Ježka žijícího ve volné přírodě sice doma chovat nemůžete, ježek bělobřichý se ale nyní stává stále více populárním mazlíčkem. Jako u každého zvířete je ale důležité zjistit si, co jeho chov obnáší a na co se připravit, ještě než si ho přinesete domů.
Něco o ježkovi
Ježek bělobřichý je jinak nazývaný také jako africký trpasličí nebo pygmy ježek. Pochází z jižní Afriky. Dorůstá okolo 20 cm a váží kolem 300-700 gramů. Průměrně se dožívá věku 3-5 let. Na rozdíl od našeho venkovního ježka je světlejší – jak již název napovídá, má bíle zbarvené bříško. Existuje ale celá řada zbarvení např. cinnamon, salt&pepper , dark grey nebo také albín.
Co zvážit před pořízením ježka?
Vaše rozhodnutí by nemělo být impulzivní. Nejdříve si zjistěte potřebné informace. Neváhejte se obrátit na chovatele, kteří vám poradí a zároveň mohou pomoci s rozhodnutím, jestli je ježek opravdu zvíře pro vás, případně s vámi vyberou toho pravého. S čím tedy musíte počítat, pokud se rozhodnete pro pořízení ježka?
Noční aktivita
Ježek je aktivní především večer a v noci, dle toho volte místo pro jeho ubikaci. Mohlo by se totiž stát, že vás bude v noci vyrušovat ze spaní. A že ježci opravdu dovedou být hluční!
Krmení hmyzem
Ježek je hmyzožravec, je tedy NUTNÉ mu hmyz zajistit a pravidelně ho s ním krmit. Pokud se hmyzu bojíte, můžete jej zmrazit. Pravděpodobně si ale časem zvyknete a přestane vám vadit.
Potřeba pohybu
Jelikož ježci v přírodě uběhnou až několik kilometrů za noc, měli byste s tím počítat a ježkovi dle toho zajistit velikost boxu. Praktičtějším řešením je pořízení speciálního běhacího kolotoče nebo talíře. Tento kolotoč by měl mít průměr minimálně 28 cm, aby si ježek neničil při běhání páteř. Důležitý je také pevný povrch bez ok a děr.
Ochočení vyžaduje trpělivost
Ačkoliv je ježek zvíře kamarádské a na člověka si zvykne poměrně snadno, může se stát, že se s vámi ze začátku nebude chtít kamarádit. Je nutné si uvědomit, že v jádru je ježek tvor samotářský, a tak ne vždy na vás bude mít náladu. A protože vlastní bodliny, neváhá se z minuty na minutu změnit ve funící a pichlavou kouli. K ježkovi tedy musíte přistupovat pomalu a s trpělivostí. Ale věřte, že když si ho jednou ochočíte a získá k vám důvěru, stane se z něj velmi milý společník.
Vhodný veterinář
Před pořízením ježka je třeba se poohlédnout ve svém okolí, zda se u vás nachází vhodný veterinář. Ne každý se totiž na ježky specializuje. V případě potíží je pak nutné dojíždět i delší vzdálenosti. Ani samotné výdaje za léčbu u ježka nejsou zrovna malé. Zvažte tedy i vaše finanční možnosti.
Ježek v kleci? Ani náhodou!
Ideálním řešením ubytování je plastový box. V žádném případě se ježek nemá chovat v kleci! Jelikož rád šplhá, mohl by se o mříže zranit. Dalším důvodem je průvan, na který je velmi citlivý. Ubikace by měla mít minimální rozměr 100×50 cm, aby se v ní ježek mohl dostatečně volně pohybovat.
Podestýlka
Do ubikace patří samozřejmě také podestýlka, která by měla být rozmístěná po celém dně boxu. Vhodné jsou bezprašné hobliny nebo Asan. Někteří chovatelé používají jako podestýlku i textil. To však nedoporučuji – musí se velmi často prát a navíc jej často ježci odhrnou a schovají se pod něj. Jako alternativu lze použít jednorázové podložky pro štěňata.
Hygiena
Ubikaci ježka je třeba vyčistit alespoň jednou týdně. Znečistěnou podestýlku byste však měli odstranit každý den. Ježci se také rádi koupou v písku pro činčily. Pro tyto účely dejte do ubikace vyšší nádobu (prodávají se i speciální koupelny), ze které nebude písek vypadávat.
POZOR! Pokud to není nutné, ježka vůbec nekoupejte ve vodě! V případě, že je to opravdu potřeba (např. má špinavé tlapky), dbejte na to, aby měl ježek vodu maximálně pod bříško. Po koupeli ho pak nezapomeňte důkladně osušit.
Teplota
Teplota v ubikaci by měla být nejméně 22 stupňů. Jinak hrozí hibernace a následné úmrtí. Pokud máte doma teplotu nižší, je řešením dokoupit vyhřívací podložku. Tu snadno seženete v každém zverimexu a její cena se pohybuje okolo 300-1000 Kč, dle velikosti a schopnosti výhřevu.
Domeček
Domeček můžete zvolit dřevěný nebo plastový. Plastový je však jednodušší na údržbu. Alternativou jsou látkové tulipytlíky, do kterých se může ježek zachumlat. Oblíbené jsou také tunely.
Potrava
Hlavní složkou potravy je hmyz. To jsou např. mouční červi, zophobasi, cvrčci, sarančata nebo švábi. Jako doplněk potravy pak slouží kočičí granule. Nejlépe kvalitní a s vysokým obsahem kuřecího masa. Podávat lze také kapsičky pro kočky, vařené kuřecí maso nebo v menším množství určité druhy ovoce a zeleniny. Vždy je ale nutné, zjistit si, zda danou potravinu ježek smí.
POZOR! Některé druhy ovoce a zeleniny (např. banán, avokádo nebo hroznové víno) jsou pro ježky silně toxické!
Volte ježka s průkazem původu
Takzvaný průkaz původu je doklad, který zaručuje původ ježka. Máte tak záruku, že vám ho chovatel předá bez genetických vad a dalších skrytých onemocnění. Cena „papírového“ mazlíčka se pohybuje v rámci několika tisíc (obvykle 2000-5000 Kč). Bere se přitom v potaz mnoho faktorů např. rodová linie, zbarvení či pohlaví.
Mláďata odchází od chovatele po veterinární prohlídce. Obvykle si od chovatele při prodeji odnesete také bonus v podobě poradenství po celý život ježka a balíček s jídlem a hračkami pro začátek. Chovatel také zvíře zná, ví, jaká je jeho povaha a dokáže vám tak poradit.
Ježek bez průkazu původu
Oproti tomu u mazlíčka bez průkazu nemáte žádnou jistotu jeho zdraví, nevíte, jestli nepochází z množení v rámci příbuzenských linií. Tito chovatelé většinou ani neposkytují poradenství. Rozhodně nedoporučuji takového ježka pořizovat, sice ušetříte peníze při koupi ale může se vám prodražit pozdější návštěva veteriny.
Závěrem
Pokud chcete jednoduché zvíře, ježek pro vás není. Povahou bych ho přirovnala ke kočce, hodně záleží na jeho momentální náladě. Vzhledem k tomu, že je noční tvor, nehodí se k dětem. Je ale ideálním mazlíčkem pro lidi, kteří tráví celé dny v práci, vrací se večer, ale zároveň chtějí mít doma společnost.
Zajímá vás více článků o domácích mazlíčcích? Přečtěte si také Život se psem aneb jak pes působí na lidskou psychiku?