Plavková sezóna se už letos sice blíží ke konci, to ale není důvod, abyste nezačali s hubnutím. Zapomeňte však na drastické diety, které zhoršují nejen zdraví a psychický stav, ale také způsobují neustálý pocit hladu a následný jo-jo efekt. Zhubněte přirozeně a zdravě bez zbytečného „utrpení“ a hladovění. Zde je několik jednoduchých doporučení, které byste měli při redukci váhy rozhodně dodržovat.
Rychlost hubnutí a normální váhový úbytek
Když začíná s hubnutím, rádi byste viděli ubývající kila na váze co nejrychleji. Tento způsob hubnutí ale není nic zdravého a nízký příjem kalorií sice způsobí rychlý váhový úbytek, ten bude ale vzápětí doprovázen jo-jo efektem. Naprosto normální je, že na začátku diety jde váha dolů o něco rychleji. Po dvou až třech měsících se však hubnutí zpomalí a úbytek váhy se ustálí asi na 0,5 kilech za týden.
Není to jen váha, kterou bychom měli při hubnutí sledovat. Její úbytek je totiž ovlivněn mnoha faktory a například pokud zhubnete tuk, ale přibudou vám svaly, nemusí se to na váze projevit. Vezměte si tedy na pomoc krejčovský metr a měřte. Obvody jednotlivých partií (pasu, stehen, boků, hrudníku, rukou,…) si jednou týdně zaznamenejte, abyste mohli sledovat pokrok.
Zapomeňte na zaručené diety
Internet je plný zaručených drastických diet, které slibují klidně i deset kilo za týden dole. Tyto diety jsou založeny na nízkém příjmu kalorií, který může být pro tělo až nebezpečný. Způsobují neustálý hlad, nedostatek energie a ospalost, podrážděnost, zažívací potíže a po jejich ukončení se kila nejspíš vrátí zpět, možná i „ve vyšším počtu“.
Pokud tedy v názvu uvidíte přívlastky jako „zaručený“, „nejlepší“ a podobně, s touto dietou asi raději ani nezačínejte. Stejně tak udělejte, když se v názvu objevuje „podezřelé“ přídavné jméno – například kapustová dieta, Breussova dieta nebo intervalová dieta.
Začněte se hýbat
Hubnutí začněte pohybem. Není nutné se hned obléct do sportovního a oddávat se dvouhodinové dřině v posilovně. Pokud nejste na pohyb zvyklí, tak postačí, když auto nebo hromadnou dopravu vyměníte za intenzivní pěší chůzi. Po nějaké době můžete přidat třeba plavání nebo jízdu na kole, a nakonec třeba skončíte právě v tom zmiňovaném fitku a sport si oblíbíte natolik, že se stane běžnou součástí vašeho dne.
Vyvážený jídelníček je nezbytný
Samozřejmostí je vyvážený jídelníček. Z toho v první řadě vyřaďte všechno, co tam nepatří. Mezi tyto potraviny patří tučná a mastná jídla, smažené pokrmy, polotovary, bílé pečivo a nezdravé sladkosti. Nahraďte je libovým masem, kvalitními sýry a neslazenými mléčnými výrobky, vysokoprocentní šunkou, velkou dávkou zeleniny i ovoce, celozrnným pečivem a tmavými těstovinami i rýží. Nezapomeňte ani na příjem zdravých olejů ve formě ořechů a semínek, avokáda nebo panenského olivového oleje.
Dostatečný pitný režim
Paradoxem je, že při nedostatečném pitném režimu tělo zadržuje velké množství vody. Má to však jednoduché vysvětlení – tělo se tak brání možné dehydrataci. Pokud začnete pít 2-3 litry denně, přebytečná voda se odplaví a úbytek na váze bude viditelný. Tekutiny doplňujte pouze ve formě čisté vody, ovocných smoothie či bylinných čajů. Slazené minerálky a limonády, džusy, kolové a sycené nápoje nejsou pro tělo nic zdravého, a naopak způsobují tloustnutí. Šálek kávy denně si samozřejmě bez výčitek dopřát můžete, ale do pitného režimu jej nepočítejte, káva totiž dehydratuje.
Spánkem ke zdraví i krásné postavě
Ano, dostatek spánku skutečně napomáhá hubnutí. Potvrdilo to několik nezávislých studií, mimo jiné například studie univerzity v Surrey, kde vědci zjistili, že lidé, kteří spí méně než 6 hodin týdně, nehubnou. Nedostatek spánku snižuje funkci metabolismu a tělo není schopné správně a efektivně nakládat s přijatými bílkovinami, které jsou potřebné k regeneraci svalů.
Přes den se kvůli únavě cítí bez energie, kterou si tělo žádá ve formě jídla. Člověk má pak neustále hlad, což také úbytku váhy nijak nepomáhá. Zajímavé však je, že stejně jsou na tom lidé, kteří spí denně více než 10 hodin. Ideální dobou je tedy 7-9 hodin spánku denně.
Pomohou i kvalitní doplňky stravy
Existuje celá řada látek, které pomáhají při hubnutí. Ty bývají často obsaženy ve speciálních výživových doplňcích. Příkladem mohou být drinky s obsahem L-carnitinu nebo různé spalovače tuků. Jelikož se jedná o velmi žádané produkty, je dobré si nejlépe na internetu vyhledat nějaké srovnání spalovačů tuků, abyste se zbytečně nenapálili.
Mezi další látky, které vám mohou hubnutí ulehčit patří třeba kofein, taurin, synefrin, lecitin nebo omega-3 mastné nenasycené kyseliny. Ty sice nejdeme běžně ve stravě, ale v poměrně malém množství. Je tedy nejlepší omega 3 doplnit formou kapslí, tablet nebo tekutého rybího tuku.
Zkuste také článek o dýňovém oleji nebo o tom, jak se zbavit octomilek.