Panická ataka může být velmi nepříjemnou společnicí v životě běžného člověka. Záchvat úzkosti Vás může přepadnout kdykoli a kdekoli. Někdy přijde v závislosti na předešlé vysoce stresové situaci, ale někdy se objeví bez předchozího impulsu, například v noci, kdy se člověk naprosto uvolní a atak neočekává. Tedy dokud ho nezažije poprvé.
Při záchvatu se cítíte jakoby mimo sebe, mimo ovládání svého těla, většinou se dostaví pocit beznaděje, nevolnosti, silně bušící srdce, kdy nejste schopni dělat nic, jen čekat, než to přejde. Jak s touto nemilou poruchou tedy bojovat? Nebo spíš nebojovat?
Panická ataka, její příznaky – co se vlastně děje?
Panická ataka má projevy různé a může trvat různě dlouho od pár minut po několik hodin. U každého se projevuje trochu jinak, ale průběh je podobný. Začnete pociťovat silné, velmi rychlé bušení srdce. Může být až takové, že se zdá, že Vám srdíčko vyskočí z hrudi.
To Vás začne samozřejmě děsit, protože pokud máte zkušenost s úzkostnou poruchou, víte, že Vás právě navštívila. Pociťovat můžete při atace také zimnici, pokles tlaku nebo naopak velké horko a zvýšení krevního tlaku. K silně bušícímu srdíčku se tedy může přidat brnění rukou a nohou, které vzniká nahromaděním adrenalinu v těle.
Tělo ho nemá jak jinak vyloučit, a proto zvolí cestu přes končetiny. Proto je dobré, pokud na Vás atak přijde, opravdu se přemoct a udělat třeba několik dřepů nebo se jít klidně projít a prodýchat se. Není dobré jen třeba ležet v posteli, to Vás nutí nad záchvatem ještě víc přemýšlet a pozorovat co dalšího se v těle začíná dít. Dalším projevem může být velká potřeba na toaletu, křeče v břiše a nevolnost. Tělo reaguje na Váš stav.
Když zaznamená nebezpečí a ví, že je od přírody čas k útěku, potřebuje se vyprázdnit, aby se co nejvíce odlehčilo. To se děje i při záchvatu úzkosti, kdy se tělo dostane do falešného pocitu nebezpečí. Můžete mít také pocit těžkosti a kroucení na hrudi, dušení se. Bohužel jsou příznaky záchvatu úzkosti také podobné infarktu. Pro člověka, který záchvat zažívá poprvé to může být tak moc děsivé, že si zavolá záchranku.
Pokud ataka neustoupí do přijetí sanitky, odvezou ho do nemocnice, kde ale už pravděpodobně nepotká příjemné jednání, jelikož lékař velmi brzy pozná, že se o infarkt nejedná.
Při záchvatu se můžete cítit, jako byste umírali. Můžete mít pocit, že prostě teď umřete. Máte z toho strach, nevíte, co přijde za pár vteřin, to ataku jen prohlubuje. Můžete také v tu chvíli opravdu chtít zemřít, jelikož je Vám tak moc špatně, že si přejete, aby to ihned skončilo. Ta doba ataky se totiž často zdá nekonečná. Cítíte se, jako byste nic nemohli dělat. Nemůžete se pořádně hýbat, dýchat, uklidnit se, uvolnit se nebo jakkoli s atakou bojovat. Jenže to přesně je žádoucí – nebojovat, uklidnit se.
To je to, proč se záchvat paniky lidem děje, nutí je zklidnit mysl, zvědomit se do okamžiku tady a teď. O tom si povíme níže.
Co panické záchvaty může spustit?
Záchvat paniky může být nastartován v podstatě čímkoli, co Vás jen trochu znepokojí. Může to být mnoho lidí kolem Vás – přeplněné MHD, na koncertě, v baru, v obchodním domě apod. Nebo se Vám stane něco stresujícího v práci, v rodině. Něčeho se leknete. Díváte se na psychicky náročný film, který Vás znepokojí, někdo Vám sdělí nepříjemnou zprávu. Pokud prožijete něco takového, může se záchvat dostavit v tu chvíli nebo až za pár hodin.
