Pod pojmem trypofobie se skrývá strach ze shluku děr, případně fobie z malých děr. Trypofobikům vadí různé útvary, jako jsou bubliny, ovocná semínka, hmyzí oči, granátová jablka, houby, podrážky bot, včelí plástve a mnoho rozličných předmětů podobného typu. Většině trypofobiků vadí i různé kožní problémy, jako jsou vředy, puchýře, a pupínky.
Nejvíce vadí nepravidelné tvary
Ať už člověk trpí trypofobií nebo nikoliv, největším problémem bývají nepravidelné díry. Nemusí se jednat přímo o fobii z nepravidelných děr, ale obecně jsou shluky malých otvorů spojeny s nebezpečím. Jde především o pocit hrozby, který v nás vyvolávají. V děravém jablku se mohou skrývat červi, nepravidelná vyrážka může být smrtelně nebezpečná, díry do dřeva zůstávají po červotočích.
Trypofobie – test
Děsí vás obrázky, kde jsou vyobrazené včelí plástve nebo jiné předměty s dírami? Pak máte pravděpodobně trypofobii. Podívejte se na několik obrázků, nebo shlédněte tematicky zaměřená videa, a hned budete mít jasno.
Je trypofobie nemoc?
Pokud jste zjistili, že tuto fobii máte, vězte, že konkrétně trypofobie zatím není diagnostikovaná jako oficiální diagnóza. A je to především proto, že u většiny osob, které jí trpí, se projevuje pouze znechucením a diskomfortem. Zpravidla nejde o chorobný strach, jako u jiných a vážnějších fobií. Ve chvíli, kdy problém přerůstá v depresi, je nutné ho řešit.
Fobie jako důsledek evoluce
Strach a fobie jsou v lidech pravděpodobně zakotveny v důsledku evoluce. Lidé se podvědomě vyhýbají nebezpečí, i když už v této době není aktuální. Různé fobie tedy slouží jako neadekvátní ochrana před nebezpečím. Jedná se například o strach z hloubky, strach z pavouků, z bouřky nebo ze tmy. Z důvodu možného nebezpečí pádu do hloubky vznikla fobie z hloubky, po kousnutí smrtelně jedovatého pavouka zase arachnofobie.
Jak léčit trypofobii?
Zkuste ji léčit stejným způsobem, jako ostatní fobie. Nápomocná může být kognitivně behaviorální terapie, která vás v bezpečném prostředí vystaví vašim strachům, a postupně vás s nimi naučí pracovat. V případě velmi silných emocí můžete užívat léky, ale ty nejsou řešením, pouze berličkou. Důležité je pracovat se svými strachy a snažit se být v co nejlepším psychickém stavu. Pokud se problém zhoršuje a není léčen, může vyvolat i panickou ataku.