, platí to dvojnásob. Ze slunečních paprsků na nás dopadají hned dva druhy záření: UVA a UVB. Při dlouhodobém pobytu na slunci dělají s naší pokožkou pěknou neplechu. UVA záření proniká hluboko do kůže, což vede k rozpadu DNA v našich kožních buňkách. To má za příčiny nejen projevy předčasného stárnutí, jako jsou vrásky, povislá kůže a nepříjemná suchost, ale především nás ohrožuje na životě, je totiž příčinou rakoviny kůže. UVB záření sice nepenetruje pokožku tak do hloubky, zato je ale zodpovědné za spáleniny.

Na fotce výše můžete vidět celoživotního řidiče nákladního auta, jehož levá strana obličeje byla u okýnka vystavena slunečnímu záření, zatímco pravá strana zůstávala ve stínu. Důsledná ochrana před sluncem je tedy naprosto klíčová pro naše zdraví a je to snad ten nejzásadnější krok, který byste ve své péči o pleť měli pečlivě dodržovat. V horkých letních dnech je nejlepším řešením se slunci zcela vyhýbat, pokud se mu ale přece jen vystavíte, vhodnou ochranu poskytují dlouhé látky, klobouky, sluneční brýle a na odhalené kůži pravidelné aplikování opalovacích krémů s SPF ochranou alespoň 30.

Vsaďte na kyseliny

Kyseliny jsou v poslední době velmi populární součástí péče o pleť. Pomáhají na pleti provést kvalitní exfoliaci, což je proces odstraňování odumřelých kožních buněk. To výrazně zlepšuje texturu pleti a zmenšuje viditelné póry. Je mnoho druhů kyselin a každý je vhodný na jiný druh pleti, nicméně téměř všechny druhy jsou účinnými pomocníky v boji proti předčasným vráskám, kterým dokáží nejen zabránit, ale jemné již vzniklé mohou také eliminovat. To samé platí pro viditelné pigmentové skvrny.

Pokud chcete začít používat kyseliny, měli byste začít postupně s nižší koncentrací, aby si vaše pleť na ně dokázala zvyknout. Koncentraci můžete po nějaké době navýšit, stejně jako dávkování. Zpočátku mohou kyseliny způsobit větší citlivost pokožky, proto nezapomeňte opravdu důsledně na opalovací krém. No a jaké druhy kyselin tedy máme? Pojďme se na ně podívat pěkně zblízka:

  • Kyselina salicylová: exfoliuje pokožku a pomáhá odstraňovat nadměrný maz a zbytky make-upu. Je vhodná pro mastnou a problematickou pleť.
  • Kyselina hyaluronová: pomáhá udržovat hydrataci a pružnost. Nejvíc se hodí pro citlivou a suchou pleť. Přečtěte si o ní více zde.
  • Kyselina glykolová: exfoliuje pokožku a stimuluje tvorbu kolagenu, což pomáhá zlepšovat texturu pleti a zmenšovat póry. Je vhodná pro mastnou a problematickou pleť.
  • Kyselina mléčná: exfoliuje pokožku a pomáhá odstraňovat mrtvé kožní buňky. Je vhodná pro citlivou a suchou pleť.
  • Kyselina kojová: pomáhá redukovat hyperpigmentaci a tmavé skvrny. Je vhodná pro všechny typy pleti, zejména pro ty s hyperpigmentací.

V hlavní roli vitamín A

Vitamin A je jedním z nejúčinnějších přírodních ingrediencí, které pomáhají omlazovat pokožku. Jeho silné antioxidační vlastnosti chrání pleť před škodlivými volnými radikály, které jsou jedním z hlavních faktorů stárnutí pokožky. Kromě toho je vitamín A jedním z nejúčinnějších pomocníků v boji proti akné.

Vitamin A je k dispozici v mnoha formách, jako jsou retinol, retinoidy a karotenoidy. Retinol a retinoidy jsou nejúčinnější formou vitamínu A a nalezneme jej v podobě různých krémů a sér v lékárnách nebo dnes už kdekoliv online. Karotenoidy jsou spíše přírodní formou vitamínu A a nacházejí se v potravinách, jako jsou mrkev, brokolice, sladké brambory a špenát.

Vitamin A, nebo spíše více ucelený název retinoid/retinol, je forma kyseliny retinové, a proto se s ním zachází stejně jako s ostatními kyselinami. Začněte u nižší koncentrace a postupně ji zvyšujte, stejně jako frekvenci používání. Zpočátku bude stačit nanášet daný přípravek dvakrát týdně, později můžete třeba každý den.

Při používání přípravků s vitamínem A se připravte v prvním měsíci na akné. Jedná se o pupínky, které se ve vaší pokožce již začaly tvořit a vitamín A jejich proces pouze urychlil. Nemusíte se proto bát, že se vám hned po užívání zhoršuje pleť, naopak to znamená, že krém či sérum funguje správně. Po měsíci užívání můžete pozorovat, zda vám daná koncentrace a daný výrobek vyhovuje a vaše pleť se zlepšuje. Nanášejte ho zásadně večer a opět nezapomínejte na důsledné aplikování vysokého SPF hned ráno.

Kolagen nejen pro krásnou pleť

Kolagen je klíčový protein, který tvoří a udržuje zdravou a pružnou pokožku. Bohužel ho ale naše tělo nemí vytvářet samo od sebe a v průběhu let o něj přichází. to se projevuje povislou a vysušenou kůží po celém těle. I proto jsou přípravky s kolagenem stále populárnější. K dalším výhodám pochopitelně také patří redukce vrásek a lepší hydratace.

Nicméně, jak již bylo řečeno, kolagen má také mnoho dalších výhod pro naše tělo. Radovat se budou také vaše kosti, klouby, svaly, nehty i vlasy. Dokonce má i velmi pozitivní vliv na trávení. Skvělými zdroji jsou potraviny bohaté na protein, jako jsou ryby, drůbež, hovězí maso a vaječné bílky. Lze jej také brát jako doplňky stravy.

Léčba pomocí laseru

S léčbou pomocí laseru se poslední dobou roztrhl pytel a není se čemu divit. Laserová terapie pomáhá zlepšit texturu pokožky, vyhladí jizvičky, odstraní sluncem vzniklé pigmentové skvrny, redukuje viditelnost jemných linek i vrásek, a dokonce zlepšuje celkový tón pleti. Je obvykle prováděna v klinikách či specializovaných salonech krásy. Lékař stimuluje vaši pleť laserovými impulsy, což okamžitě zpevňuje vaši kůži a také vede k tvorbě nového kolagenu.

Během procedury můžete cíti mírné pálení či svědění, ale obvykle není vyžadována žádná anestezie. Po ošetření může pokožka být citlivá a zarudlá, ale většinou se tyto příznaky zlepší do několika dní.

Cena laserové terapie se může lišit v závislosti na zvolené metodě a oblasti, která se má ošetřit. Zdaleka totiž není omezena pouze na obličej, laserem si můžete nechat také ošetřit celý krk, dekolt či ruce a předloktí. Za jedno většinou zaplatíte v řádu několika tisíc.

Závěrem…

Do kosmetických přípravků a procedur nemusíte investovat velké peníze. Teď už víte, po jakých složkách se v přípravcích koukat a můžete si tak vybrat ty více cenově dostupné. Klíček ke krásné pleti je ale především váš přístup. Bohužel se nestačí namazat všemi krémy a séry z vašeho šuplíku jednou za měsíc, ale každé ráno a večer své pleti věnovat pár minutek něžné péče, jedině tak uvidíte žádoucí výsledky.