Také nemusí ale přijít vůbec, to záleží na tom, v jakém stádiu u Vás problém s poruchou je. Častou chybou, kterou můžete udělat je to, že se začnete bát, že Vás panika přepadne zrovna teď, když jste mezi spoustou lidí. Právě to Vám ataku může přivodit.
Není podmínkou, že vždy přijde po negativním zážitku. Záchvat může přijít i v naprosto klidnou dobu. V době, kdy se naprosto uvolníte a relaxujete, např. ve spánku, se v těle uvolňují hormony, stres, napětí a tím pádem může tělo spustit impuls pro ataku, jelikož se potřebuje vyčistit. Když se zastavíte, Vaše tělo se očišťuje, panická ataka je forma očisty a obrany těla. Má nejen negativní vliv ale i ten pozitivní. Člověk ho jen potřebuje najít.
Alkohol a drogy mohou také způsobovat tyto formy záchvatů. Pokud se Vám někdy stalo, že se Vám záchvat spustil po alkoholu rovnou po konzumaci nebo druhý den, omezte ho. Vyzkoušejte, jaké množství alkoholu Vám dělá dobře a ataky nespouští. Pokud máte zkušenost s drogami, víte, že na tělo někdy působí nevyzpytatelně. Pokud trpíte úzkostnou poruchou, měli byste s nimi být velmi obezřetní a raději se jim vyhnout. Níže píši o tom, jak se drogy využívají k léčbě psychických obtíží pod odborným dozorem.
Noční návštěva
Panická ataka v noci je pravděpodobně nejnepříjemnější forma úzkostné poruchy. Pokud jste sami doma a přijde záchvat, můžete se začít bát o své zdraví, o sebe celkově, nemáte se komu zrovna svěřit a o koho se opřít. Pokud ale máte doma blízkého, který o Vašem problému ví, může Vás uklidňovat už jen vědomí, že je s Vámi někdo doma. Přítomnost jiného člověka Vám může ulevit i pokud ho zrovna nevzbudíte s prosbou o pomoc.
Pokud je ale záchvat tak silný, že máte pocit, že to sami nedáte, nebojte se blízkého probudit a říct mu, co se děje. Může Vám také pomoci jen to, že si k němu lehnete, budete se soustředit na jeho dech a budete se snažit svůj sladit s jeho.
Probíhající záchvat Vás může ze spánku probudit. To znamená, že se vzbudíte a už Vám splašeně buší srdce – máte vysoký tep, těžce se Vám dýchá. Nebo se vzbudíte a cítíte se nekomfortně, začnete pociťovat stres, udělá se Vám nevolno, nastoupí zrychlený tep, zimnice a už se to veze. V noci je nejhorší to, že je tma, což kolem člověka ještě více prohlubuje depresivní temný pocit. Jakmile začne svítat, úzkosti se většinou začnou stahovat do ústraní, jelikož se člověku se světlem zkrátka uleví.
Pro někoho, kdo zažil noční ataku, může být poté problém v klidu usnout nebo se vůbec vyspat, jelikož se bojí, že přijde znovu. To přesně ale může být pro další ataku spouštěčem – ten strach – stres, napětí, zda přijde znovu, nebo ne.
Jaké jsou její příčiny
Příčiny panické ataky mohou být různé, ale často se i špatně definují. Jejich počátek je nejčastěji v dětství, kdy se nejvíce tvoří psychika člověka. Jeho domov, prostředí, ve kterém vyrůstá, to, jak se k němu chovají rodiče, lidé ve škole, to vše utváří osobnost.
Pokud měl někdo v dětství například problémy s týráním, šikanou apod. úzkostná porucha v dospělosti je velmi pravděpodobná. Může být způsobena přílišnou dávkou stresu v dětství, tělo si na stres navyklo a už se nedokáže v celku zklidnit. Panické úzkosti spouštějí nevyřešené problémy, které jsou za roky a roky nastřádané v našem těle, které si s nimi už neví rady, a tak je ventiluje ven tímto způsobem.

