I když o fyzické zdraví se většina lidí stará, u duševního zdraví to tak jednoduché nebývá. Psychické problémy jsou společností stále považovány za něco méně významného. Není k tomu ale žádný důvod. Duševní bolest se klidně dokáže vyrovnat té fyzické a někdy ji i překonat. Naštěstí existuje řešení – duševní hygiena. Jak s ní začít a jaká jsou její pravidla?

Co je to duševní hygiena?

Duševní hygiena je soubor rad a doporučení, která slouží k udržení nebo zlepšení duševního zdraví jedince. Duševní hygiena je velmi důležitým rituálem, který vám pomůže utřídit myšlenky, pocity a zároveň se vyrovnat s nejrůznějšími situacemi. V první řádě se zabývá především psychicky zdravými lidmi, často však může pomoci i lidem na hranici mezi zdravím a nemocí. Duševní hygiena a psychologie zdraví jsou navzájem propojeny. Pokud se cítíte psychicky zle, většinou se tato skutečnost projeví i na fyzickém zdraví. Stejné to je ale i v opačném případě.

Stres jako náš největší nepřítel

Nejčastějším problémem u většiny lidí bývá stres. Vyskytuje se všude kolem nás a není možné se mu zcela vyhnout. Při přemíře stresu hrozí jak problémy zdravotní, tak problémy psychického rázu. Dlouhodobé přetížení, nevyspalost či přemíra stresu může způsobit až syndrom vyhoření. Právě zde nám pomůže duševní hygiena, která tyto projevy zmírňuje.

Desatero pravidel

Sepsala jsem některá pravidla v rámci duševní hygieny, která je vhodné dodržovat pro vaši psychickou pohodu. Pojďme si je představit.

1) Pohyb chmury zahání

Cvičení nemá účinky jen na fyzickou stránku těla. Pomoci vám může i po psychické stránce. Našemu tělu je totiž pohyb přirozený. Při cvičení se navíc vyplavují endorfiny, po kterých budete mít hned lepší náladu. Že vás cvičení nebaví? Nezoufejte. Nemusíte cvičit doma ani se mučit na rotopedu. Zvolit lze klidně i jiný druh pohybu. Baví vás cyklistika? Pak vyražte na malou vyjížďku na kole. Pokud máte rádi hudbu, vyzkoušet můžete například různé druhy tance.

2) Zamyslete se nad svou prací

Práce je součástí života (skoro) každého z nás, trávíme v ní totiž celkem dost času. Zkuste se ale zamyslet, jaké pocity ze své práce máte. Jsou spíše pozitivní nebo negativní? Pro lepší představu si vzpomeňte na pocity, které máte ráno před odchodem, hodně vám o vašem vztahu k práci napoví. Pokud vám působí velký stres, je na místě zvážit její výměnu. V případě, že vás práce nebaví, projeví se tento fakt i ve vašem životě. Není nad to mít práci, která vás baví. Důležité je si však uvědomit, že i tak byste jí neměli věnovat všechen svůj volný čas.

Rozdělení pracovního a osobního života

Snažte se práci oddělit od osobního života. Někdy je to těžké, pokud to však jen trochu jde, pokuste se o to. Jestliže se musíte neustále vracet k pracovním věcem, pořádně si neodpočinete.

3) Zorganizujte si svůj čas

Nestíháte? V dnešní hektické době to není nic neobvyklého. Času je málo a věcí na práci až nad hlavu. Je proto téměř nezbytné umět si zorganizovat čas. Vymezte si jasnou dobu, během které budete vykonávat určité činnosti (práci, úklid, koníčky…) a snažte se ji dodržet. Organizace vám vnese do života řád a pomůže tak omezit stres z toho, že nestíháte.

4) Dodržujte pravidelný spánkový režim

Spíte dostatečně? Řada z nás chodí pozdě spát a brzy vstává. Tento režim však vede akorát k únavě, kterou se pak snažíme všemi možnými způsoby zahnat. Dospělý člověk by měl spát v průměru 6 až 8 hodin. Dlouhodobý nedostatek vede k řadě problémů – psychických či fyzických. Při pravidelném dodržování spánkového režimu pocítíte změnu na vašem psychickém stavu, budete méně unavení, výkonnější a v lepší náladě.

