Silový trénink je jednou z nejúčinnějších metod na udržení fyzického i mentálního zdraví. Pomáhá nám nabrat svalovou hmotu, udržovat rovný postoj, předchází spoustě zdravotních komplikací, ale může být i účinnou zbraní v boji proti předčasnému stárnutí a jistých chorob typické pro pokročilejší věk. Jak to funguje a co všechno může silový trénink udělat pro náš organismus?

Posílení svalů

Že zvedání činek buduje svalstvo ví každý a pravděpodobně je to hlavní motivace s tréninkem vůbec začít. Je ale důležité si uvědomit, že svalová hmota je jedním z prvních faktorů, který se se stářím zhoršuje. S postupujícím věkem se svalová hmota snižuje a nahrazuje ji tuk. To způsobuje zhoršení fyzického výkonu, ale také může vést ke zvýšenému riziku cukrovky nebo různým onemocněním srdce a cév. Silový trénink je vynikajícím způsobem, jak tomuto procesu předcházet nebo ho alespoň výrazně zpomalit. Silový trénink podporuje růst svalové hmoty, zvyšuje svalovou sílu a zlepšuje celkovou kondici.

Sport je pro naše tělo důležitý po celý život, ale posilováním odměníte sami sebe obzvlášť v pozdějším věku.

Zlepšení kostní hustoty

Dalším přínosem silového tréninku je prevence osteoporózy. Osteoporóza je stav, při kterém se ztrácí minerály z kostí a dochází ke snížení jejich hustoty, což vede ke zvýšenému riziku zlomenin. Silový trénink tak může pomoci kosti posílit a zlepšit tak jejich hustotu. Podle studií se tento fakt týká obzvláště žen v menopauze, které mají k osteoporóze sklony.

Zlepšení koordinace, flexibility a rovnováhy

Silový trénink s činkami posiluje nejen svaly, ale také nervovou soustavu, která je zodpovědná za koordinaci a rovnováhu. Při provádění cviků se vyžaduje součinnost různých svalových skupin, které tělo drží ve správné pozici a rozvíjí tak jeho celkovou rovnováhu. Kromě toho je silový trénink s činkami užitečný pro prevenci pádů u starších osob. Výzkum ukázal, že posilování svalů a zlepšení rovnováhy může snížit riziko pádu a zranění, které bývají u seniorů vážným zdravotním rizikem. Lepší kontrola nad vlastním tělem tomuto problému předchází a napomáhá k delšímu a zdravějšímu životu bez úrazů.

Zlepšení psychického zdraví

Silový trénink s činkami může také pomoci zlepšit vaše psychické zdraví. Během cvičení se uvolňují endorfiny, což jsou hormony, které zlepšují náladu a snižují stres. Kromě toho může trénink s činkami zlepšit vaši sebevědomí a pocit kontroly nad vlastním tělem, což může mít pozitivní vliv na vaše celkové duševní zdraví. Uvolňování tšchto hormonů štěstí se týká jakékoliv dlouhodobě tělesné aktivity, takže pokud se na to cítíte, nazujte boty a běžte si zaběhat! Vyzkoušet můžete i další sporty vhodné pro začátečníky.

Balanc a jistotu v pohybu většinou lidé s věkem ztrácí,pravidelné posilování proti těmto projevům ale znatelně pomáhá..

Silový trénink s činkami je skvělou formou cvičení, díky které se můžete cítit mladší. Buduje svalovou hmotu a sílu, zrychluje metabolismus, zlepšuje kostní hustotu i rovnováhu, má i pozitivní dopad na naše psychické zdraví a pomáhá předejít zdravotním problémům. Pokud chcete zapracovat na své fyzické kondici a udržet si mladistvý vzhled, silový trénink a správná pěče o pleť vám v tomto kroku rozhodně pomohou!