Lidé s úzkostnou poruchou mívají často problémy se sebedůvěrou, sebevědomím a také s důvěrou k ostatním lidem. Mají problém pustit si člověka blízko k tělu. Jedním ze spouštěčů ataky mohou být místa, kde se vyskytuje mnoho lidí (koncerty, festivaly, nákupní domy, kina apod.), jelikož si v přeplněném prostředí připadají zranitelní a ne v bezpečí. Nevěří lidem, které neznají a záchvat úzkosti je na světě.
Na panických atakách má velký podíl především strach. Jedním velkým strachem je například strach ze smrti, který s úzkostmi velmi souvisí a může je vyvolávat, jelikož se při atace v hlavě často míchají myšlenky na smrt, umírání apod… Smrt je pro mnoho lidí velká neznámá, často o ní nechtějí vůbec mluvit, vyhýbají se jejím tématům, jak to jen jde. To je ale bohužel něco, co blokuje to, aby si svůj strach a tím i úzkostné stavy vyřešili.
Dále byste se také měli soustředit na správné nastavování svých hranic, dokázat se postavit sami za sebe, nepotlačovat své potřeby ani emoce. Nestavte na první místo ostatní, ale sebe samotné. Zlepšujte svoji komunikaci – učte se mluvit otevřeně o tom, co se Vám nelibí, o svých problémech, pocitech. Nechtějte po sobě nemožné.
Úzkostná porucha často ukazuje na nějaký problém, může Vás i zachránit
Panická ataka Vás může ale i zachránit. Pokud budete naslouchat sami sobě a svému tělu, můžete lehce rozpoznat, před čím Vás varuje. Pokud děláte něco, co je proti Vašemu přesvědčení, nebo něco, co Vás uvádí do stresu a neklidu, měli byste to přestat dělat, jelikož panická ataka se děje možná právě z tohoto důvodu. Může Vás také zachránit formou jakési předtuchy.
Lidé, kteří mají dobře vytrénovanou intuici, nebo s ní i pracují, může přepadnout ataka právě před nějakou událostí, jelikož vycítí, že se něco děje a mohlo by se stát něco špatného.
Jak si při záchvatu pomoci
Určitě není od věci, aby o Vašem problému věděl někdo z nejbližších ve Vašem okolí. Jako úplně nejlepší první pomoc je pevné obětí např. partnera/ky, ze kterého budete mít pocit, že stojíte nohama pevně na zemi a máte u sebe pevnou oporu, kotvu.
Další výbornou pomocí je pohyb, jakákoli fyzická aktivita, která uvolní vysoký tep a třepající se tělo. Stačí udělat si pár dřepů, jít se projít klidně jen po bytě, hladit psa, nebo začít své pocity psát na papír. Mějte svůj talisman, který pro Vás má symboliku bezpečí. V době úzkosti je důležité mít po ruce nějaký svůj předmět. Nejlépe pevný, jelikož ten Vám pomůže se uzemnit a cítit pevnou půdu „pod nohama“, jelikož člověku v tu chvíli chybí ukotvení.
Jemnost především – opřete se sami o sebe. Představte si sami sebe, jako malé dítě, které prožívá přesně ten stav, ve kterém nyní jste. Pomůže Vám to podívat se na sebe i ataku zvenku a mít odstup. Jak hrozně tomu malému dítku musí být? Přistupte sami k sobě a začněte se utěšovat jemnými milými slovy, obejměte se, pohlaďte se.

Se záchvatem nebojujte. Vím, že to zní asi bláznivě, ale je to to, co Vám nejlépe pomůže. Pokud s atakou budete bojovat, vzpouzet se jí, půjdete do stažení, do ještě větší frustrace, bezmoci a stresu a Váš stav se bude zhoršovat. Pokud ale svůj stav přijmete, přivítáte ataku, jako starou známou, proběhne úplně jinak. Tato porucha se u lidí objevuje proto, aby je něco naučila, neděje se člověku „za trest“. Učí být v přítomnosti, jelikož to je to jediné, co Vás v tu chvíli může opravdu zachránit.
Panika, ataka, záchvat – už jen tato slova ve mně vyvolávají pocit přítomnosti. V tu chvíli člověka prostě upozorňují na to, aby se zpřítomnil a něco udělal, změnil ve svém životě nebo v aktuální chvíli. Zvědomit se, uvědomit si, že teď a tady se Vám nic zlého neděje, tak proč byste měli mít záchvat? Ano, děje se v tu chvíli ten záchvat, ale kromě něj, jste v naprostém bezpečí.
