Stres spojený s prací nás všechny může dostat do úzkých. E-maily, zprávy, neustále telefonáty, kolega, který se zastaví na nečekanou schůzi – to stačí k tomu, aby byl každý vynervovaný. Pocit napětí je normální, zejména pokud máte před sebou blížící se uzávěrku nebo náročný úkol. Pokud se však pracovní stres stane chronickým, může mít vliv na vaši fyzickou i emocionální pohodu. Nelze se mu vyhnout, i když svou práci milujete. Existují ale kroky, které můžete podniknout, abyste pracovní stres omezili na minimum.

Uvědomte si, jak na vás působí

Může to znít příliš jednoduše, ale je snadné podcenit, jak moc na vás stres působí. Všímejte si toho, pokud se na konci dne cítíte emocionálně vyčerpaní a pesimističtí.

Dlouhodobé vystavení nezvládnutému stresu se může podepsat na vašem těle i duševním zdraví a nedávný výzkum naznačuje možnou souvislost mezi vyhořením v práci a depresí a úzkostí.

Příznaky mírného stresu

 • nízká energie nebo únava
 • bolesti hlavy
 • nespavost
 • změny chuti k jídlu
 • zažívací potíže
 • zrychlený srdeční tep
 • časté nemoci
 • pocení
 • nízké sebevědomí

Zapište si své stresory

Identifikace a zaznamenávání stresových situací vám pomůže pochopit, co vás trápí. Některé z nich mohou být nenápadnými zdroji napětí, například nepříjemné pracovní prostředí nebo dlouhé dojíždění.

Veďte si po dobu 1 týdne deník, ve kterém budete sledovat spouštěče stresu a své reakce na ně. Nezapomeňte do něj zapsat osoby, místa a události, které ve vás vyvolaly fyzickou, psychickou nebo emocionální reakci.

Při psaní se ptejte sami sebe:

 • (Strach, vztek, bolest?).
 • Jaká byla moje reakce? (Navštívil jsem poté automat nebo jsem se šel projít?)
 • Jaké jsou způsoby, jak to vyřešit? (Jak mohu najít řešení tohoto stresoru?).

Udělejte si čas na načerpání nových sil

Věnovat si během náročného dne i jen několik minut osobního času může pomoci zabránit vyhoření.

Poslech zajímavého podcastu mezi schůzkami nebo sledování zábavného videa na Youtube vám může poskytnout relaxační pauzy během dne.

Důležité je také přestat myslet na práci tím, že ve volném čase nebudete kontrolovat e-maily související s prací nebo se večer odpojíte od telefonu. Podstatné ji správné vyvážení aktivního a pasivního odpočinku.

Vědět, kdy se odpojit a užít si chvilku klidu je umění. Přesto je to naprosto nezbytné pro naši psychickou pohodu.

Zdokonalte své dovednosti v oblasti řízení času

Někdy se pocit zahlcení prací odvíjí od toho, jak jste organizovaní. Zkuste si na začátku pracovního týdne sestavit seznam priorit tak, že si připravíte úkoly a seřadíte je podle důležitosti.

Prokrastinaci můžete překonat také tím, že si vyhradíte určité časové bloky pro práci s hlubokým soustředěním.

Vyvažujte svůj pracovní a osobní život

Být nepřetržitě k dispozici vás snadno vyčerpá. Je důležité vytvořit si jasné hranice mezi pracovním a domácím životem, abyste se vyhnuli případnému stresu.

Součástí toho je vyčlenění času na společenské aktivity a stanovení pravidel, kdy budete kontrolovat e-maily nebo přijímat telefonní hovory.

Přehodnoťte negativní myšlenky

Pokud jste delší dobu zažívali starosti a chronický stres, vaše mysl může mít tendenci dělat ukvapené závěry a každou situaci číst negativní optikou.

Například když vás šéf hned ráno nepozdraví, můžete reagovat s myšlenkou „zlobí se na mě“.

Místo automatického vynášení soudů se zkuste distancovat od negativních myšlenek a jednoduše pozorujte.

Naučte se relaxační techniky

Cílevědomé zpomalení a vnímání okolí vás může udržet v klidu po celý týden. Meditace, hluboká dechová cvičení a všímavost – to vše působí na zklidnění vaší úzkosti. K relaxaci a pocitu uvolnění vám mohou napomoci i vonné éterické oleje, Ashwagandha, či pravidelné návštěvy sauny.

Začněte tím, že se každý den na několik minut zaměříte na přítomnost a užijete si jednoduchou činnost – ať už je to krátká procházka parkem nebo ocenění jídla u vašeho stolu. Nebuďte na sebe příliš přísní a dovolte si i „zhřešit“ jídlem, které vám od stresu uleví, mezi ně může patřit například hořká čokoláda.

Zde je několik dalších způsobů, jak začlenit všímavost do své každodenní rutiny:

 • Před začátkem pracovního dne se na několik okamžiků zastavte a stanovte si svůj záměr.
 • Stáhněte si meditační aplikaci, kterou můžete použít, když pocítíte nadměrný tlak v práci nebo během dojíždění do práce.
 • Naplánujte si pětiminutovou přestávku na praktikování dechových cvičení

Zbavte se perfekcionismu

Pokud potřebujete mít tu prezentaci přesně tak, jak má být, nebo se přistihnete, že pracujete další hodiny na zdokonalování zprávy, kterou jste dokončili před několika dny, možná je čas udělat krok zpět a zamyslet se.

Perfekcionismus má sice některé pozitivní přínosy, ale může být také velmi stresující a vést k vyhoření.

Snažte se udržet své vysoké nároky na uzdě tím, že se budete soustředit na úsilí, které do projektu vkládáte, a nebudete si osobovat neúspěch, když uděláte chybu.

Odjeďte na dovolenou

Možnost odpojit se nebo „vypnout“ od povinností a činností souvisejících s prací vám může pomoci uvolnit se a relaxovat jako nikdo jiný.

Nemusíte se přitom vydávat na cestu tryskáčem přes celý svět. I pobyt bez práce nebo výlet pár hodin za město vám může pomoci zresetovat se.

Vyhledejte poradenství

Nemusíte mít duševní potíže, abyste mohli vyzkoušet terapii. Pocit přetížení v práci je zcela oprávněným důvodem k tomu, abyste vyhledali další pomoc a podporu.

Spolupráce s terapeutem vám může pomoci lépe identifikovat zdroje vašeho pracovního stresu a pomoci vám vymyslet způsoby, jak se v nich lépe orientovat. Může vám také pomoci vypracovat strategie, jak se odreagovat a pečovat o sebe.