Pokud máte ploché nohy, jistě víte, jak bolestivé může být dlouhé stání nebo náročnější procházka. Ploché nohy rády otékají v nadměrném teple. A sehnat pro ně vhodnou a pohodlnou obuv bývá nadlidský výkon. I když mohou ploché nohy potrápit, existují cviky, které dokáží projevy plochých nohou zmírnit.

Proč vznikají ploché nohy?

Za vznikem plochých nohou hledejme nejrůznější příčiny. Jedná se o pokles nožní klenby, který deformuje řádné došlápnutí chodidla. K poklesu klenby může dojít, pokud nosíte nevhodnou obuv, máte oslabené svalstvo, nechodíte příliš často naboso, máte nadváhu a v neposlední řadě mohou být ploché nohy dědičné.

Ploché nohy se projevují nadměrnou únavou při dlouhém stání nebo delší procházce. Můžete pociťovat nateklá lýtka, chlad v chodidlech nebo bolesti nožní klenby od paty až k prstům. Objevit se mohou kuří oka nebo otlaky. Pokud vás některý z těchto problémů potkal, neváhejte vyhledat odborníka, který určí, zda máte ploché nohy a dejte na jeho doporučení. Pomoci si můžete také následujícími cviky, které pomohou vaše problémy zmírnit.

Cviky na ploché nohy mohou pomoci od bolesti chodidel a zmírnit další příznaky,
Cviky na ploché nohy mohou pomoci od bolesti chodidel.

1. Palce k sobě

Stoupněte si na zem nebo na podložku a mírně rozkročte nohy. V této pozici se snažte vybočit palec směrem dovnitř, na levé i pravé noze. Představte si, že se vaše palce mají dotýkat. Zpočátku to půjde velmi obtížně. Můžete si pomoci rukama. Snažte se palec udržet ve vybočení co nejdéle a poté uvolněte. Uvidíte, že pokud budete tento cvik provádět pravidelně. Vybočení palců bude stále snazší.

2. Stoupněte si na špičky

Tento jednoduchý, ale velmi účinný cvik, můžete provádět prakticky kdekoli. Stačí si jen stoupnout na pevnou podložku a postavit se na špičky. V této pozici chvíli vydržte a cvik opakujte. Tento cvik můžete praktikovat několikrát za sebou v průběhu celého dne.

3. Kroužení

Tento cvik je velmi jednoduchý, ale prospěšný vašim nohám. V sedě nebo ve stoje krouživými pohyby procvičujte vaše chodidla. Díky tomuto cviky uvolníte svalové napětí po náročném dni a prospějete svým plochým nohám.

4. Chůze na boso

Chůze na boso je zdravou variantou cvičení pro ploché nohy. Pokuste se každý den vyzout z bot, svléknout ponožky a projít se na boso. Je doporučováno chodit v trávě nebo písku. Vnímejte každý krok a soustřeďte se na svá chodidla. Zkuste vnímat, zda nohu dáváte rovně a nešlapete směrem k vnitřní straně, ale spíše k té vnější.

5. Válení míčků

Skvěle funguje válení míčků. Míček může být hladký nebo masážní. Postačí chodidlem posouvat míček po podlaze a procvičovat tak své ploché nohy. V průběhu tohoto cvičení se soustřeďte na pohyb vašeho chodidla na míčku. Válení provádějte zlehka a pomalu. Opakujte na každé noze.