Můžete si klidně nahlas nebo v duchu říct „á, zase dorazila tetička ataka, no tak pojď a pověz mi, co potřebuješ“, nebo něco podobného, třeba i vtipného, aby Vás to rozptýlilo.
Přijměte sami sebe a to, že se Vám to opravdu děje. To znamená, že si nebudete nic vyčítat a nebudete sobě ani té atace nadávat za to, že existuje, že Vám ničí život, že nemůžete normálně fungovat. Klidně si to opět řekněte, že přijímáte sami sebe, přijímáte panické ataky, jako součást Vás samých a nehodláte s nimi bojovat. Což neznamená, že se úzkostnou poruchu nesnažíte řešit a pochopit.
Pokud ataku přijmete, odevzdáte se, budete důvěřovat, že se vše děje tak, jak má a nic Vám nehrozí, necháte ji odvést její práci, měla by odeznít rychleji a pravděpodobně Vás později i napadne důvod, proč právě v tu chvíli přišla.
Panická ataka a její léčba
Léčba v případě úzkostné poruchy je různá. Pokud jste pragmatičtější typ člověka, budete pravděpodobně vyhledávat psychologa a psychiatra. Psycholog Vás vyslechne, řekne Vám svůj pohled na věc, probere s Vámi možné příčiny a řešení, možná Vás pošle za psychiatrem. Psychiatr se Vás zeptá na konkrétní problém a pravděpodobně Vám napíše vhodná antidepresiva. Je třeba si ale uvědomit, že antidepresiva neléčí psychické poruchy, pouze tlumí jejich projevy.
Tlumí ale také ostatní věci, jako například pocity štěstí, radosti, chuť na milování, další emoce apod…
Pokud budete k panické atace přistupovat spíše přes její hlubší význam, může se Vám podařit najít i duchovní příčina, na kterou je rozhodně dobré se zaměřit. S tou Vám může pomoci terapeutická léčba, psychoterapie, které se zaměřují na hlubší dění. Psychoterapeut se s Vámi podívá až do prožitků z dětství, které mohou mít na tomto problému největší podíl. To samé s Vámi udělá i psycholog, ale psychoterapeut má přesah i do duchovního chodu života.
Je tedy schopen Vám více do detailů přiblížit spojitosti mezi tím, co se Vám děje a tím, co jste prožili a s kým. Dokáže Vám dosadit neznámé do celé rovnice a Vy si všechny detaily pospojujete dohromady, jako puzzle. Panické poruchy mají téměř vždy psychosomatickou příčinu – to znamená duševní příčinu, ta se propsala do fyzického těla, které už ji přestalo zvládat, a tak ji vysílá ven ve formě stresu, paniky, nebo i jakékoli nemoci apod.

Jsou také alternativní metody léčby, ke kterým přistupují různí léčitelé, jako jsou šamani apod… Využívají psychedelické látky, které člověku pomohou nahlédnout do svého nitra, zamyslet se nad svojí existencí, svým potenciálem, podívat se ke svému vyššímu já. Člověk může tak zjistit příčiny i řešení svého problému uvnitř sebe.
Dýchací cvičení jsou další výbornou formou, jak celkově natrénovat zklidnění mysli i ve stresové situaci, která může záchvat paniky vyvolat. Když tedy zmírníte stres a napětí, zmenšíte i pravděpodobnost, že přijde záchvat.
Můžete tyto techniky zkusit sami, ale vždy je lepší vyhledat odborníka, který Vás povede.
Nebuďte na sebe naštvaní, nevyčítejte si to. Mnoho lidí dělá tu chybu, která úzkosti podporuje – jsou na sebe přísní, tvrdí, že jsou k ničemu, že nevědí, jak normálně fungovat apod… Obraťte se k sobě s pomocí, buďte k sobě shovívavý a přijměte se takový, jací jste, nebojujte sami se sebou, ani se svými problémy, ale řešte je. Odevzdejte se chodu života a důvěřujte si, protože to zvládnete.
Přečtěte si také o únavovém syndromu a syndromu vyhoření.