Říká se, že sny jsou projevem našeho podvědomí. Do snů se promítají naše radosti, strachy, nevyřešené záležitosti.

Často v naší mysli převládají ty špatné sny nebo noční můry, jelikož máme hlavu zahlcenou povinnostmi a starostmi. Ale v období, kdy jsme zrovna šťastní, budou naše sny pravděpodobně příjemné a nenaruší nám náš kvalitní spánek.

Jak by se vám líbilo mít možnost snít o čem chcete? Sny se můžeme naučit ovládat. Lze snít vědomě o tom, o čem bychom snít chtěli. Můžeme si tak zajistit kvalitnější spánek a budit se ráno odpočatí. Zní to jako sci – fi, že? Ale není. Je to lucidní neboli vědomé snění.

Co je to vlastně lucidní snění?

Tento typ snění mnoho lidí zařazuje mezi takzvané ezo věci, kterým nevěří, jelikož ho nikdy nezažili. Nicméně lucidní snění je vědecky doložená věc, kterou vědci začali zkoumat již v roce 1913.

Když se vám zdá lucidní sen, znamená to, že jste si ve snu plně vědomi sami sebe. Když zažijete takový sen poprvé, nejspíš nebudete chápat, co se děje. Po chvíli si uvědomíte, že sen můžete ovládat – můžete ovlivnit svoje chování v něm. Lucidní sen může přijít samovolně bez jakéhokoli předchozího tréninku.

Jak se naučit lucidní snění?

V prvé řadě je důležitý trénink paměti. Jestliže si své sny pamatujete, máte dobrý předpoklad k vědomému tedy lucidnímu snění.

Pořiďte si deník snů a každý den do něj zapište své noční zážitky. Popište sny co nejdetailněji. Vše, co si z nich pamatujete. Nezapomeňte zmínit vaše emoce.

Sny zapisujte hned po probuzení. Nejúčinnější je to rovnou v noci, jelikož do rána toho dost zapomenete. Bohužel u toho hrozí, že se psaním a zamýšlením nad snem probudíte úplně a nebudete moci znovu usnout. 

Kontrolujte realitu

Zkuste trik s hodinkami nebo symboly. Párkrát za den se sami sebe zeptejte, zda sníte a poté mrkněte na hodinky nebo na symbol, který jste si nakreslili na ruku. Toto cvičení se zakóduje do vašeho podvědomí jako zvyk a následně se vám ukáže i ve snu.

V něm si položte tu samou otázku. Poté se podívejte na hodinky, či symbol. Uvidíte je pravděpodobně rozmazané, ciferník pokroucený, symbol změní například tvar.

Zda sníte poznávejte snadno podle znaků

Zaměřte se třeba na to, zda se můžete rozběhnout, možná vám nejde běžet rychle, brodíte se vodou, která zamezuje vaší pohyblivosti. Vidíte jasně předměty, i přestože je tma a nesvítí světlo? Díváte se na pokřivené nebo nezvykle malé či velké předměty? To vše mohou být znaky snění.

Přerušovaný spánek je dobrá technika, při které se moc nevyspíte

Časté noční buzení údajně pomáhá k technice lucidního snění. Na buzení si můžete nastavovat budík, počítejte ale s tím, že se ráno rozhodně nevzbudíte svěží a odpočatí.

Jestliže se vzbudíte několikrát za noc a zdá se vám sen, ve kterém byste rádi pokračovali, můžete se do něj vrátit. Uložte se znovu ke spánku, sen si vybavte a pokuste se do něj znovu ponořit.

Pokud se vám nedaří sen zachytit v mysli, zkuste se zaměřit na pocity z něj. Představte si sebe samého v tom daném snu a vplujte do něj.

Vědci ale nedoporučují tuto metodu tréninku, jelikož přerušovaný spánek velmi snižuje kvalitu regenerace a odpočinku. Pokud možno provádějte tuto techniku jen pokud se v noci vzbudíte sami od sebe.

Jak lucidní snění trénovat?

  • Zkoušejte trénovat různé techniky. Třeba zmíněný cvik s otázkou, zda sníte a pohledem na hodinky. Viz. výše.
  • Pořiďte si snový deník. Pečlivě do něj každý den/ noc zapisujte své sny a to i ty, které nemůžete ovládat. Právě psaní o vašich snech pomůže k tomu, abyste si své sny pamatovali a tím došli až k lucidnímu snění.
  • Pokud se v noci samovolně vzbudíte, zkuste se do vašeho snu při usínání vrátit, pokud se vám sen líbil. Určitě si ale nenastavujte několikrát za noc budík, abyste se vzbudili záměrně.
  • Cvičte vědomé žití. K lucidnímu snění máte nakročeno už jen tím, že vědomě třeba vaříte. To znamená, že to, co děláte, činíte v plném vědomí. Neulítáváte myšlenkami pryč, ale věnujete svoji plnou pozornost činnosti, kterou právě vykonáváte. 
  • Jestliže máte rozvinutou představivost a fantazii, jste také o krok blíže k tomu, abyste mohli své sny ovlivňovat. Pokud ne, tvořte si v hlavě různé představy. Můžete si vizualizovat, o čem chcete snít.
  • Kontrolujte realitu ve snu – pokřivení předmětů, neplynoucí čas, omezená pohyblivost a další znaky zmíněné výše.
  • Někdo radí pít před spaním kofein, který udrží vaši mysl vzhůru, i pokud tělo usne. Kofein ale raději nevolte, celkově brání ke klidnému usnutí.
  • Další tipy jak na lucidní snění můžete vyhledávat v knihách nebo na internetu na spolehlivých webových stránkách.

