Běhání není žádná věda. Dávat jednu nohu před druhou umí téměř každý a není na tom moc co zkazit. Existuje však řada chyb, kterých se dopouští jak začátečníci, tak zkušení běžci. Ty potom zapříčiňují, že běh nevnímáme jako radost, ale spíše starost a demotivují nás v něm pokračovat. Jaké jsou tedy ty nejčastější a jak se s nimi poprat?

Přílišný předklon a zrak upřený k zemi

Správná běžecká forma je snad ten nejdůležitější aspekt. Pokud se naše tělo bude křivit v nepřirozených polohách, některé svalové skupiny budou více zatížené než ty ostatní, což je dobrý způsob, jak si přivodit chronické zranění.

Nejčastější chybou bývá, že si běžci koukají hned pod nohy, kroutí u toho krk a příliš se předklánějí. Přitom je to velmi jednoduše napravitelná chyba. Představte si, jako kdybyste měli kolem boků lano, za které by vás někdo neustále tahal dopředu. Vaše záda jsou narovnaná, ramena uvolněná a oči směřují k obzoru. Z této pozice se teď jen nepatrně předkloníte. Váš střed těla je zapojený a brada lehce zdvihnutá.

Kolena příliš vysoko a moc dlouhé kroky

I ve spodní polovině těla často dochází k chybám. Někteří nováčci mají tendence běhat „jeleními skoky“, vykopávají kolena až příliš vysoko a jejich kroky jsou až zbytečně dlouhé. I když je tento způsob vhodným cvičením na rozehřátí, při běhu se jím akorát zbytečně unavíte. Nepřehánějte to tedy ani s vysokými koleny, ani s dlouhými kroky.

Mírný předklon, koleno i loket v pravém úhlu, zdvižená hlava a rovná záda. Správná běžecká forma není nic složitého.

Nesprávné dýchání

Vyladit rytmus dýchání může být pro běžecké novince trochu problém. Obzvlášť, pokud ještě nejsou moc trénovaní a rychle se unaví. Dobrá zpráva ale je, že se to s pravidelným tréninkem bude jen zlepšovat. K pravidelným chybám patří buďto úplně zadržování dechu, nebo nepravidelné dýchání.

Ideální však bude, když se každý druhý krok nadechnete a na každý druhý zase vydechnete. Tato technika je skvělá především proto, že nezáleží na tempu, ve kterém běžíte, zcela bez problémů se přizpůsobí všem rychlostem. Důležitá je hlavně pravidelnost. Pokud jste ve fázi, kdy již chcete zvýšit tempo, tak si přečtěte článek o navýšení tempa při běhu.

Přepálíte začátek

Že máte spoustu motivace a odhodlání zaútočit i na ty nejobtížnější stezky v té největší rychlosti je sice chvályhodné, přesto se zpočátku radši brzděte. Pokud se do toho vrhnete až příliš po hlavě, rychle vám dojdou síly i motivace. Vystavovat své tělo hned od začátku až příliš velkému stresu taky není dobré, opět hrozí nějaké nepříjemné zranění nebo celkové vyčerpání. Berte to raději po malých krůčkách (doslova) a začněte raději menšími vzdálenostmi v pomalejším tempu. Ty obtížné trasy vám nikam neutečou a budou na vás čekat i za pár měsíců.

Nevhodné boty

Pokud se chystáte běhat pravidelně, na kvalitní obuvi se šetřit nevyplácí. Správně zvolené boty přesně k typu vašeho chodidla se totiž přizpůsobí vašemu stylu běhu a sportovat v nich bude radost. Nejlépe uděláte, když navštívíte specializovaný obchod běžeckou obuví, kde dělají diagnostiku došlapu, personál vám jistě rád pomůže.

Dejte i pozor na to, ať zvolíte správnou velikost. U běžeckých bot je vhodné mít vepředu i vzadu rezervu zhruba půl centimetru pro volný pohyb chodidla, možná tedy nakonec zjistíte, že budete potřebovat o číslo větší.

Pamatujte také na to, že běžecká obuv má menší trvanlivost. Pro nový pár byste měli zajít po uběhnutí cca 500 km, to už jsou polštářky pod patou značně prošlapané a dostatečně netlumí nárazy při pohybu. Stále je ale můžete využít na poklidné procházky nebo kratší výlety.

Žádná rozcvička ani protažení

Snad stejně důležitá jako správná forma je i správné rozehřátí a následné protažení. Není dobré se do běhu hned vrhnout a své tělo předtím neprohřát mírnou fyzickou zátěží, a už vůbec ne, pokud je venku chladno a nepříjemný vítr. Osvědčená metoda je začít aktivitu protažením všech svalových skupin a rozpohybováním kloubů. To může být následované krátkou svižnou chůzí, po které už můžete vyrazit. Stejný postup je rozhodně na místě i na konci tréninku. Poklidnou chůzí a finálním protažením předejdete svalovým křečím i bolestem v kloubech.

Jíte a pijete krátce před vyběhnutím

Pravidelná strava a dostatečný pitný režim jsou sice důležitými faktory, těsně před sportem je ale trochu omezte. S plným žaludkem se totiž běhá opravdu těžko, mnoha lidem se pak udělá špatně a to za to rozhodně nestojí. Pokud například chodíte běhat ráno a bez jídla si to nedokážete představit, sáhněte po nějakém ovoci, jako je například banán. Ten vás díky své lehkosti nezatíží a fruktóza vám dodá potřebnou energii.

Ideální není ani před během až moc pít, a už vůbec ne kofein či alkoholické nápoje. Stejně jako jídlo může příliš mnoho tekutin způsobovat nepříjemný pocit těžkosti a píchání v boku, nemluvě o tom, že se vám brzy bude chtít na záchod. Půl hodiny před vyběhnutím tedy přísun tekutin omezte na minimum. Pokud jste zvyklí mít vždycky s sebou lahev vody, upíjejte jí před a během sportu v malých douškách. Po skončení se naopak napijte dle libosti.