Nešvar jménem prokrastinace. Zná to každý. Máte dané úkoly, které musíte splnit, vůbec se vám ale nechce. A tak děláte všechno proto, abyste se jim vyhnuli. Nakonec vás však stejně neminou a děláte je na poslední chvíli. Jak jednou provždy přestat prokrastinovat?

Prokrastinace: O co se jedná?

Učitě jste se s prokrastinací již minimálně párkrát setkali. Význam slova „prokrastinovat“ není tedy třeba dlouze vysvětlovat. Zkrátka je to tendence odkládat plnění úkolů a povinností. Může se jednat například o administrativu spojenou s běžnými záležitostmi (úřady, smlouvy, objednání k doktorovi) nebo pracovní záležitosti.

Prokrastinace
Prokrastinace může potkat každého z nás

Co znamená prokrastinovat?

Máte spoustu úkolů, které je třeba udělat ale přesto si raději pustíte film nebo poleháváte. Pak si zajdete ven s kamarády a nakonec si pustíte ještě další díl seriálu. Vždyť co se stane, povinnosti přece ještě chvíli počkají. Jenže uběhne několik hodin, den, týden a vy jste na tom pořád stejně. Čas se krátí a stále jste neudělali potřebné věci. Stali jste se obětí nešvaru jménem prokrastinace. Co s tím?

Jak přestat prokrastinovat?

Nebojte se, nejste v tom sami. Prokrastinace se řadí mezi civilizační choroby. Na celém světě ji trpí až třetina populace, v ČR prý 70 % obyvatel. Velmi rozšířená je také mezi studenty. Problém s ní má až 80 % vysokoškoláků. Ti ale nejsou jediní. Objevit se může u každého. Bohužel dokáže často velmi zkomplikovat život. Věci pak děláme na poslední chvíli ve stresu a máme tendence je odbýt. Co tedy s tím, abychom se těmto nepříjemným situacím vyhnuli? Ze své vlastní zkušenosti jsem sepsala pár rad, jak na prokrastinaci vyzrát.

1) Pusťte se do toho

Asi to bude znít tvrdě ale někdy je zkrátka třeba se k dané činnosti donutit. Možná dokonce zjistíte, že poté, co se donutíte, samotná činnost nebude již tak nepříjemná, jak vám původně přišlo. Velmi často jde totiž jen o to, sednout si k tomu a začít.

2) Naplánujte si, co chcete stihnout

Možná to pro vás momentálně zní jako sci-fi ale velmi pomáhá udělat si plán. Budete mít lepší představu o tom, jaké máte časové možnosti a navíc se na danou činnost budete moci psychicky „naladit“. Nemusíte plán rozepisovat na konkrétní hodiny. Stačí, pokud si sepíšete seznam činností, které plánujete stihnout v konkrétní den spolu s předpokládaným termínem splnění. Mně osobně dělá radost si hotové činnosti odškrtávat. Můžete to vyzkoušet i vy.

Sepsáním plánu získáte lepší představu, co vás čeká

Tip: Pro plánování můžete využít jak klasický papírový diář, kalendář, tak i různé aplikace, nabízející možnost spravovat si svůj time schedule přes mobil, počítač nebo třeba online. Zde si můžete navíc nastavit i připomínky. Pokud ale nic takového nemáte nebo nechcete, postačí i obyčejný Excel nebo Word.

POZOR! Zprvu si činností naplánujte raději méně, abyste měli šanci je stihnout. Pokud to ze začátku přeženete, pravděpodobně budete akorát více frustrovaní z toho, že nestíháte. Snadno tak můžete opět spadnout do prokrastinovací nálady.

3) Omezte podněty, které odvádí pozornost

Sociální sítě, zprávy nebo třeba televize. Omezte podněty, které odvádí vaši pozornost. Řešením je vypnout mobil a uložit ho někam, kde ho nebudete moci kontrolovat.

Tip: Vyzkoušejte mobilní aplikaci Forest – Focus For Productivity. Zde si pěstujete svůj vlastní les. Nastavíte si čas, během kterého nechcete být rušení a za každou chvíli, kterou nestrávíte na mobilu, vám stromky v lese povyrostou. Aplikace se skvěle hodí například během učení do školy.

4) Najděte si svou ideální produktivní dobu

Ne každý je produktivní ráno. Pokud jste aktivní spíše v odpoledních nebo nočních hodinách, přizpůsobte tomu své plány. Některé záležitosti nejsou závislé na denní době a můžete je tak klidně řešit až když všichni spí. Navíc nebudete tolik rozptylováni rušivými elementy. U některých činností to sice udělat nejde, zkuste je tedy vyřešit přednostně, abyste je měli „z krku“ a mohli se věnovat jiným příjemnějším věcem.

Tip: Můžete si stanovit konkrétní den v týdnu/hodinu, kdy se budete věnovat těmto nutným činnostem. Nebudete je tak muset řešit každý den a budete se na ně moci předem připravit.

5) Rozdělte si daný úkol na menší etapy

Není nutné vše udělat najednou. Některé činnosti dokonce vyžadují více času a tzv. nadhled. Tyto úkoly je dobré rozdělit na několik menších. Plnění daného úkolu se pro vás tak stane lépe dosažitelným než kdybyste se jej snažili zvládnout najednou.

6) Za každý splněný úkol odměna

Nezapomínejte se odměnit! Ať už se jedná o dobré jídlo, posezení s přáteli či koupení vysněné věci. Odměna vám pomůže načerpat nové síly a zvýší vaší motivaci plnit úkoly. Mozek si totiž tento proces zafixuje jako splnění úkolu = odměna.

7) Soustřeďte se pouze na jeden úkol

Nesnažte se dělat více věcí najednou. Tzv. „odbíhání“ od jednoho úkolu k druhému není příliš efektivním způsobem. Možná máte pocit, že toho stihnete více, opak je však pravdou – na žádnou z činností se nebudete soustředit pořádně. Nakonec budete mít několik rozdělaných úkolů ale žadný hotový. To vás může demotivovat.

8) Přizpůsobte si prostředí

Nikomu se nepracuje dobře, pokud má doma nepořádek a nevyzná se ve svých věcech. Ukliďte si svůj pracovní prostor a připravte si potřebné věci. Uvařte si svůj oblíbený čaj, dejte si něco dobrého na zub nebo si pusťte hudbu (pozor ale aby vás příliš nerušila). Zkrátka si to zkuste udělat příjemnější.

Zkuste během plnění úkolů omezit mobilní telefon

Může být prokrastinace užitečná?

Ačkoliv se o prokrastinaci mluví spíše v negativním smyslu, prokrastinace může mít pro spoustu z nás i užitek. Někteří lidé pracují pod tlakem lépe a tak jim dělání věcí na poslední chvíli může naopak vyhovovat. Často je pak jejich práce kvalitnější, než kdyby na úkolu pracovali průběžně. Zde je však důležité vědět, co vám vyhovuje.

POZOR! S některými činnostmi to tímto způsobem fungovat může. U větších projektů, jako je například bakalářská/diplomová práce nebo pracovní projekt, to však nemusí být dobrý nápad.

Přečtěte si také Síla myšlenek – co vše v našem životě ovlivňují? nebo Co je to syndrom FoMO? Jak můžete vystoupit?