Paleo strava není moderní dietou, jak by se na první pohled mohlo zdát. Jde o pravěký způsob stravování, který vychází z jídelníčku našich předků. Ti jedli čistou nezpracovanou formu takové potravy, co zrovna byla k dispozici. Inspirací jsou tedy především lovci a sběrači. Sezónní plodiny, ale i rybolov, sběr hub nebo lov divoké zvěře byl na denním pořádku.
Paleo strava
Paleo strava bývá často nesprávně označována jako paleo dieta. V případě, že stavíme jídelníček na paleo stravě, sice dochází ke ztrátě nadbytečných kilogramů, ale dieta v pravém slova smyslu to není. Jde především o způsob, jak zlepšit svoje zdraví. Jídelníček se sice změní, ale není potřeba počítat kalorie, ani nejde o dietu, která slibuje dosažení vysněné váhy v nereálném časovém horizontu. Přesto se tato strava stane součástí vašeho zdravého životního stylu.
Paleo jídelníček – co jíst
V rámci tohoto stylu byste se měli vyhýbat průmyslově zpracovaným potravinám. V jídelníčku by nemělo chybět maso, ryby, ořechy, ovoce, zelenina, semínka, zdravé tuky, bylinky ani koření. Naopak se vyvarujte cukru, obilí, mléčných výrobků, luštěnin, umělých sladidel a rostlinných olejů.
Jak začít s paleo?
Začněte nákupem. Vytvořte si nákupní seznam, do kterého zahrnete zdravé paleo potraviny, a naopak se zbavte nezdravých pochutin, jako jsou sušenky, sladké limonády, pečivo a zmrzlina. Pak si vytvořte vlastní paleo jídelníček, který vám ze začátku pomůže. Časem už budete vědět bez přemýšlení, co s čím kombinovat.
Tipy na snídaně
Ze začátku se můžete inspirovat a ke snídaní zkusit například vejce na všechny způsoby, ovocné saláty s oříšky a semínky nebo tuňáka se zeleninou. Vyzkoušejte více kombinací z povolených potravin a jistě si najdete to své.
Tipy na obědy a večeře
Zde můžete vybírat ze široké škály potravin. Kombinujte maso na mnoho způsobů, zeleninové saláty, tepelně upravenou zeleninu, experimentujte s kořením. Zasytit se můžete i polévkami.
Paleo recepty
S potravinami se dá v rámci paleo stravy kouzlit, můžete si připravit řadu chutných jídel, mezi nimi i skvělé dezerty. Pokud máte rádi pečivo a v jídelníčku by vám chybělo, můžete si připravit paleo chléb. Je výborný, bez lepku a plný živin.
Paleo chléb
Budete potřebovat:
- 100 g mandlí
- 100 g lněných semínek
- 150 g dýňových semínek
- 100 g sezamových semínek
- 75 g slunečnicových semínek
- 2 lžičky chia semínek
- 5 vajec
- šálek vody
- sůl
Troubu předehřejte na 160 stupňů, pomelte mandle a přidejte semínka. Přilijte ke směsi sůl rozpuštěnou ve vodě, a postupně vmíchejte vejce. Směs dejte péct do formy vyložené pečícím papírem na 60 minut.
Kuřecí prsa s tykvovými semínky a kešu ořechy
Na 1 porci budete potřebovat:
- 200 g kuřecích prsíček
- 1 hrst dýňových semínek
- 1 hrst kešu ořechů
- grilovací koření, badyán, kari, sůl
- olivový olej
Kuřecí prsa nakrájejte na kousky, osolte a okořeňte. Maso restujte na pánvi, a nakonec přidejte dýňová semínka a kešu ořechy.
Avokádové brownies
V rámci paleo stravy si můžete připravit i řadu vynikajících dezertů, které jsou z kvalitních surovin. Na tento recept budete potřebovat:
- 125 g čokolády
- Kokosový olej
- 2 avokáda
- Kokosová mouka
- Med/javorový sirup
- 3 vejce
- Jedlá soda
- Prášek do pečiva
- vanilka
Čokoládu rozpusťte se lžící kokosového oleje. Rozmixujte avokáda, vejce, ¼ hrnku medu nebo ½ hrnku javorového sirupu a vanilku do hladka. Pak tuto směs smíchejte s rozpuštěnou čokoládou. Vmíchejte lžíci kokosové mouky, ½ lžičky prášku do pečiva, ½ lžičky jedlé sody a kakao. Směs dejte do formy vymazané kokosovým olejem, a pečte ve vyhřáté troubě na 175 stupňů zhruba 30 minut. Po upečení dejte vychladit a můžete vychutnávat.