Vnitřní mikroflóra, také známá jako střevní mikrobiom, se skládá z různých druhů bakterií, které žijí ve střevech. Ty pomáhají s trávením, ochranou před infekcemi a regulací imunitního systému. Zdravá vnitřní mikroflóra je důležitá pro celkové zdraví a dobrou funkci střev.
Na střevní mikroflóru má vliv řada faktorů. Její narušení může přispívat i k rozvoji civilizačních onemocnění. Jsou možnosti jak ji posílit a celkově si zlepšit zdraví.
Jezte potraviny bohaté na vlákninu
Potraviny bohaté na vlákninu, jako je ovoce, zelenina, luštěniny a celozrnné obiloviny, podporují růst zdravých bakterií ve střevech.
Některé potraviny pomáhají víc než jiné. Výskyt bifidobakterií podporují například jablka, artyčoky, mandle a pistácie. Obsahem vlákniny vynikají maliny, brokolice, cizrna nebo banány. Zařazením těchto potravin do jídelníčku v dostatečném množství můžete předejít zánětům střev.
Pijte kysané nápoje
Pijte kvalitní kysané nápoje. Kysané nápoje, jako je kombucha nebo kefír, obsahují laktobacily. Pokud je budete pít pravidelně, zlepšíte stav střevní sliznice a upraví se i trávení.
Vyzkoušejte probiotické potraviny
Probiotické potraviny, jako jsou jogurty s živými kulturami nebo fermentované potraviny, jako je kimči nebo kysané zelí, mohou pomoci posílit vnitřní mikroflóru. Zároveň se sníží množství choroboplodných bakterií ve střevech.
Omezte nezdravé potraviny
Potraviny s vysokým obsahem cukru, tuku a soli mohou poškodit zdravé bakterie ve střevech a způsobit nerovnováhu ve vnitřní mikroflóře. Mnohem vhodnější je zdravý životní styl a omezení rafinovaného cukru, díky kterému může dojít i k přemnožení kvasinek.
Kromě cukru byste měli omezit i příjem nasycených tuků. Do běžné stravy přidejte čerstvé, nezpracované potraviny.
Přijímejte dostatek tekutin
Pravidelný pitný režim může pomoci udržet střevní mikroflóru v dobré kondici. Dostatečná hydratace má pozitivní vliv na rovnováhu prospěšných bakterií ve střevech.
Přijímejte prebiotika
Prebiotika podporují růst zdravých bakterií ve střevech. Mezi významné zdroje prebiotik patří cizrna, luštěniny, ovesné vločky, lněné semínko a cibule.
Některá prebiotika také prokazatelně snižují hladinu inzulínu, triglyceridů a cholesterolu u osob trpících obezitou.
Jak poznáte narušenou střevní mikroflóru?
Existuje několik ukazatelů, které vám napoví, že vaše trávení není v optimální kondici. Zpozorněte, pokud se u vás objeví tyto příznaky:
Poruchy trávení
Narušená střevní mikroflóra způsobuje zácpy, průjem, plynatost nebo jiné poruchy trávení.
Problémy s imunitou
Zdravá střevní mikroflóra podporuje imunitní systém, z toho důvodu může vést její narušení k vyšší citlivosti na choroby a infekce.
Nervozita nebo úzkost
Některé výzkumy naznačují, že střevní mikroflóra může mít vliv na emoční zdraví a pokud není v rovnováze, negativně se to projeví na psychice.
Únava
Únava spojená s poruchami trávení nebo imunitními problémy je také jeden z ukazatelů narušené střevní mikroflóry.
Kožní problémy
Trávení má kromě jiného vliv na zdraví pokožky a pokud není v pořádku, může vést k vyrážkám, akné a dalším kožním problémům.
Jak lze posílit střevní mikroflóru?
Každý člověk má unikátní vnitřní mikroflóru a co může fungovat u jedné osoby, nemusí fungovat u druhé. Vyzkoušejte různé metody a zjistěte, co funguje právě vám.