Cvičení je důležitou součástí zdravého životního stylu a mnoho z nás se snaží najít pro něj ten nejlepší čas. Někteří lidé milují ranní cvičení, které jim dodá energii na celý den, zatímco jiní preferují večerní cvičení, což jim pomáhá uvolnit napětí po náročném dni. Výběr správného času pro cvičení je klíčovým faktorem, který může ovlivnit nejen vaši motivaci a úspěch při dosahování vašich cvičebních cílů, ale zároveň efektivitu celého tréninku. Má denní doba na cvičení nějaký vliv? Hubne se lépe ráno nebo večer? Pojďme se na tyto záludnosti podívat zblízka!

Ranní cvičení

Ranní cvičení může být skvělým způsobem, jak začít den a nabrat energii. Podle odborníků má ranní pohyb následující výhody:

  • Zlepšení spánku: Ranní cvičení mohou pomoci zlepšit kvalitu vašeho spánku. Tím, že cvičíte brzy ráno, vaše tělo se stává více synchronizované s přirozeným cyklem spánku a bdění.
  • Zvýšení energie: Cvičení ráno může zvýšit váš energetický zdroj pro celý den. Po cvičení se uvolňují endorfiny, které vám pomohou zlepšit náladu a nakopnout vaši motivaci.
  • Větší pravidelnost: Mnoho lidí se shoduje, že ranní cvičení pomáhá udržovat pravidelný cvičební plán bez větších zádrhelů. Pocit nějakého úkolu hned z rána vás donutí vstát a cvičit, zatímco večer se může stát, že budete unavení a méně motivovaní se k nějaké aktivitě ještě dokopat.
  • Pravděpodobně ho nezmeškáte: Plánovat si trénink na ráno také snižuje pravděpodobnost, že cvičit nestihnete kvůli neočekávaným překážkám, jako jsou pracovní povinnosti nebo rodinné závazky, které se mohou objevit později v průběhu dne.
  • Zrychlení metabolismu: V neposlední řadě vám pohyb hned po probuzení může pomoci nastartovat metabolismus a tím podpořit spalování kalorií v průběhu dne. To se hodí především těm lidem, kteří si dávají za cíl zhubnout.

Večerní cvičení

Pokud však nejste ranní ptáče a raději si o hodinu přispíte, nezoufejte, Mnoho výhod přináší i trénink ve večerních hodinách:

  • Zlepšení flexibility: Za celý dlouhý pracovní den se může vaše tělo stát tuhým a napjatým. Večerní cvičení, nebo aspoň protažení, může pomoci uvolnit svaly a zlepšit flexibilitu.
  • Redukce stresu: Po stresovém dni v práci nebo škole může večerní cvičení pomoci uvolnit napětí a snížit hladinu stresu. Nebojte se ho spojit s pravidelnou meditací.
  • Lepší spánek: Podobně jako u ranního cvičení může i večerní cvičení pomoci zlepšit kvalitu spánku. pohyb totiž pomáhá uvolnit napětí a stres, což je ten správný krok k lepšímu spánku.
  • Více času: Rána umí být hektická, obzvlášť pokud se například musíte starat i o děti. Mnoho lidí proto preferuje k tréninku klidnější večery, kdy mají více volného času a nikdo už nikam nespěchá.
  • Posilování svalů: Večerní pohyb je ideální příležitostí, jak vybudovat silné svalstvo. Tělo má tendenci být v nejlepší fyzické kondici večer, čehož můžete využít právě pro budování svalové hmoty a nabírání síly.

Jak najít ten ideální čas?

Výhody lze evidentně najít v každé denní době. Nejvíc bude záležet na vašich cílech. Pro ty, kteří se snaží zredukovat svoji tělesnou hmotnost, bude lepší řešení cvičit spíše ráno právě proto, že vám brzký pohyb může pomoci nastartovat metabolismus. Na druhou stranu ti, kteří se spíš snaží nabrat svalovou hmotu, využijí víc cvičení v odpoledních hodinách. Zde je ještě několik málo tipů, jak dát dohromady konzistentní rutinu:

Buďte realističtí: Zvažte, kolik času máte ráno nebo večer k dispozici a jak dlouho vám trvá cvičení. Mějte na paměti, že byste neměli být příliš tvrdí sami na sebe a měli byste si vybírat čas, který je pro vás skutečně reálný.

Zvažte vaše pracovní a rodinné povinnosti: Pokud máte pracovní povinnosti, které vám brání v ranním cvičení, nebo pokud máte rodinné závazky, které vám brání v večerním cvičení, měli byste najít kompromis a zvolit čas, který vám nejlépe vyhovuje.

Sledujte své tělo: Každý člověk je jiný a každý má své vlastní biologické hodiny. Sledujte, jak se cítíte během dne a kdy máte nejvíce energie a motivace cvičit. Pokud si uvědomíte, že máte větší chuť cvičit v určitou dobu dne, vyberte si ten čas a držte se ho.

Zkuste oboje: Pokud nevíte, zda je pro vás lepší ranní nebo večerní cvičení, zkuste oboje a sledujte, jak na vás každá varianta působí. Možná zjistíte, že vám oba časy vyhovují nebo že preferujete jeden z nich. Některým lidem například nedělá vůbec dobře cvičení na lačno, proto se spíš naklánějí k večerním aktivitám.

V poslední řadě myslete na to, že ačkoliv vám denní doba může napomoci k vaší vysněné postavě, jedná se pouze o malý faktor. Rozhodně to neznamená, že nabírat svaly se dá pouze večer a hubnout jen ráno. Poslouchejte své tělo, zařiďte se podle vlastního osobního a pracovního rozvrhu a zas tak příliš se k času neupínejte. Koneckonců je nejdůležitější právě to, že jste cvičit zvládli. 🙂