Bylinné čaje jsou velmi oblíbené pro výrazné účinky na zdraví, a mnozí je berou jako doplňky stravy při nachlazení a dalších potížích. Mezi oblíbené druhy můžeme zařadit i lipový čaj. Voňavý, chutný a velmi přínosný, pokud jde o zdraví.

Lípa srdčitá a lípa velkolistá

Lípa obecně je v Evropě hojně rozšířená. Jak lípa srdčitá, tak lípa velkolistá se využívají stejným způsobem. Liší se velikostí listů, lípa velkolistá kvete až o dva týdny dříve. Mírně odlišné je i květenství. Účinky jsou u obou druhů srovnatelné.  

Sbírá se květ i list

Na domácí lipový čaj se nejčastěji sbírá květ z lípy srdčité. A to přesto, že se dají sbírat a využít i listy. Dají se připravit jako špenát, nebo je můžeme zalít vroucí vodou a inhalovat. Jejich výhodou je, že se dají sbírat déle než květy. Zatímco sezóna sběru květů je omezena na květen až červen, listy můžeme sbírat již dříve, a navíc do té doby, než zežloutnou.

Jaké účinky nabízí lipový čaj?

Lipový čaj obsahuje flavonoidy a éterické oleje, které mají vliv na řadu zdravotních potíží. Mimo jiné pomáhá v těchto případech:

  • Kašel a nachlazení
  • Podporuje tvorbu žluči
  • Tlumí problémy s trávením
  • Snižuje bolest
  • Bojuje proti zánětu
  • Působí antistresově
  • Je močopudný

Umí toho ale mnohem víc. Působí proti křečím, upravuje nepravidelný srdečný tep, podporuje pocení při detoxikaci. Jde o užitečný všelék, který při pravidelném popíjení pomáhá zlepšit zdraví.

Lipový čaj v těhotenství

Užívání bylinných čajů v těhotenství je sporné. Ačkoliv lipový čaj nepatří k nejvíce ohrožujícím, neřadí se ani k doporučovaným. Nebezpečná může být konzumace v třetím trimestru z důvodu, že může dojít k mírnému zředění krve. V umírněném množství by neměl ublížit, je ale vhodné se před užíváním poradit s lékařem.

Má lipový čaj nežádoucí účinky?

Lipový čaj sám o sobě nemá žádné nežádoucí účinky, pokud se užívá v doporučeném množství. Určitě ho ale nepijte v případě, že máte alergii na lípu. Opatrní byste měli být i pokud trpíte onemocněním srdce, časté užívání může mít na srdce negativní vliv.

Lipový čaj z čerstvých květů

Lípa se u nás vyskytuje hojně, proto není problém natrhat si v průběhu sezóny čerstvé květy a připravit si chutný lipový čaj. Příprava čaje z čerstvých květů je snadná. Myslete na to, že čerstvé květy byste měli upotřebit co nejdříve. Budete potřebovat dvě polévkové lžíce čerstvých květů (jako ekvivalent jedné lžičky sušených), zalijete šálek horkou vodou a necháte 15 minut louhovat. Můžete bezpečně vypít až 3 šálky lipového čaje denně.

Lipový čaj – kašel

Nejčastější důvod, proč se lipový čaj užívá, je kašel. V případě, že se potřebujete zbavit kašle, je možné zkombinovat lípu i s dalšímu užitečnými bylinkami. Dobře poslouží například listy černého bezu nebo jahodníku. Louhujeme 15 minut, a pak můžeme dosladit medem a pít.

Lipový sirup na kašel

Můžete si vyrobit i vlastní lipový sirup, který využijete v případě potřeby. Vezmete si 3,5 l sklenici a naplníte květy lípy. Zalijete studenou vodou a přidáte na kolečka nakrájený bio citrón. Necháte 24 hodin odstát, a přelijete do čistého hrnce. Pak přidáte cukr (na 1,5 l výluhu 1 kg cukru), zahřejete, cukr rozpustíte a přelijete do připravených lahví. Zalijte vysokoprocentním alkoholem a uzavřete.