5) Správná životospráva – klíč ke kvalitnějšímu životu

Pokuste se jíst pravidelně a dostatečně pít. Nedostatek živin či tekutin vašemu tělu rozhodně neprospívá. Není dobré se místo oběda odbýt sušenkou, získáte sice energii ale za chvíli vás hlad opět dožene. I když nestíháte, dopřejte si kvalitní jídlo. Snažte se konzumovat dostatek jednotlivých makroživin – bílkovin, sacharidů, vlákniny a tuků. Nezapomínejte ale ani na minerály a vitaminy.

6) Věnujte čas sebepoznání

V rámci duševního rozvoje si zkuste občas utřídit myšlenky, zamyslet se nad tím, co v životě chcete a kam směřujete. Věnujte pravidelně čas zamyšlení nad vaším životem – co zlepšit, co se naopak povedlo a co vás dělá šťastnými. Pro lepší přehlednost si myšlenky můžete zapisovat a postupně se k nim po čase vracet. Až si je za pár týdnů/měsíců/let přečtete, určitě zjistíte, že jste se ve vašem životě posunuli a budete mít ze sebe dobrý pocit.

7) Asertivní jednání pomůže určit hranice

Komunikace je velmi důležitou dovedností, která se hodí jak v pracovním, tak v osobním životě. Podstatné je, abyste si dokázali určit hranice, co jste schopni tolerovat. V případě hádek je vhodné naučit se dělat kompromisy ale zároveň ve všem neustupovat. Věřte, že tato metoda vám ušetří spoustu nervů a také zbytečného času stráveného hádkami.

8) Naučte se zvládat své emoce

Nesnažte se emoce potlačovat. Ve výsledku se stejně projeví ale navíc v mnohem větším měřítku. Naučte se s nimi lépe pracovat. Posloužit vám mohou různé volně dostupné techniky. Vyzkoušet můžete například různá dechová cvičení.

9) Udělejte si čas na odpočinek

Odpočinek je nezbytný pro správné fungování našeho těla. Neváhejte vyrazit na výlet, do přírody nebo si poslechněte vaši oblíbenou hudbu. A to i v případě, že nemáte čas. Chvilka odpočinku vám pomůže přijít na jiné myšlenky a zároveň zvýší vaši výkonnost.

K odreagování postačí i pouhé posezení nad šálkem kávy či čaje

10) Objevte relaxační techniky

Relaxační techniky můžete praktikovat v rámci odpočinku. Vybírat lze opravdu z mnoha možností, záleží čistě na vás a vašich preferencích. Vyzkoušet můžete například tyto:

  • fyzické cvičení
  • masáže
  • dechová cvičení
  • meditace
  • jóga
  • akupresura
  • sauna
  • aromaterapie
  • terapie barvami
  • terapie hudbou

Duševní hygiena – zkuste konkrétní cvičení

Existuje hned několik cvičení, která vám v rámci duševní hygieny pomohou od stresu a zároveň vrátí ztracenou energii.

Bosá chůze

Neváhejte vyrazit do přírody. Je dokázáno, že pobyt v přírodě pomáhá zklidnit mysl. Zkusit můžete chůzi naboso. Spojení se zemí má totiž blahodárné účinky. Stačí pouhých 10 minut a budete se cítit opět skvěle.

Sprcha

Vyzkoušejte ve sprše střídat teplou vodu se studenou. Každé kolo postačí v délce 10-15 vteřin. Pokud nejste zvyklí na chladnou vodu, pro začátek můžete osprchovat jen končetiny.

Dýchání

Dýchání se zdá jako úplně základní věc, nad kterou není potřeba vědomě přemýšlet. Opak je ale pravdou. Dýchání podle Wim Hofa se skládá ze dvou částí – hyperventilace a zadržování dechu. V první fázi je důležité soustředit se na vědomé a hluboké dýchání do břicha. Nádech provádějte až do naplnění kapacity plic. Poté pomalu vydechněte. Nádech a výdech by měl být přibližně stejně dlouhý. Ve druhé fázi zadržte dech na co nejdéle dokážete. Celý cyklus opakujte 3x až 4x.

Přečtěte si také jak vyčistit a posilovat plíce nebo jak na správné otužování ve sprše a přechod ven.