Nezáleží, jestli se k rozchodu schylovalo delší dobu nebo přišel zčistajasna – bolí stejně. Bohužel ho v životě zažije skoro každý, někteří i několikrát. Co na rozchod pomáhá? A jak se s ním co nejlépe vyrovnat?
1) Nebojte se svých emocí
Rozchod je obrovská rána pro naše psychické zdraví. Prožíváme tzv. emoční bolest ze ztráty milované osoby. Je tedy normální necítit se nějakou dobu ve své kůži. Bolesti se sice nevyhnete, co ale udělat můžete, je prožít si své emoce. Je vám do breku? Brečte. Máte vztek? Pak křičte. Vyjádření pocitů pomůže vypořádat se s nahromaděnými emocemi.
Pět fází smutku
Je normální, že budete pociťovat různé emoce (hněv, smutek, sklíčenost, nenávist…), které se mohou často střídat. Při rozchodu procházíte několika fázemi. Tyto fáze nemusí přicházet ve stejném pořadí. Mohou se střídat, některé mohou trvat krátce, jiné zase déle.
V první fázi popírání si člověk odmítá přiznat pravdu. Možná si budete namlouvat, že se vlastně nic nestalo a budete mít tendence rozchod zlehčovat. „Vždyť on/ona to tak nemyslela, určitě se ještě vrátí.“
Poté nastupuje fáze vzteku. Vztek může směřovat na partnera, okolí či na vaší osobu. Často lidé obviňují především sebe, mají pocit, že mohli být „lepší“, udělat více, poznat, že chce partner odejít… Pokud vztah skončil kvůli třetí osobě, pak hněv směřuje především na ní.
Další fází je smlouvání. Pokoušíme se usmlouvat návrat partnera nebo aspoň občasný kontakt. Doufáme, že je šance vztah znovu obnovit. V této fázi je časté kontaktování partnera, aby to s námi ještě naposled zkusil.
Potom, co nám dojde, že partnera nepřemluvíme, obvykle nastává fáze deprese. Uvědomujeme si, co se vlastně stalo a jaké jsou důsledky. Máme pocit, že náš život najednou nemá smysl – jsme bez nálady, nic nás nebaví a věci, které nám dřív dělaly radost, nás najednou nenaplňují. „Už nikdy nenajdu nikoho, s kým bych byl/a šťastný/á“, říkáme si.
Poslední fází je smíření. Přichází až po nějaké době, kdy nám dochází, že nemůžeme dělat nic jiného, než přijmout rozchod jako fakt. Snažíme se znovu žít svůj život bez partnera a náš život se konečně začíná vracet do normální podoby. Také vzpomínky již pro nás nejsou bolestivé, bereme je jako součást minulosti.
2) Po rozchodu je ideální čas věnovat péči sám sobě
Možná jste ve vztahu byli zvyklí věnovat péči především partnerovi, po rozchodu je však ideální čas zaměřit se na sebe. Ať už se jedná o vaše zdraví nebo vzhled. Kupte si nový kousek do šatníku nebo si dopřejte návštěvu wellness centra. Plánujete už delší dobu nový účes? Vyražte ke kadeřnici a uvidíte, jak vám stoupne sebevědomí.
3) Srovnávání se není cesta
Obzvlášť pokud partner/ka odejde za někým jiným, máme tendence se s tím druhým/druhou srovnávat. „V čem je lepší než já, proč si vybral jeho/ji a ne mě?“ Nedovolte, abyste hledali chyby pouze v sobě. Za rozchodem může být spousta důvodů, o kterých vy možná ani netušíte. Může se jednat o shodu okolností, vztah již delší dobu neklapal, oba jste s partnerem někde jinde a mnoho dalších. Lidé se mění a je normální, že se jejich cesty rozejdou. Určitě vám ale do života časem vstoupí zase někdo jiný.
4) Nezahánějte smutek z rozchodu alkoholem
Někteří lidé mají tendenci smutek zahánět alkoholem nebo jinými návykovými látkami. Prvních pár dnů po rozchodu se vám možná uleví, dlouhodobě však tato strategie není udržitelná.
Místo toho si zkuste najít koníček, který pro vás bude prospěšný. Chcete se naučit cizí jazyk? Přemýšlíte, že začnete studovat? Teď je ten správný čas. Využijte toho, že se nemusíte na nikoho ohlížet a můžete se věnovat činnostem, které vás baví. Možná se vám zezačátku nebude chtít. Věřte ale, že rozhodně nebudete litovat. Získáte nové zážitky, kamarády a hlavně ztracené sebevědomí.
5) Vyrazte si s přáteli
Není nic horšího, než po rozchodu sedět doma a nemít co na práci. Nebojte se vyrazit si s přáteli. Přátelé vám pomůžou přijít na jiné myšlenky. Případně vás mohou i vyslechnout a nabídnout jiný úhel pohledu na váš problém. Pokud přátele nemáte, nikdy není pozdě na seznámení se s někým novým.
6) Nehledejte si „náhradu“
Je jasné, že vám partner chybí a ještě nějakou dobu chybět bude. Rozhodně však není řešením, sehnat si okamžitě „náhradu“. Nový partner je v takovém případě jen záplata na zlomené srdce. V okamžiku, kdy se uzdravíte, můžete zjistit, že se k sobě vlastně vůbec nehodíte.
7) Vzpomínky ukliďte do šuplíku
Občas máme tendenci vracet se ke starým fotkám a vzpomínat. Po rozchodu to však není nejlepší nápad. Proto všechny fotky a předměty související s expartnerem, uložte do krabice, kterou dáte na místo, kde ji nebudete mít na očích. Jednoho dne, až tuto krabici otevřete, vám zbydou pouze pěkné vzpomínky, které ve vás nebudou probouzet smutek – budete je brát jako součást vaší minulosti. Než však tato chvíle přijde, pokuste se jít dál a zbytečně se do minulosti neohlížet.
Na závěr
Rozchod je velmi složitou životní etapou plnou bolesti. Avšak platí, že nejlepším lékem je čas. Zkrátka si smutek ze ztráty musíte prožít. Všechno zlé je však k něčemu dobré. Je pravděpodobné, že když se později ohlédnete zpět, zjistíte, že vás rozchod v životě posunul.
Zajímá vás téma vztahů? Přečtěte si také 5 jazyků lásky: Jakým z nich mluvíte vy a váš partner? , Co je spřízněná duše a jak ji poznat? nebo 5 Tipů: Jak se zbavit závislosti na partnerovi či partnerce?