Jak vyvoláte lucidní snění?

Lze to vůbec? Můžete vaši mysl zkusit na vědomé snění naladit. Často o něm čtěte, zkoumejte další a další věci. Podívejte se na filmy či dokumenty o snění a vzdělávejte se. Čím víc se o lucidní snění budete zajímat, vaše mysl si ho zvědomí a tím budete k jeho praktikování blíže.

Před spaním si do mysli ukládejte myšlenku na sen, který chcete, aby se vám zdál. Představujte si, co budete ve snu dělat, kdo v něm bude s vámi apod. Tím si vlastně sen začnete tvořit a možná se vám do něj podaří usnout a vytvořit z něj vědomý sen. 

K vyvolání lucidního snění existují pomůcky

Maska na lucidní snění od společnosti The Dream Mask LLC je jedna z nejlepších. Dokáže rozpoznat, v jaké fázi spánku se zrovna nacházíte.

Jakmile maska rozpozná fázi spánku REM, stimulací probudí vaši mysl, aniž by to narušilo spánek těla. Ve spánkové fázi REM je náš spánek lehký, snadněji se probudíme, těkáme očima pod víčky.

Pomocí masky si v této fázi uvědomíte, že sníte, díky podnětům, které maska vydává LED světly nebo zvukem. Můžete začít sen vědomě ovládat. 

Pokud chcete používat tuto masku, je potřeba, abyste lucidní snění sami alespoň trochu trénovali a měli s ním nějaké zkušenosti, aby vás účinky masky nepřekvapily.

Jaké jsou zkušenosti a zážitky s lucidním sněním

Pokud si chcete o lucidním snění s někým popovídat nebo si přečíst nějaké zkušenosti a příběhy, sáhněte po starších knižních vydáních a nebo si dohledejte odborníka. Neobracela bych se v tomto na lidi ze sociálních sítí. Tam si nikdy nemůžete být jisti, zda vám člověk říká pravdu a zda je opravdu zkušený.

Už si ani nepamatuji, kdy jsem poprvé měla lucidní sen. Ale před pár lety jsem se o tento způsob snění začala zajímat. Lucidně snít znamená rozšiřovat si vědomí. To některým lidem změní pohled na život, jelikož pravděpodobně začnou vnímat věci daleko intenzivněji a jinak, než předtím.

Lucidní snění vás nabádá k zamýšlení

Někdy při vědomém snění máte pocit, jako byste se ocitli v jiné dimenzi. Lucidní snění vás může přivést k myšlenkám o smrti. Tak takhle nějak to bude vypadat, až umřu? Moje vědomí bude stále aktivní a budu moci plout časem, létat, dělat, co budu chtít, akorát že bez fyzického těla? Přivede vás k mnoha zajímavým poznatkům. Proto si opravdu dobře rozmyslete, zda ho chcete začít provozovat. Lucidní snění není pro každého.

Pamatuji si, že jsem se opravdu hodněkrát ve snu brodila vodou a nechápala, proč. Kde se tam ta bahnitá voda vzala a proč z ní nemohu ven, proč je nekonečná. Zkoumala jsem, jak je to s tím pohybem nebo třeba s úderem. Pokud se vám zdá, že vás někdo pronásleduje nebo se potřebujete bránit, pravděpodobně se vám nepodaří utéct nebo udeřit někoho rukou. A to i pokud sníte lucidně a ve snu sami sebe ovládáte.

Vědomé snění nemusí být vždy příjemné

Někdy může být lucidní sen nežádoucí či nepříjemný. Můžete mít tak otevřenou mysl a vědomí, že budete mít spíše pocit, jako byste astrálně cestovali. Pro některé lidi může být lucidní snění intenzivní až děsivé, jelikož mohou mít pocit, že vcházejí do jiného prostoru – mezi nebe a zemi. Pokud ve vás vědomé snění vzbuzuje tyto pocity, nepouštějte se do něj.

Lucidní snění otevírá mysl

Může se vám zdát také sen, ve kterém máte strach, nebo který vám není příjemný, jelikož se v něm odehrává něco negativního. Pokud se vám toto stane, můžete se pokusit vyvolat probuzení. Jen se ve snu snažte probudit, říkejte si, že se teď probudíte. 

Hrozí při lucidním snění nějaké nebezpečí?

Vědomému snění by se měli věnovat lidé, kteří se alespoň částečně zajímají o vědomé fungování v životě a vědí alespoň trochu, o co se jedná. Pokud chcete začít a jste úplní začátečníci, požádejte někoho, kdo se tomu věnuje, aby vás začátkem provedl.

Pokud začnete sami, může se vám stát ve snu nějaký špatný zážitek, který si sebou ponesete a budete ho muset psychicky zpracovat. Lucidnímu snění by se neměli věnovat lidé s duševními chorobami. 

Mohlo by také dojít k tomu, že si přestanete být jistí, zda jste zrovna v realitě nebo sníte. To by bylo známkou toho, že do snů odplouváte opravdu moc často, třeba i přes den. V tu chvíli už je lucidní snění nebezpečné pro zdravý rozum a fungování člověka.

Závěrem

Důležité je do lucidních snů neodplouvat záměrně často. Nelpěte na tom, že si každý večer vytvoříte svůj vlastní příjemný sen. Člověk by mohl mít tendence ve snech chtít zůstat. Ono nás to láká, jelikož v lucidních snech můžeme ovládnout vše k obrazu svému. To v reálném životě nelze. 

Lucidním sněním můžete dojít ke klidnému snění a spánku. Je to schopnost, kterou si můžete po řádném trénování osvojit. Obohatí vám život o nové zážitky a poznatky, které načerpáte.